Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Na Ursynowie sensacja, na Pradze zmiana

TVN Warszawa

Otwarty UrsynówNowa koalicja na Ursynowie

Na Pradze Południe i Woli bez zmian, za to na Ursynowie poruszenie. Wiceburmistrzem został jeden z największych krytyków burmistrza Roberta Kempy.

We wtorek nowy zarząd wybierali radni z Ursynowa, Pragi Południe, Pragi Północ, Woli. Dzień wcześniej obsadzono stanowiska w Wawrze.

Wtorkowe sesje

Na fotelu burmistrza Wawra zasiądzie Norbert Szczepański z Koalicji Obywatelskiej, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego rady dzielnicy. Jego zastępcami zostali: Leszek Baraniewski z Platformy Obywatelskiej oraz Jacek Wiśnicki ze stowarzyszenia Razem dla Wawra. Na Woli i Pradze Południe, gdzie władza należy do PO i Nowoczesnej, bez zmian. Burmistrzem Woli ponownie został Krzysztof Strzałkowski. Z kolei na jego współpracowników ponownie nominowano Adama Hacia oraz Grażynę Orzechowską-Mikulską. Skład zarządu uzupełnią Wojciech Lesiuk oraz Robert Rafałowski z Nowoczesnej. Na Pradze Południe po raz czwarty burmistrzem został Tomasz Kucharski z PO. Współrządzić będą z nim: Adam Cieciura, Jarosław Karcz oraz Izabela Szostak-Smith.

Z fotela burmistrza na Pradze Północ ustąpił Wojciech Zabłocki. W radzie dzielnicy PiS co prawda miało większość (dziewięć mandatów), jednak nie potrafiło zbudować koalicji.

Z kolei KO (siedem mandatów) dogadała się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej (dwa mandaty) oraz z aktywistami ze stowarzyszenia Kocham Pragę (cztery mandaty). W rezultacie miejsce Zabłockiego zajęła Ilona Soja-Kozłowska, a jej zastępcami zostali Dariusz Kacprzak oraz Dariusz Wolke.

Sensacja na Ursynowie

Sensacyjną koalicję zawiązano na Ursynowie. Tam przez najbliższą kadencję rządzić będzie KO i Otwarty Ursynów, w którego skład wchodzą między innymi Piotr Skubiszewski, który ostro krytykował burmistrza Ursynowa za działania związane z targowiskiem Na Dołku, czy Bartosz Dominiak. Dominiak był też naczelnikiem wydziału promocji w ekipie Piotra Guziała. Jednak został zwolniony przez burmistrza Roberta Kempę, który zarzucał mu nieprawidłowości w prowadzeniu strony internetowej.

Teraz Robert Kempa, który ponownie został wybrany burmistrzem, powołał go na swojego zastępcę. W rezultacie w zarządzie dzielnicy zobaczymy: Bartosza Dominiaka, Klaudiusza Ostrowskiego, Jakuba Berenta oraz pełniącego już funkcję wiceburmistrza Piotra Zalewskiego.

Nowego zarządu nie ogłosił jeszcze Żoliborz. Tam prawdopodobnie dojdzie do współpracy między KO, a stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze. Sesję zaplanowano na środowe popołudnie.

Zarządy wybrane

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) dysponuje samodzielną większością w sześciu z 18 dzielnic Warszawy: na Pradze Południe, Woli, Ursynowie, Wilanowie, w Śródmieściu i Mokotowie. W kolejnych 11 dzielnicach powstają koalicje z lokalnymi komitetami.

Jedyną dzielnicą, w której współrządzi PiS jest Rembertów. Jak informowaliśmy w sobotę, nowym burmistrzem Rembertowa będzie Agnieszka Kądeja z "Lepszego Rembertowa", która funkcję tą sprawowała w latach 2010-2013.

Na jej zastępców powołano: Zbigniewa Cierpisza (PiS) oraz Mieczysława Golónkę z "Forum dla Rembertowa". Na Bemowie burmistrzem została Urszula Kierzkowska (w przeszłości m.in. burmistrz Woli, Ursynowa i Ursusa), a jednym z jej zastępców - były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, obecnie radny sejmiku Mazowsza Maciej Lasek (KO). W dzielnicy tej doszło do porozumienia między Koalicją Obywatelską a radnymi, którzy startowali w komitetu "Wybieramy Bemowo" byłego, związanego niegdyś z PO, burmistrza Jarosława Dąbrowskiego.

Na Białołęce Koalicji Obywatelskiej udało dogadać się z komitetem "Razem dla Białołęki", a burmistrzem został Grzegorz Kuca z KO (w przeszłości wiceburmistrz Bemowa).

Bielanami współrządzą: Koalicja Obywatelska i komitet "Razem dla Bielan" (burmistrzem wybrano dotychczasowego, związanego z lewicą wieloletniego wiceburmistrza Grzegorza Pietruczuka).

Glusman powalczy ze smogiem

Kilka tygodni temu KO zawiązała też koalicję ze stowarzyszeniem "Ochocianie", a fotel burmistrza Ochoty na drugą kadencję powierzono Katarzynie Łęgiewicz. Z "Ochocian" wywodzi się też była kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Warszawy Justyna Glusman, która zdecydowała się na współpracę z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i w ratuszu odpowiadać ma m.in. za walkę ze smogiem.

Na Targówku, dzięki koalicji z KO, swój urząd w dalszym ciągu sprawować będzie burmistrz Sławomir Antonik (komitet "Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza"), który również próbował swych sił w październikowych wyborach prezydenta Warszawy.

W Ursusie Koalicja Obywatelska porozumiała się ze Stowarzyszeniem Obywatelskim w Ursusie, a burmistrzem wybrano Bogdana Olesińskiego (KO), który w przeszłości pełnił już ten urząd w latach 2006-2010 (w kolejnej kadencji był burmistrzem Mokotowa).

We Włochach, dzięki porozumieniu między KO a komitetem "Wspólnota Mieszkańców Dzielnicy Włochy", burmistrzem został wybrany były wiceburmistrz Bielan Artur Wołczacki (KO).

W Wesołej Koalicja Obywatelska nawiązała współpracę z komitetem "Tak Wesoła", a burmistrzem dzielnicy będzie dotychczasowy wiceburmistrz Marian Mahor (KO).

Z Wilanowa na Mokotów

Część burmistrzów wybrano też w tych dzielnicach, gdzie Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość. Rafał Miastowski, były burmistrz Wilanowa i Bielan, został burmistrzem Mokotowa.

W Śródmieściu burmistrzem pozostanie Krzysztof Czubaszek (KO).

W Wilanowie sesja rady dzielnicy, która wskaże zarząd dzielnicy zaplanowana jest na 12 grudnia.

Zobacz, jak wyglądało zaprzysiężenie nowego prezydenta stolicy:

kz/PAP/pm

Przemówienie Rafała TrzaskowskiegoTVN24
wideo 2/7