Stado orek atakuje łodzie i statki. Biolodzy nie wiedzą, dlaczego

Autor:
as/dd
Źródło:
Reuters, phys.org, AP

Orki zaatakowały łódź u wybrzeży Hiszpanii, poważnie uszkadzając jej kadłub. To nie pierwszy atak tych zwierząt w okolicach Półwyspu Iberyjskiego. Tylko w tym roku napadły one na 24 jednostki. Organizacje ekologiczne, które badają tamtejszą populację morskich ssaków, nie mają pojęcia, co jest przyczyną tego zachowania.

W nocy ze środy na czwartek łodź Mustique pod brytyjską banderą płynęła przez Cieśninę Gibraltarską, kiedy otoczyło ją stado orek. Znajdujący się na pokładzie żeglarze mogli tylko obserwować, jak morskie ssaki raz po raz atakowały jednostkę, uszkadzając ster i kadłub.

Seria ataków

Załoga "Mustique" nadała sygnał SOS, który dotarł do brytyjskich i hiszpańskich służb ratunkowych. Na pomoc wyruszyły statek ratunkowy oraz helikopter. Zanim uszkodzona jednostka została odholowana do portu w miejscowości Barbate, konieczne było wypompowanie wody z popękanego kadłuba.

Hiszpańska agencja rządowa odpowiedzialna za bezpieczeństwo morskie SASEMAR przekazała, że to już 24. przypadek ataku morskich ssaków w tym roku na wodach dookoła Półwyspu Iberyjskiego. W maju orki zaatakowały w tym samym miejscu jacht - jednostka została tak poważnie uszkodzona, że nie dało jej się przetransportować do portu i zatonęła.

Za ataki najprawdopodobniej odpowiedzialna jest grupa około 35 zwierząt, które przemieszczają się wzdłuż wybrzeża Hiszpanii i Portugalii. Według danych organizacji ekologicznej Atlantic Orca Working Group (GTOA), która bada populację orek iberyjskich, do pierwszych ataków na statki doszło w 2020 roku. Odnotowano takie wtedy 52 przypadki. W roku 2021 było ich już 197, a w 2022 - 207. Zwierzęta nie próbowały atakować pływaków i zostawiały statki w spokoju, gdy te przestawały płynąć do przodu.

Zabawa lub trauma? Biolodzy się zastanawiają

Jak przekazał Alfredo Lopez z Uniwersytetu w Aveiro, członek GTOA, incydenty z udziałem orek i łodzi są nietypowe.

- W żadnym z przypadków, które mogliśmy zaobserwować, nie byliśmy świadkami agresji - wyjaśnił. - Wydają się spokojne, zupełnie jak wtedy, gdy są na polowaniu.

Lopez powiedział, że chociaż przyczyna takiego zachowania jest nieznana, istnieje kilka hipotez wyjaśniających ataki. W incydenty z łodziami zaangażowane jest 15 osobników - 13 z nich to młode zwierzęta, które po prostu mogą traktować całe zdarzenie jak zabawę. Dwa dorosłe osobniki mogą natomiast odreagowywać w ten sposób traumę po wcześniejszych zderzeniach z łodziami. Obie hipotezy pokazują, jak społecznymi zwierzętami są orki.

- Te zwierzęta mają własną kulturę i przekazują sobie nawzajem informacje - wytłumaczył.

Autor:as/dd

Źródło: Reuters, phys.org, AP

Pozostałe wiadomości