Tzw. Oficyna Burkego, która znajduje się przy ul. Kawęczyńskiej trafiła do rejestru zabytków. Ponad stuletni budynek jest jednym z niewielu drewnianych obiektów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku.
Jak tłumaczy przedstawicielka urzędu wojewódzkiego konserwatora zabytków, budynek znajdujący się przy ul. Kawęczyńskiej 26, który powstał ok. 1900 roku ma unikalny charakter. Zachowała się m.in. jego stolarka okienna i drzwiowej, a także wnętrza klatek schodowych. A walory artystyczne podkreślają dekoracje.
Jedyny na Szmulowiźnie
"Zachowały się podokienniki o falistych wykrojach i nielicznie, odpowiadające im, ozdobne zwieńczenia, a także podwieszony fryz podokapowy skomponowany z motywu trójlistków, w dolnej zaś kondygnacji profilowane opaski okienne oraz fragmentarycznie zachowana stolarka daszków nad wejściami do budynku” – informuje Agnieszka Żukowska z urzędu konserwatorskiego. Do tego budynek przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest jedynym na Szmulowiźnie, a także jednym z dwóch zachowanych w rejonie Pragi Północ drewnianych obiektów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku, obok wpisanego do rejestru zabytków parterowego domu położonego przy ulicy Środkowej 9. Forma architektoniczna oficyny Burkego jest również podobna do zachowanego na terenie Targówka piętrowego domu przy ul. Biruty 18.
Murowane i drewniane domy frontowe z oficynami pojawiły się na południowym odcinku ulicy Kawęczyńskiej przede wszystkim na przełomie wieków, czyli po przyłączeniu Pragi ze Szmulowizną do Warszawy w 1890 roku. W tym właśnie czasie został wzniesiony również budynek przy Kawęczyńskiej 26, prawdopodobnie dla Edmunda Burkego.
ran
Źródło zdjęcia głównego: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków