12 ulic do dekomunizacji, tabliczki i dokumenty do wymiany

Warszawa

Dekomunizacja ulic dotknie 30 tys. mieszkańców"Polska i świat" TVN24
wideo 2/4

Na dniach mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o planowanej dekomunizacji 12 stołecznych ulic. Ruszyły konsultacje społeczne. Głos będzie można zabrać zarówno na spotkaniach w dzielnicach, jak i w internecie. Stołeczni urzędnicy ostrzegają, że zmiany będą niosły za sobą koszty i konieczność wymiany dokumentów.

Konsultacje to pokłosie ustawy, która weszła w życie w ubiegłym roku – zakazuje ona propagowania komunizmu w nazwach ulic, placów czy skwerów.

12 adresów

Stołeczni radni postanowili spytać mieszkańców o zasadność zmian. Konsultacje obejmą łącznie 12 ulic:

Juliana Bruna (Mokotów), Józefa Ciszewskiego (Ursynów), Jana Kędzierskiego (Bemowo), Anastazego Kowalczyka (Białołęka), Heleny Kozłowskiej (Mokotów), Zygmunta Modzelewskiego (Mokotów), Gustawa Reichera (Targówek), Lucjana Rudnickiego (Bielany), Wincentego Rzymowskiego (Mokotów), Wacława Szadkowskiego (Bemowo), Jana Szałka (Wola), Związku Walki Młodych (Ursynów).

"W Warszawie dekomunizacja nazw ulic była już przeprowadzana po 1989 roku, jednak według Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) nie była kompletna" - informują warszawscy urzędnicy.

I zastrzegają, że zmiana nazw ulic oznacza koszty dla mieszkańców, z których większość poniesie administracja samorządowa i rządowa, oraz dla przedsiębiorców. "Konieczna będzie wymiana dokumentów i tabliczek z numerami porządkowym na budynkach i nieruchomościach. Wymianę dokumentów można rozłożyć na kilka lat" – zaznacza ratusz.

Spotkania w dzielnicach

Wziąć udział w konsultacjach można od 16 czerwca. Oddać swój głos będzie można za pomocą formularza, który będzie dostępny w Wydziałach Obsługi Mieszkańców urzędów dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Mokotów, Targówek, Ursynów, Wola.

Od tego dnia na stronach urzędu dostępna będzie również ankieta.

W drugiej połowie miesiąca odbędą się również spotkania z mieszkańcami.

Bemowo: 22 czerwca, 18:00-20:00, Urząd Dzielnicy Bemowo, ul. Powstańców Śląskich 70

Białołęka: 19 czerwca, godz. 18:00-20:00, Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197

Bielany: 20 czerwca, godz. 18:00-20:00, Klub Osiedlowy Piaski, ul. Broniewskiego 71 (I piętro)

Mokotów: 28 czerwca, godz. 18:00-20:00, Dom Kultury Łowicka, ul. Łowicka 21

Targówek : 21 czerwca, godz. 18:00-20:00, Czytelnia Naukowa nr 1, ul. Św. Wincentego 85

Ursynów : 26 czerwca, godz. 18:00-20:00, Dom Kultury Stokłosy, ul. Lachmana 5 Wola: 19 czerwca, godz. 18:00-20:00, pawilon OSiR Wola, ul. Obozowa 60. (wejście przez teren LO im. Norwida ).

ran/b