"Zakończenie modernizacji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa pracy sieci kanalizacyjnej na terenie dzielnic, gdzie biegnie trasa kanału, czyli Mokotowa i Ursynowa. Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 50 milionów złotych" - przekazało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Chodzi o o kolektor w ulicach: Bacha, Sikorskiego i Witosa. Wybudowany jeszcze w latach 70., jest kluczowym elementem układu odbioru ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy.
Wykorzystali technologię reliningu. Co to znaczy?
Modernizacja kolektora została przeprowadzona bezwykopowo. "Technologia reliningu zastosowana podczas prac polegała na tym, że do istniejącego kanału zostały wprowadzone panele wykonane z żywicy poliestrowej (GRP) o mniejszej średnicy w stosunku do pierwotnego kanału" - przekazało MPWiK dodając, że moduły te zostały wyprodukowane specjalnie na potrzeby realizacji tej inwestycji, co pozwoliło na dokładne dopasowanie elementów do wymiarów kolektora. Dodatkowo przestrzenie między istniejącym kanałem a nowymi modułami wypełnia specjalna mieszanka stabilizująca. Dzięki temu, jak zapewniło MPWiK, konstrukcja jest szczelna i mocna, co pozwoli zapobiegać zarówno przesiąkaniu wód gruntowych do kanału, jak i przenikaniu do gruntu ścieków transportowanych kolektorem.
Ograniczyli uciążliwości
Zastosowanie reliningu pozwoliło ograniczyć liczbę wykopów wykonywanych na trasie kanału. "Poszczególne moduły były wprowadzane do wnętrza kanału wykopami punktowymi – szybami startowymi i odbiorczymi. Podobnie jak w przypadku innych kolektorów budowanych przy wykorzystaniu metod bezwykopowych podczas modernizacji tego kolektora udało się ograniczyć uciążliwości w rejonie prowadzanych prac związanych z zajęciem terenu, co przełożyło się także na zmniejszenie kosztów późniejszych odtworzeń, ograniczenie emisji hałasu i ruchu ciężkich pojazdów" - zaznaczyło MPWiK.
W tej chwili wodociągowcy budują jeszcze trzy kolektory: Wiślany, Lindego Bis i Mokotowski Bis, które mają być ukończone w 2023 roku. Ich łączna długość wyniesie 14 km. Całkowita wartość tych trzech inwestycji kolektorowych to ponad 800 milionów złotych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MPWiK