TVN Meteo | Świat

Jeleniom w Teksasie może rosnąć mniejsze poroże. Powód? Tygodnie ekstremalnej suszy

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
newsweek.com
Sarny z Doliny Baryczy
Sarny z Doliny BaryczyKontakt 24
wideo 2/19
Jelenie, daniele, sarny

W Teksasie od tygodni utrzymuje się wysoka temperatura i brak opadów. Panująca susza sprawia, że rośnie mniej roślinności, którą żywią się na przykład jelenie wirginijskie (Odocoileus virginianus). Ponieważ nie mają skąd pozyskać odpowiedniej ilości składników odżywczych, ich poroże może nie osiągać tak spektakularnych rozmiarów, jak w ostatnich latach.

Poważna susza i wysoka temperatura w Teksasie może hamować wzrost poroża jeleni wirginijskich (Odocoileus virginianus).

Od tygodni Teksas zmaga się z rozległą suszą. Eksperci szacują, że w aż 43 procent stanu zjawisko jest "ekstremalne", a w 17 procentach "wyjątkowo silne". Przedłużające się okresy bez opadów wpływają na glebę i hamują rozwój roślin. Ponieważ nie rosną tak jak zwykle, zwierzęta mają mniej pożywienia. To może skutkować u nich poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Uzależnienie od roślinności

Jednymi z najbardziej zagrożonych zwierząt są jelenie wirginijskie. Żywią się one różnorodnymi, młodymi roślinami - pędami, liśćmi czy trawami. Jednak w obliczu temperatury sięgającej nawet 37 stopni Celsjusza, roślinność nie ma szansy wzrosnąć. Dlatego od tygodni jelenie jedzą mniej. Tymczasem ich poroże, wykorzystywane do okazania dominacji, walki czy jako element wabiący partnerki, wymaga odpowiednio wysokiego poziomu wody i składników odżywczych. Eksperci obawiają się więc, że z powodu warunków pogodowych, w tym roku wiele zwierząt nie rozwinie w pełni potencjału swojego poroża.

Poroże zaczyna rosnąć u samców późną wiosną, jednak mineralizuje się lub twardnieje dopiero pod koniec sierpnia. Gdy osiąga maksymalny poziom wzrostu, ustaje w nich przepływ krwi. Poroże jest zrzucane wczesną wiosną, by w kolejnym roku wyrosnąć ponownie.

Opóźnienie lub niewystarczająca wielkość

Zdaniem ekspertów, tegoroczna susza wpłynie znacząco na cykl wzrostu. Jak twierdzą, poroże jeleni będzie albo wolniej rosło, albo nie wyrośnie odpowiednio duże.

- Udokumentowaliśmy roczne zmiany w wielkości poroża jeleni, które związane były suszą i upałami - powiedział Bronson Strickland, profesor zarządzania dziką przyrodą na Uniwersytecie Stanu Missisipi. - Odkryliśmy, że jego wzrost może opóźnić się o rok lub dwa - dodał.

Matt Ross, asystent dyrektora ds. ochrony w organizacji non-profit Quality Deer Management Association powiedział, że jeśli roślinność nie jest pełnowartościowa, jelenie nie mogą jej wykorzystać.

- Zioła zapewniają odżywianie, energię i minerały znacznie przekraczające zapotrzebowanie ich ciał. Tak więc, jeśli jelenie mają wystarczający dostęp do roślinności, której potrzebują, czeka je dobry rok pod względem jakości poroża - dodał.

Szacuje się, że w całym Teksasie może żył około 5,4 miliona jeleni wirginijskich. Jednak zdaniem badaczy, w następnym roku populacja znacznie ubożeje, ponieważ na świat przyjdzie dużo mniej młodych.

Autor:kw

Źródło: newsweek.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock