TVN Meteo | Świat

Ich miłosny uścisk potrafi trwać nawet pięć miesięcy

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
ENEX

Grupa badaczy z kolumbijskiej uczelni Universidad del Magdalena odkryła, że drzewołazy wytworne (Oophaga histrionica) wykazują specyficzne zachowania, które określono mianem... zaborczej miłości. Kiedy samiec tego gatunku znajduje partnerkę, potrafi trzymać się jej, i to dosłownie, przez pięć miesięcy.

Najnowsze obserwacje wykazały, że samce drzewołazów wytwornych, żab występujących tylko w lasach deszczowych Kolumbii, w pewnym momencie zaczynają przylegać ściśle do pleców samic i potrafią trzymać się ich przez pięć miesięcy. W ten sposób uniemożliwiają innym samcom zbliżenie się do wybranki.

Wcześniej muszą się najeść

Sam akt seksualny żab trwa zaledwie kilka godzin. Potem jednak przez miesiące samiec nie opuszcza swojej partnerki, obejmując ją z ogromną siłą. Podczas eksperymentów, w których naukowcy próbowali rozdzielić żaby, okazało się, że jest to bardzo trudne.

- Samiec przytula się do samicy i czeka, aż ona złoży jaja. Dlaczego się tak zachowuje, pozostaje tajemnicą. Wiadomo jednak, że przygotowania rozpoczyna już wcześniej, ponieważ zaczyna więcej jeść - stwierdził ekspert.

Dopiero po obfitym posiłku samiec rozpoczyna poszukiwanie partnerki. Jeśli poczuje głód, szybkiej umrze, niż ją opuści.

- Jest to zachowanie, które cechuje tylko te żaby, a grozi im wyginięcie. Wiele z nich nie jest pod kontrolą, gdyż opuściły swoje naturalne siedliska - dodał Rueda.

Ponieważ wiele z drzewołazów ginie, zanim znajdą partnera lub partnerkę do przedłużenia ciągłości gatunku, badacze szczególnie mocno apelują o ich ochronę.

Autor:kw

Źródło: ENEX