Budowa metra na Woli. "Jak dojadę na bazarek?"

Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metra
tvnwarszawa.pl
Burmistrz Woli o projekcie organizacji ruchu w czasie budowy metratvnwarszawa.pl

Około 300 osób wzięło udział w spotkaniu informacyjnym na temat zmian w ruchu w czasie budowy trzech stacji metra na Woli. Pytań było kilkadziesiąt, jeszcze więcej wątpliwości. Mieszkańcy obawiają się, że zamknięcie fragmentu ul. Górczewskiej sparaliżuje tę część dzielnicy.

Zamknięcie ulicy Górczewskiej na czas budowy metra odetnie południową część Woli od północnej. Obecni na spotkaniu mieszkańcy w większości cieszyli się, że metro powstanie, jednak nie ukrywali swoich obaw o dojazd do pracy, szkół, przychodni czy szpitali, wreszcie o wyjazd z własnego osiedla w czasie budowy. O planowanych utrudnieniach i zmianach w komunikacji miejskiej informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

- Jak dojadę z rogu Redutowej i Olbrachta na bazarek na Koło - pytała całkiem poważnie już na samym początku jedna z obecnych na spotkaniu mieszkanek.

Wiadomo, że wykonawca robót turecka firma Gülermak chce rozpocząć roboty już w listopadzie po zatwierdzeniu projektu czasowej organizacji ruchu. Do jesieni przyszłego roku ma powstać część konstrukcyjna stacji. Samo drążenie tunelu ma ruszyć na przełomie 2017 i 2018 roku.

Górczewska tylko dla komunikacji

- W pierwszym etapie zostanie zamknięta Górczewska od wjazdu do Wola Park do skrzyżowania z ulicą Deotymy i z ulicą Elekcyjną dla ruchu indywidualnego. Tutaj będzie poprowadzona jezdnia tymczasowa dla komunikacji miejskiej, przewozu osób niepełnosprawnych i taksówek – zaznaczył Michał Piwowarski z Zarządu Transportu Miejskiego. - Z ulic Olbrachta, Księcia Janusza oraz Ciołka na Górczewską nie wiedziemy. To będzie jeden wielki pas budowy - dodał.

Autobusy nie pojadą Górczewską od al. Prymasa Tysiąclecia do Płockiej, gdzie będzie budowana stacja Młynów. Ten odcinek będzie wyłączony całkowicie z ruchu.

W zależności od etapu robót ruch komunikacji miejskiej odbywał się będzie raz po południowej lub północnej części ulicy Górczewskiej. Przejście dla pieszych przez teren budowy zaplanowano na wysokości skrzyżowania z ulicą Księcia Janusza. - Te, podobnie jak było w przypadku budowy stacji pod pl. Wileńskim na Pradze Północ, wraz z postępem robót będzie przesuwane – wyjaśniał Krzysztof Piasecki, przedstawiciel wykonawcy.

Do centrum Elekcyjną i Kasprzaka

Jak zapowiedział ZTM, ruch komunikacji miejskiej z ulicy Górczewskiej w kierunku centrum, wyprowadzony będzie przez Elekcyjną do Kasprzaka. - Z prognoz przygotowanych przez firmę analizującą ruch transportu publicznego wychodzi, że największe utrudnienia w dotarciu do centrum będą występowały na ul. Wolskiej, dlatego tam nie będziemy kierowali autobusów. Tam będą tramwaje oraz dodatkowo linia 13 – tłumaczył Michał Piwowarski.

Dla ułatwienia ruchu autobusów na Połczyńskiej, Wolskiej, Kasprzaka, Prostej, Towarowej wytyczony zostanie całodobowy buspas. ZTM poinformował także, że dla kierowców przygotowano parking "Parkuj i Jedź" w rejonie centrum handlowego Fort Wola. Trwają rozmowy nad stworzeniem drugiego - przy centrum Wola Park.

Natomiast wyjeżdżający z Jelonek kierować się będą przez ulicę Redutową do Kasprzaka. Ruch pasażerski obsłużą linie 155 i 156. Ta ostatnia ma zapewnić połączenie z Mokotowem i Ochotą.

Wykonawca zapewnił, że w czasie trwania budowy metra dojazdy do posesji położonych przy zamkniętym odcinku Górczewskiej będzie zapewniony. Jednak mieszkańcy wielokrotnie pytali o możliwości wjazdu i wyjazdu ze swoich osiedli. Szczególnie dopytywano o ruch na ulicy Elekcyjnej.

Elekcyjną może poszerzą

Jak poinformował miejski inżynier ruchu Janusz Galas wciąż rozważane są warianty możliwości lub zakazu wjazdu z ulicy Górczewskiej w Elekcyjną.

- Dążymy do tego, żeby ul. Elekcyjna na odcinku do Wolskiej byłaby tylko dla komunikacji miejskiej. Jednak chcemy wykorzystać jej szerokość, zrobić poszerzenia przy azylach, żeby chociaż w jednym kierunku wyjazdowym dać możliwość państwu wyjechania z osiedla. Wtedy możliwy byłby również przejazd przez Górczewską na ciągu Elekcyjna-Deotymy. Czy to się uda zrealizować, tego nie wiadomo - dodał.

- Ale to kluczowa dla mnie informacja, czy będę mógł podjechać do domu czy nie – powiedział jeden z mieszkańców.

Podobnie inżynier ruchu nie potrafił wprost odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo zwiększy się ruch samochodowy po zamknięciu Górczewskiej na sąsiednich ulicach. - Obozowa już teraz stoi w korkach więc jak będzie wyglądała sytuacja potem? Co za czasem dojazdu do naszych domów służb ratowniczych? – pytali mieszkańcy.

Za chybiony pomysł uznali także ewentualne zamknięcie linii tramwajowych na Obozowej w wakacyjne miesiące przyszłego roku. Wówczas tramwajarze mieliby przeprowadzić swój remont, niezależnie od budowy metra. - Przecież my nie chodzimy do szkoły tylko w wakacje jeździmy do pracy. To sparaliżuje dzielnicę – podnosiły kolejne osoby.

Burmistrz z uwagami do projektu

Obawy wyraził także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Koło, której bloki będą sąsiadować bezpośrednio z terenem budowy. - Od 2014 roku próbowaliśmy się dowiedzieć jak będzie wyglądała organizacja ruchu w czasie budowy metra, żeby to skonsultować, bo przewidujecie że ruch poprowadzony będzie przez tereny spółdzielni po chodnikach. Gdzie mają się podziać samochody z ulic, na których będą zakazy zatrzymywania – wyliczał Janusz Szmigiera.

- Dopóki nie otrzymam zgodnego z prawem projektu nie wydam pozytywnej opinii – uspokajał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola informując jednocześnie, że pierwszy projekt przekazany przez wykonawcę został z ponad 20 uwagami dzielnicy odesłany do poprawki.

- W 2/3 te uwagi pokrywały się z tymi jakie ma spółdzielnia. Przekazaliśmy, że nie satysfakcjonuje sposób zapewnienia komunikacji z nieruchomości przy ulicy Górczewskiej. Projekt nie spełnia wymogów prawnych. Liczę że państwo poprawią tak organizację ruchu, żeby zadośćuczynić części oczekiwaniom mieszkańców spółdzielni i przepisom prawa – tłumaczył Strzałkowski.

Burmistrz dodał, że poprawki będą wymagały od wykonawcy poniesienia dodatkowych nakładów. - Liczę również, że plac budowy będzie tak zorganizowany, żeby tam, gdzie to możliwe, wygrodzeniami nie zasłaniać okien mieszkańcom spółdzielni Koło. Jeżeli spełnią państwo te warunki to będziemy w krok w krok pomagać państwu na każdym etapie przedsięwzięcia – zwrócił się do przedstawiciela wykonawcy.

Nowa organizacja ruchu to dla mieszkańców wielka niewiadoma, chociaż pewne jest, że tysiące osób będzie musiało na nowo ustalić dojazd do szkół, pracy, ośrodków zdrowia. Dla wielu dotychczasowy przejazd z jednej na drugą stronę Górczewskiej wiązać się będzie z długimi, często uciążliwymi objazdami.

Kiedy początek utrudnień?

Wykonawca miał plan, aby organizację ruchu wprowadzić już od 11 listopada. Jednak ten termin ze względu na uwagi dzielnicy jest praktycznie niemożliwy. Do dokumentacja z poprawkami do dzielnicy jeszcze do niej nie trafiła. Tymczasem projekt z pozytywną oceną musi być zatwierdzony jeszcze przez miejskiego inżyniera ruchu.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej zmiany zapowiedział prezes ZTM:

Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchu
Wiesław Witek z ZTM o zmianach organizacji ruchuMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

skw/b

Pozostałe wiadomości

Piaszczysta łacha, a obok główny nurt z rekordowo niskim poziomem wody. Tak jeszcze 8 września wyglądała Wisła w rezerwacie przyrody Wyspy Zawadowskie. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Aktualnie poziom wody w Wiśle wynosi 186 centymetrów. Meteorolodzy przewidują, że będzie spadał.

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wcześnie rano wodomierz przy warszawskich bulwarach wskazał 184 centymetry. Po godzinie 10 poziom Wisły nieznacznie wzrósł do 186 centymetrów. Według szacunków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzisiaj należy spodziewać się kulminacji fali. W kolejnych dniach poziom rzeki będzie spadał, by we wtorek wieczorem zejść do tzw. strefy wody niskiej. Czyli poniżej 105 centymetrów.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Źródło:
tvn24.pl

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki jadąc w kierunku Warszawy stracił na drodze ekspresowej S8 panowanie nad pojazdem. Na wysokości Radziejowic wjechał do rowu. Przewoził alkohol.

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl