Osiedle w polu nowym symbolem Wilanowa

 
  | science daily

Dla jednych przykład doskonałości założenia urbanistycznego, dla innych sypialnia bez sklepów, dróg i szkół. Jak żyje się w Miasteczku Wilanów? Zapytaliśmy tych, którzy od lat aktywnie uczestniczą w organizowaniu lokalnej społeczności osiedla, które u warszawiaków wzbudza skrajne emocje.

- Żeby zawieźć dzieci do położonej nieopodal szkoły i przedszkola mój mąż potrzebuje rano godzinę, bo nie ma jak tam dojechać, zaparkować. Na zakupy jeździmy do Konstancina, bo jest najbliżej. Ale mieszka się tu coraz lepiej, bo zamiast oglądać się na urzędników, sami ustawiamy ławki, dbamy o te skrawki zieleni, które tu są, organizujemy się - mówi Katarzyna Radzikowska ze Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Bo nie ma ogrodzeń

Ci, którzy się tu wprowadzili, byli przekonani, że zamieszkają na dobrze zaprojektowanym, samodzielnym osiedlu. W projekcie planowanego na 20 tys. mieszkańców "małego miasta" są szkoły, sklepy, zieleń i nie ma ogrodzeń. Na razie udało się zrealizować ten ostatni postulat, ale i tak tylko częściowo. Jeden z deweloperów postanowił swój blok ogrodzić lekkim płotem. Dzielnica wykupiła grunt pod szkołę, do tej pory jednak nie zrealizowano choćby połowy inwestycji drogowych. Tymczasem na osiedlu wciąż przybywa nowych bloków. - Obecnie mieszka tu ok. 4 tys. ludzi. Docelowo będzie 20. Zwracam uwagę na liczby. Cały Wilanów ma obecnie ledwie ponad 20 tys. mieszkańców. Po zakończeniu Miasteczka Wilanów to właśnie tu znajdzie się centrum dzielnicy - zauważa Tomasz Kuszłejko, członek kapituły stowarzyszenia.

Sklepów nie było i...znowu nie ma

Podobnie jest z zaopatrzeniem. - Na początku, gdy się wprowadziłem, na osiedlu nie było żadnego sklepu. W międzyczasie powstało ich kilka, ale były bardzo drogie. Zapewne, ze względu na wysoki czynsz. Teraz jest tak, że pierwsze sklepy już zaczynają padać. Ale powstają też nowe - mówi Kuszłejko. - Bardzo potrzebujemy większego sklepu, bo na duże zakupy trzeba jechać do innej dzielnicy. Powstało za to kilka oddziałów banków, jednak gdy chcieliśmy założyć konto dla komitetu wyborczego, okazało się, że żaden z naszych oddziałów nie zajmuje się takimi drobnymi sprawami. Po prostu się im to nie opłaca - dodaje.

Urzędnicy przespali

Niedawno Miasteczko Wilanów wspólnie z czterema innymi projektami z USA, Australii i Singapuru otrzymało jedno z finałowych wyróżnień Urban Land Institute - organizacji, która od trzech dekad przyznaje nagrody "za doskonałość". Trudno jednak mówić o doskonałości spacerując ulicami budowanego osiedla.

- Mimo wszystko to miejsce ma ogromny potencjał. Jest dobrze zaprojektowane - mówią mieszkańcy. - Niestety, boleśnie doświadczamy urzędniczej niefrasobliwości, a czasem wręcz niechęci. Weźmy przykład szkoły. Przecież to na gminie leży obowiązek zadbania o dostęp do publicznej oświaty. Dlaczego terenów pod szkołę nie wykupiono wiele lat temu, gdy ziemia była znacznie tańsza, albo nie pomyślano o terenie pod publiczną oświatę, na etapie przyjmowania planu zagospodarowania - denerwuje się Kuszłejko. - Teraz miasto musiało wydać na teren pod szkołę krocie. Ktoś przespał ostatnie 10 lat nie myśląc perspektywicznie - dodaje.

"Działamy oddolnie"

Mieszkańcy osiedla mają dość bezczynności i malej aktywności władz na tym terenie, które pozostawili dłuższy czas tylko mechanizmom wolnego rynku. Zorganizowali już cztery akcje społeczne: sadzili drzewa i krzewy, oczyszczali kanałek wzdłuż ulicy Klimczaka, postawili ławki. - Mieszkańcy pracowali społecznie, ławki ufundowali sponsorzy - tłumaczy Katarzyna Radzikowska.

W nadchodzących wyborach samorządowych członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów kandydują na radnych z listy swojego Komitetu Wyborczego. Chcą doprowadzić do realizacji m.in. budowy szkoły i przedszkola, ulicy Płaskowickiej Bis. Chcą też pilnować codziennych spraw dotyczących ich osiedla, mieć wpływ na podejmowane decyzje, gdyż w ostatnich latach czuli się często pomijani przez samorząd.

Maciej Czerski

Źródło zdjęcia głównego:  | science daily

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl