Czy smog może wywołać lub spotęgować alergię?

Philips

Rosnący problem smogu coraz bardziej dokucza całemu społeczeństwu. Zanieczyszczone powietrze oprócz zagrożenia dla naszego zdrowia, potęguje oraz wywołuje uczulenia. Jak mogą poradzić sobie alergicy w czasie smogu?

Mogłoby się wydawać, że zima to najlepszy czas dla wszystkich borykających się z alergią. Rośliny nie pylą tak, jak na wiosnę, a zwierzęta domowe wymieniły już sierść. Nic bardziej mylnego! Badania wykazały, że objawy uczulenia nasilają się wraz ze wzrostem szkodliwych substancji w powietrzu. Dotyczy to zarówno alergików, jak i osób, które dotychczas nie przejawiały oznak alergii. Dlaczego tak się dzieje?

Pylący problem

Główne objawy alergii to nieżyt nosa, drapanie w gardle, łzawienie i pieczenie oczu czy zaczerwienienie spojówek. Szczególnie wrażliwe osoby często skarżą się również na swędzące wysypki oraz zaczerwienienie skóry. Jednak nie tylko alergeny, takie jak sierść czy pyłki, mogą wywołać takie objawy.

Problem pojawia się również, gdy do powietrza dostają się drobne zanieczyszczenia na skutek spalania paliw kopalnych czy procesów mechanicznych. Im mniejsza cząsteczka, tym większe zagrożenie dla naszego organizmu. Wdychając pył trafia on do naszych płuc, a stamtąd do krwioobiegu, siejąc zniszczenie wewnątrz organizmu.

- Smog tworzy szkodliwe dla zdrowia, alergizujące substancje, które w łatwy sposób dostają się do naszego organizmu. Na przykład niektóre z nich mogą wywoływać same silne reakcje alergiczne jak nieżyt i świąd nosa, duszności, kaszel i zapalenie spojówek, ale nawet prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową - mówi doktor Wojciech Feleszko, immunolog i pediatra.

Mimo mikroskopijnych rozmiarów smog podrażnia gardło, oczy i błonę śluzową nosa, przez co szybko pojawia się katar, zaczerwienienie spojówek, a po dłuższym czasie kaszel, trudności z oddychaniem czy nawet astma. Zanieczyszczenia powietrza wzmagają objawy już istniejących alergii poprzez łączenie się alergenów z mikrocząsteczkami pyłu. Dodatkowo alergeny smogowe "agresywnie i łatwo atakują drogi oddechowe i przedostają się do krwiobiegu. Dodatkowo cząsteczki smogu sklejają się z naturalnymi alergenami i tworzą niezwykle niebezpieczną mieszankę. Osoba uczulona tylko na naturalne alergeny będzie wdychać ich więcej ze smogiem, wraz z szkodliwymi substancjami. Wszystko to potęguje się i działa razem z jeszcze większą siłą, dlatego alergie będą występować coraz częściej" - wyjaśnia dr Feleszko.

Jak możemy temu zaradzić?

Przetrwać smog

Objawy alergii można znacząco złagodzić i zapobiec atakom. Wystarczy, że wdrożymy w życie parę prostych zasad.

Philips

Przede wszystkim, w dniu, w którym ogłoszony jest alarm smogowy powinniśmy kategorycznie unikać wychodzenia na zewnątrz bez istotnego powodu. Im krócej przebywamy wówczas na "świeżym" powietrzu, tym lepiej dla naszego organizmu. Na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w maskę przeciwsmogową, która zminimalizuje wdychanie szkodliwych pyłów podczas spacerów.

Aby nasz dom był całkowicie bezpieczny i wolny od zanieczyszczeń i alergenów, powinniśmy zdecydować się na oczyszczacz powietrza, który ochroni nas przed smogiem, ale również pomoże alergikom. Wybierając model, ważne by miał on trzystopniową filtrację (filtr wstępny zatrzymujący duże cząsteczki jak sierść czy kurz, filtr węglowy eliminujący szkodliwe gazy i przykre zapachy oraz filtr HEPA usuwający nawet mikroskopijne zanieczyszczenia, bakterie, alergeny, wirusy i pyłki).

PhilipsPhilips

Warto zwrócić uwagę również na certyfikaty organizacji takich jak Polskie Towarzystwo Alergologiczne czy Fundacja Europejskiego Centrum Badań Alergii ECARF. Urządzenie, które uzyskało rekomendację takich instytucji jest polecane wszystkim, którzy zmagają się z alergią. Wśród polecanych znajdują się również oczyszczacze Philips, które filtrują aż do 99,97 procent zanieczyszczeń.

Choć posiadając profesjonalny oczyszczacz możemy być pewni, że powietrze w naszym domu jest dobrej jakości, nie powinniśmy zapominać o konieczności utrzymania porządku. Aby uniknąć zanieczyszczeń przedostających się do domu, warto zadbać o szczelność okien i drzwi. Specjaliści zalecają dokładne odkurzanie całego mieszkania przynajmniej raz w tygodniu, a nawet częściej, jeśli w domu, na co dzień przebywają zwierzęta. Ważne jest także utrzymanie wilgotności powietrza na niższym poziomie, dzięki czemu unikniemy kontaktu z rozwijającą się pleśnią.

Autor: Philips

Pozostałe wiadomości

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

W tych 40 miejscach stany rzek są niepokojące

W tych 40 miejscach stany rzek są niepokojące

Źródło:
IMGW, PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się obecnie w Brzegu Dolnym. Czoło wezbrania dotarło tam około godziny 5 rano w piątek. Według prognoz kulminacja potrwa przez cały dzień, a maksymalny poziom wody może osiągnąć 945 cm.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

W weekend pogoda w Polsce nadal będzie kształtowana przez wyż Serkan. Wszędzie dopisze słoneczna aura. W części kraju noce będą zimne, w tym na terenach dotkniętych powodzią. Nowy tydzień przyniesie powrót burz.

Czekają nas zimne noce. Wrócą burze

Czekają nas zimne noce. Wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W piątek dopisze słoneczna aura. Termometry pokażą od 21 do 25 stopni Celsjusza. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 20.09. Korzystny biomet i pełnia słońca

Pogoda na dziś - piątek, 20.09. Korzystny biomet i pełnia słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź w Polsce trwa. Prezydent Andrzej Duda przybył rano do Lądka-Zdroju. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak pojawili się z kolei w Brzegu Dolnym. W nocy z czwartku na piątek fala powodziowa dotarła do Dolnego Brzegu (Dolnośląskie), stan wody na godzinę 11.30 wynosi 948 cm (stan alarmowy 630 cm) - przekazało IMGW. Trwa sztab kryzysowy z Donaldem Tuskiem w Nowej Soli.

Pilnują Odry "w całym jej biegu". "Każda miejscowość jest ważna"

Pilnują Odry "w całym jej biegu". "Każda miejscowość jest ważna"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Powodzie, które są wynikiem działalności niżu Boris, doprowadziły do śmierci 24 osób w Europie Środkowej. W Polsce i w Rumunii zginęło po siedem osób, a w Austrii i w Czechach - po pięć. Żywioł pozostawił za sobą szlak zniszczeń, który zaczyna się w Rumunii, a kończy na Polsce.

Powódź w Europie Środkowej. Zginęły 24 osoby

Powódź w Europie Środkowej. Zginęły 24 osoby

Źródło:
PAP, Reuters

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niż Boris, który szalał nad Polską w ostatnich dniach przeniósł się nad północne regiony Włoch. W wyniku powodzi, spowodowanych intensywnymi opadami deszczu, w regionie Emilia-Romania ewakuowano ponad tysiąc osób. Według lokalnych władz sytuacja jest skrajnie trudna.

Niż Boris przeniósł się tu. Ponad tysiąc osób ewakuowanych w wyniku powodzi

Niż Boris przeniósł się tu. Ponad tysiąc osób ewakuowanych w wyniku powodzi

Źródło:
PAP, ANSA, Reuters, ENEX, L'unione Sarda

Stan wody w Łabie stale się podnosi, a w czwartek wieczorem osiągnie najwyższy poziom - informują niemieckie media. Łaba jest obecnie jedyną rzeką w Saksonii, na wschodzie Niemiec, która wylewa.

Niemcy. Poziom wody w Łabie zbliża się do maksimum

Niemcy. Poziom wody w Łabie zbliża się do maksimum

Źródło:
PAP, Brandenburg State Office of Environment

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

W Polsce w najbliższych dniach i tygodniach wzrośnie zagrożenie osuwiskami ziemi - ostrzegają geolodzy. W wyniku intensywnych opadów deszczu już teraz lokalnie pojawiają się niebezpieczne osunięcia gruntu. Zjawiska są bardzo trudne do przewidzenia i uaktywniają się po pewnym czasie.

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Uwaga na osuwiska! Te miejsca będą zagrożone w najbliższych dniach i tygodniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, PIG

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Wiele ofiar śmiertelnych, ogromne zniszczenia, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Po ekstremalnych opadach deszczu w ostatnich dniach gwałtownie podniósł się poziom rzek w południowej i południowo-wschodniej Polsce, powodując powodzie. Na niektórych stacjach hydrologicznych zanotowano najwyższy poziom wody od początku prowadzenia pomiarów.

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Powódź 2024. Na tych rzekach padły historyczne rekordy

Źródło:
IMGW

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po intensywnych opadach śniegu w Alpach nadal obowiązuje stan zagrożenia lawinowego. We wtorek lawina, która zeszła w środkowej Austrii, porwała kilka osób, jedna z nich została poważnie ranna - podały służby. Kraj zmaga się ze skutkami powodzi, choć sytuacja zaczęła się poprawiać. We wtorek poinformowano o piątej ofierze śmiertelnej, ponad 20 miejscowości jest odciętych od świata.

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Lawina w Austrii porwała kilka osób. Turystka poważnie ranna

Źródło:
PAP, bergrettung-salzburg.at, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Sytuacja powodziowa w części południowo-zachodniej Polski jest bardzo trudna. Giną ludzie, woda zalewa miasta i domy. Zarządzono wiele ewakuacji. Ekohydrolożka Iwona Wagner próbowała na antenie TVN24 odpowiedzieć na pytanie, co doprowadziło do tak tragicznych skutków tego kataklizmu.

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

"Może to dramatyczne wydarzenie w końcu pozwoli nam wyjść z iluzji"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Dzięki eksperymentalnemu projektowi współprowadzonemu przez IMGW-PIB możemy zobaczyć zasięg zalanych terenów na mapach. Potężne rozlewiska widać koło Prudnika, w Kotlinie Kłodzkiej i w okolicach zbiornika Racibórz Dolny. Natomiast najnowsze dane, z 16 września z godziny 14, pokazują m.in. rozlewiska rzeki Bóbr w okolicach Pilchowic, Wlenia, Lwówka Śląskiego.

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Powódź 2024 na mapach. "Pochodzą z satelitów radarowych obserwujących Ziemię"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW