Najnowsze

366 mln złotych na szkoły i przedszkola w "młodych dzielnicach"

Najnowsze

Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowych inwestycjach
TVN 24Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowych inwestycjach

Dodatkowe 366 mln zł zostanie przeznaczone na rozwój szkół i przedszkoli w stolicy. Decyzję ogłosiła w środę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. 20 nowych inwestycji zaplanowano przede wszystkim w "młodych dzielnicach".

Chodzi o zamieszkiwane często przez młode małżeństwa z dziećmi Bemowo, Białołękę, Ursus czy Wolę. To dzielnice, w których są największe problemy z dostępem do placówek edukacyjnych. Miasto nie nadążało za tempem rozwoju dyktowanym przez deweloperów.

"Na skutek oszczędności"

Jak podaje ratusz, na inwestycje w latach 2015-2018 przeznaczono 477 mln zł. Dzięki temu w stolicy budowane jest 16 nowych przedszkoli i szkół, a 133 placówki mają zostać zmodernizowane.

Decyzję o przyznaniu dodatkowych funduszy na lata 2015-2019 Gronkiewicz-Waltz ogłosiła podczas spotkania z dziennikarzami.

- Dzięki inwestycjom w następnych latach przybędzie 12 tys. miejsc pracy w szkołach i 5,5 tys. w przedszkolach. Budowa szkół i przedszkoli była i jest dla mnie bardzo ważna – powiedziała prezydent miasta. - Decyzja została podjęta na skutek oszczędności na przetargach i innych miejscach budżetu. Nikomu żeśmy nie odebrali - zapewniła.

Jak podkreśliła, miejsce konferencji prasowej - plac budowy na skrzyżowaniu ul. Jana Kazimierza i Boguszewskiej - nie jest przypadkowy; trwa tam budowa przedszkola, z którego w 2016 r. korzystać będzie ponad 200 dzieci. W rejonie ulicy Jana Kazimierza powstaną także szkoła podstawowa i gimnazjum.

41 nowych przedszkoli i szkół

Według planów, w latach 2015-2019 na rozbudowę bazy edukacyjnej Warszawy przekazane zostanie łącznie niemal 850 mln zł. Powstanie dzięki temu 21 szkół, 20 przedszkoli, a 142 istniejące placówki zostaną zmodernizowane i wyremontowane.

Programem zostaną objęte dzielnice Bemowo, Białołęka, Praga-Południe, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz.

Wśród planowanych inwestycji znalazły się m.in. budowa szkoły podstawowej i gimnazjum w rejonie ulicy Lazurowej na Bemowie, budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na Targówku, rozbudowa 7 szkół podstawowych na Ursynowie, budowa żłobka i przedszkola przy ulicy Trakt Lubelski na Wawrze, budowa szkoły podstawowej i gimnazjum w "Miasteczku Wilanów" a także powstanie zespołu szkolno-przedszkolnej w regionie Żoliborza Południowego i Powązek.

Miasto inwestuje w edukację

Podczas środowej konferencji podkreślono, że Warszawa inwestuje w edukację - co roku średnio 20 proc. budżetu miasta przeznaczona zostaje na wydatki związane z oświatą.

Projekt uchwały obejmujący nowe inwestycje zostanie przedstawiony radnym Warszawy podczas sesji zaplanowanej na 17 września.

Mapa nowych inwestycji oświatowychUM
Powstaną nowe szkoły i przedszkolaUM

PAP/ep/b

Pozostałe wiadomości