Oscar rozszalał się nad Atlantykiem. Teraz zmierza na Europę

Autor:
as
Źródło:
tiempo.com, Sic Noticias, EuroNews Travel

Burza Oscar uderzyła w Wyspy Kanaryjskie i Maderę, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu. Miejscami w sześć godzin zanotowano sumy opadów przekraczające 100 litrów wody na metr kwadratowy. W czwartek burze i ulewy mają nawiedzić Półwysep Iberyjski.

Nad Atlantykiem przechodzi burza Oscar, niosąca ze sobą ulewy, spadek temperatury i silne podmuchy wiatru. Na początku tygodnia przeszła ona nad Wyspami Kanaryjskimi oraz Maderą, powodując spore utrudnienia w tych popularnych wśród turystów miejscach.

"To nie jest normalne"

Jak przekazał portal tiempo.com, w środę najtrudniejsze warunki panowały w zachodniej części hiszpańskiego archipelagu, w szczególności na wyspie La Palma. Miejscami obowiązywały pomarańczowe alerty przed podtopieniami i silnym wiatrem. Na Teneryfie, w mieście Santa Cruz de Tenerife, Oscar przyniósł odczuwalny spadek temperatury, nietypowy jak na tę porę roku.

- To nie jest normalne - opowiadał jeden z mieszkańców w rozmowie z lokalnymi mediami. - To zdarza się od czasu do czasu, (...) deszcz i mgła są normalne, ale nie ta temperatura.

Na Maderze opady deszczu w poniedziałek i wtorek przekroczyły miejscami poziomy ostrzegawcze. Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA) przekazał, że najmocniej padało na górskiej stacji Chao do Areeiro - w sześć godzin spadło tam 110 litrów deszczu na metr kwadratowy. W regionie obowiązywał czerwony, najwyższy stopień alertów meteorologicznych, a osunięcia ziemi zmusiły służby ratunkowe do ewakuacji kilkunastu mieszkańców miasta Funchal.

Popada także na kontynencie

W czwartek Oscar ma uderzyć w Półwysep Iberyjski. W Portugalii i Hiszpanii obowiązują ostrzeżenia przed deszczem i burzami. Hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET wydała alerty przed burzami dla Galicji, Estremadury i Andaluzji. W Portugalii ostrzeżenia dotyczą przede wszystkim północnej części kraju i wybrzeża. Jak przewidują meteorolodzy, trudna sytuacja w regionie może utrzymać się do piątku.

Autor:as

Źródło: tiempo.com, Sic Noticias, EuroNews Travel

Pozostałe wiadomości