Ataki orek na jednostki pływające, nasilone od trzech lat w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej, służą prawdopodobnie zabawie tych zwierząt - twierdzą hiszpańscy biolodzy, cytowani przez "El Mundo". Według badań, wszystko mogło zacząć się w 2017 roku od orki z blizną, która została zraniona przez łódź.
Naukowcy od 2020 roku obserwują zwiększoną liczbę ataków orek na łodzie i jachty w rejonie Półwyspu Iberyjskiego. Głównym celem agresji tych zwierząt są stery, zazwyczaj udaje się im zniszczyć ten element jednostki pływającej.
Zespół kierowany przez Renauda de Stephanisa z hiszpańskiej Organizacji Ochrony, Informacji i Badań nad Waleniami (CIRCE) odnotował, że nietypowe zbliżanie się orek do sterów i próby ich zniszczenia nasiliły się szczególnie w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej, gdzie od 2020 r. doszło tam do co najmniej 130 ataków orek na jachty i łodzie.
Jeden z ostatnich tego typu incydentów odnotowano od koniec maja, kiedy stado orek otoczyło i zaatakowało łódź Mustique pod brytyjską banderą, uszkadzając ster i kadłub. Hiszpańska agencja rządowa odpowiedzialna za bezpieczeństwo morskie SASEMAR przekazała, że był to 24. przypadek ataku tych morskich ssaków od początku tego roku na wodach dookoła Półwyspu Iberyjskiego.
Naukowcy: orki atakują od sześciu lat
De Stephanis i jego zespół odnotowali, że fenomen był już praktykowany przez ssaki morskie w 2017 r. Według naukowców dowodem na to ma być jeden z młodych osobników, prawdopodobnie samiec, urodzony w 2011 roku, pływający u południowych brzegów Hiszpanii. Jego obecność udokumentowała CIRE, która od 1996 śledzi życie orek iberyjskich. Na grzbiecie tego osobnika zaobserwowano bliznę po zranieniu sterem łodzi - ustalono.
Według hiszpańskiego zespołu naukowców okaz poszkodowany przez jacht należy do jednej z siedmiu-ośmiu rodzin orek zamieszkujących Cieśninę Gibraltarską. W sumie jest ich tam, jak szacują, 63 osobniki, spośród których - jak wynika z obserwacji biologów - orka z blizną jest jedną z najczęściej atakujących łodzie.
Sposób na zabawę?
De Stephanis wyklucza jednak, aby zachowanie zranionej w przeszłości orki wynikało z chęci odwetu. Badacz twierdzi, że to jedynie dziwna zabawa, którą naśladują inne osobniki z otoczenia zwierzęcia. Autorzy studium odnotowują, że orki kierują się często myśleniem stadnym, a przykład zachowania jednego osobnika często przejmują inne, co prawdopodobnie stało się faktem wśród orek zamieszkujących Cieśninę Gibraltarską.
Autorzy badania w raporcie przygotowywanym dla rządu Hiszpanii napisali, że przypływ i odpływ wody powodowany przez stery jednostek pływających mogą zachęcać orki do zabawy.
Naukowcy przypominają, że w 2004 r. zaobserwowano inne nietypowe dla orek zachowanie, polegające na powodowaniu dużych ran na ciele tuńczyków. Orki nie zjadały tych ryb, a jedynie odgryzały bok ich ciała. Zdaniem hiszpańskich biologów to nietypowe zachowanie morskich ssaków mogło być również ich dziwną zabawą.
Źródło: PAP, El Mundo, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock