Najnowsze

Cztery firmy chcą budować pawilon-głaz nad Wisłą

Najnowsze

[object Object]
Pawilon stanie na GolędzinowieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Ten oryginalny budynek na Golędzinowie ma przypominać wielki głaz narzutowy. Z mozolnym wtaczaniem kamienia na górę może kojarzyć się także tempo prowadzenia tej inwestycji. Ale w ostatnich dniach udało się wykonać poważny krok w drodze do jej realizacji.

To jeden z najbardziej niezwykłych budynków, jakie mają powstać w Warszawie. Obiekt zaprojektowany przez krakowskie biuro eM4 ma stanąć nad Wisłą, niedaleko mostu Gdańskiego. Kształtem i fakturą elewacji budynek przypominać będzie wydrążony kamień. A jego jedyna prosta ściana będzie całkowicie przeszklona. W środku znajdzie się ośrodek edukacji przyrodniczej, a wokół - łąka. Taki jest przynajmniej plan nakreślony w 2015 roku.

Pawilon miał być skończony rok później, ale pojawiły się komplikacje m.in. z parociągiem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Kiedy wreszcie urzędnicy zdobyli wszystkie niezbędne dokumenty, wzięli się za szukanie wykonawcy. Dwie próby skończyły się porażką. W pierwszym przetargu najniższa z ofert okazała się wyższa niż kwota, którą Zarząd Zieleni zamierzał przeznaczyć na inwestycję. W drugim podejściu zdecydowano się na tzw. dialog konkurencyjny. Ale zgłosił się tylko jeden chętny, dlatego nie było mowy o konkurencji. Postępowanie unieważniono.

Czterech chętnych

Budynek jest wymagający technologicznie (asymetryczna betonowa skorupa), a warunki hydrologiczne, w których ma powstać, trudne (sąsiedztwo Wisły). To sprawia, że firmy nie zabijają się o kontrakt. Ale w trzecim podejściu pojawiło się kilku śmiałków.

- Wpłynęły cztery wnioski z prośbą dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego. Złożyły je firmy Transtolbud-Piekutowski, konsorcjum Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Wysowa, Alfa-Bet Polska, Przedsiębiorstwo Innowacyjne Ergo Gardziej Ryszard - informuje nas Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni.

Nie jest to typowy przetarg, w którym decyduje cena. Dialog konkurencyjny minimalizuje zagrożenie zmagania się z odwołaniami czy nagłym zejściem z placu budowy. Ciemną stroną tej formuły jest jednak jej przewlekłość, czego najlepszym dowodem są automatyczne toalety.

- W pierwszym etapie tego postępowania pomioty składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Na ich podstawie są kwalifikowani do dalszego udziału w procedurze. Po przeprowadzeniu dialogu dopiero składane są oferty - wyjaśnia Burkacki. Pytany o terminy, ciężko wzdycha. - Przed końcem roku chcielibyśmy wybrać wykonawcę. Im szybciej tym lepiej, ale może to potrwać długo - przyznaje.

Przypomnijmy, kiedy zajmowaliśmy się tematem w maju, urzędnicy mówili, że do końca roku budynek ma być gotowy.

Głaz zatopiony w zieleni

Dwukondygnacyjny budynek ma powstać na polanie między Wisłą a ulicą Wybrzeże Puckie, niedaleko mostu Gdańskiego. Dzięki przeszklonemu frontowi ze środka będzie się rozciągał widok na pełną kwiatów łąkę. Natomiast betonowa część z czasem ma się pokryć mchem i zatopić w zielonym otoczeniu. W przyszłości, w sąsiedztwie pawilonu warszawskie zoo ma stworzyć zagrodę "Wieś Golędzinów". Czytaj więcej o projekcie.

Pawilon będzie nowoczesnym ośrodkiem edukacji ekologicznej, zapleczem dla nauczycieli, którzy na miejscu, ale także w okolicy będą prowadzili zajęcia poświęcone przyrodzie. Początkowo planowano wydać na niego 2 miliony złotych, ale ostatecznie w kosztorysie zapisano o milion więcej. Wciąż jednak jest to cena orientacyjna.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości