Jest zgoda wojewody na wawerski odcinek POW


- Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę około 7,5 kilometra Południowej Obwodnicy Warszawy w dzielnicy Wawer i gminie Wiązowna - poinformowali we wtorek wojewódzcy urzędnicy.

Decyzja Zdzisława Sipiery ma rygor natychmiastowej wykonalności. Dotyczy tak zwanego zadania "C", czyli odcinka liczącego 7,45 kilometra: między węzłem Wał Miedzeszyński (ale bez samego węzła) do węzła Lubelska (również bez węzła). Trasa będzie miała dwie jezdnie, po trzy pasy ruchu w każdym kierunku.

Dwie estakady i węzeł

W ramach tego zadania powstać mają też dwie estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym i węzeł Patriotów (na przecięciu z linią PKP i ulicą Patriotów). Projekt zakłada również budowę sieci kanalizacyjnej i deszczowej, barier ochronnych i obiektów systemu zarządzania ruchem.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (inwestor przedsięwzięcia), dzięki decyzji wojewody wykonawca niebawem będzie mógł rozpocząć prace przygotowawcze na wskazanym odcinku, takie jak wycinka drzew czy budowa dróg dojazdowych.

Poniższa mapa pokazuje przyszły przebieg inwestycji. Wydana we wtorek decyzja wojewody dotyczy odcinka Wał Miedzeszyński-Lubelska (najbardziej po prawej stronie):

Południowa Obwodnica Warszawy, odcinek Puławska-LubelskaGDDKiA

Odcinek między Wałem Miedzeszyńskim i Lubelską wywoływał kontrowersje. Powstaje w ramach formuły "Projektuj i buduj". Dzięki temu drogi mogą powstawać szybciej. Ale gdy wykonawca sam szykuje projekt, który ma potem realizować, procedura może się zmienić w "projektu, oszczędzaj i buduj". Taki zarzut stawiali mieszkańcy Wawra.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE

W czerwcu, minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że chciałby aby obwodnica na odcinku Puławska - Lubelska była oddana do połowy 2020 roku, na rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Południowa Obwodnica Warszawy będzie przechodziła przez Ursynów, Wilanów i Wawer. Umożliwi połączenie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. Będzie to także połączenie Trasy Armii Krajowej z węzłem A2 Konotopa do Gdańska i Białegostoku.

Obecnie trwają przygotowania do budowy trasy. - Wojewoda Mazowiecki prowadzi postępowanie zmierzające do wydania decyzji ZRID [Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej - red.] dla odcinka od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa z tunelem pod Ursynowem oraz dla odcinka od węzła Przyczółkowa do mostu przez Wisłę - informuje Małgorzata Tarnowska z biura prasowego.

kw

Pozostałe wiadomości