Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

TVN Warszawa | Mokotów

Mokotów. W poniedziałek uroczystości upamiętniające powstańcze walki w dzielnicy

TVN Warszawa | Mokotów

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
Godzina "W" w WarszawieTVN24
wideo 2/8
Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Msza święta, złożenie wieńców pod tablicą "Mieszkańcom Mokotowa" i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości upamiętniające powstańcze walki na Mokotowie.

Uroczystości 77. rocznicy Powstania Warszawskiego na Mokotowie rozpoczną się o godz. 9.00 mszą świętą w intencji ofiar Powstania Warszawskiego w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po mszy zostaną złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Pułkowi AK "Baszta".

Kwiaty złożone zostaną również pod tablicą "Mieszkańcom Mokotowa" w Parku Morskie Oko, o godzinie 10.45.

Pomnik żołnierzy "Baszty" przy Dworkowej upamiętnia rozstrzelanych przez Niemców powstańców wychodzących z kanału. Pułk "Baszta", czyli Batalion Ochrony Sztabu, stanowił trzon sił na Mokotowie. Po kapitulacji dzielnicy 27 września umęczeni koszmarną wędrówką kanałami powstańcy wychodzili włazem przy Dworkowej, nad którym stali Niemcy. Zostali rozstrzelani na skarpie poniżej ulicy. Moment ten został przedstawiony w filmie Andrzeja Wajdy "Kanał". O 11.00 pod tym pomnikiem kwiatami zostaną upamiętnieni Żołnierze AK walczący w postaniu na Mokotowie. Jak co roku odbędzie się tam też wręczenie odznak pamiątkowych "Baszta Wiernym Przyjaciołom".

Obchody zakończy koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61, o godz. 20.00.

Powstańcy "Baszty" zostali zabici przez Niemców 27 września 1944 r., już po kapitulacji Mokotowa, po tym jak zabłądzili w kanałach, przedzierając się do Śródmieścia i przez pomyłkę wyszli z włazu, który znajdował się przy ul. Dworkowej 3/5. Na tym terenie stacjonowała komenda żandarmerii na powiat warszawski. Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców jako jeńców wojennych.

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Mokotów

Pozostałe wiadomości