Wielki napis "Bródno" został w sobotę uroczyście odsłonięty w Parku Bródnowskim. Swoim stylem nazwa ma nawiązywać do napisu "Hollywood" ozdabiającego jedno ze wzgórz przed wjazdem do Los Angeles.
Instalacja została oficjalnie odsłonięta o godz. 16.00. Powstała z inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i urzędu dzielnicy Targówek.
Na uroczystość przyszło ok. 200 osób. Część z nich przyjechała złotym autobusem Pawła Althamera. Po przemówieniach władz dzielnicy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej był czas na wspólne zdjęcie pod nową rzeźbą.
Zaprosili duńskiego artystę
Do jej stworzenia został zaproszony Jens Haaning. Duński artysta zajmuje się tematyką tożsamości narodowej, imigracji, rasizmu, asymilacji, relacji pomiędzy językiem a polityką. Jego prace są zawsze osadzone w specyfice miasta lub dzielnicy, w której powstają.
Haaning stworzył masywną instalację rzeźbiarską z cegieł i cementu, układającą się w napis Bródno. Wzniósł go na wzgórzu w Parku Bródnowskim.
Oprócz rzeźby artysta stworzył również nowe logo osiedla, które może być bezpłatnie używane przez mieszkańców. Piksele w logotypie przypominają krawędzie cegieł napisu ze wzgórza.
Projekt jest czwartą odsłoną Parku Rzeźby, tworzonego na Bródnie od 2009 roku. Jak zapowiedziano w sobotę, nie jest to ostatnia inicjatywa w parku.
Na podobieństwo ikony
Napis przypomina ten z stojący przed wjazdem do Los Angeles. Tamten miał promować jedną z dzielnic mieszkaniowych, ale stał się jedną najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ikon.
b/wp/mz
Źródło zdjęcia głównego: fot. Bartek Stawiarski