Czeka nas powrót zimy. Będą dwie fale chłodu. A co z Wielkanocą?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jak długo zostanie z nami łagodna, wiosenna pogoda? W prognozach widać spore zmiany. Na początku kwietnia przypomni o sobie zima, wrócą chłód i śnieg. To, co szykuje aura w pierwszych tygodniach przyszłego miesiąca i co może nas czekać w Wielkanoc, sprawdza w modelach meteorologicznych synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Wraz z początkiem wiosny budzą się pierwsze zapylacze. Jeden trzmiel uwijał się właśnie wokół kwitnącej wierzby pod oknem mojej kuchni. Ten spokojny i życzliwy owad, symbol pracowitości, weźmie niedługo kilkudniowy urlop, a zmusi go do tego chłód. Z początkiem kwietnia wlać się ma nad Europę kolejna fala zimnego powietrza. Temperatura popołudniami chwilami tylko przekroczy 8 stopni Celsjusza, a nocami ma spadać chwilami poniżej 0 st. C. Pszczoły wylecą z uli dopiero po 12 kwietnia, kiedy temperatura zacznie ponownie wzrastać powyżej 10 st. C. Niestety pierwsza dekada kwietnia zapowiada się termicznie nie najlepiej.

Zmiany nad Europą

Nastąpić ma przebudowa pola barycznego nad Europą, sprzyjająca rozwojowi zatok chłodu od Arktyki, przez Skandynawię, po Polskę, Włochy, Bałkany i zachodnią Rosję. Tylko krańce zachodnie i południowo-wschodnie Europy pozostać mają w strumieniu łagodnego powietrza z południa. Pierwsza kwietniowa zatoka chłodu, która zacznie dosięgać nas wraz z początkiem kwietnia, nieść ma spadek temperatury na wysokości 1,5 kilometra do -5/-10 st. C w ciągu kolejnych sześciu dni, z małą przerwą, by wrócić około 9-11 kwietnia.

Jęzor zimna 3 kwietnia, temperatura na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Spływy zimna w kwietniu? "Agonia" wiru polarnego

Takie spływy zimna z północy są kwietniową normą. Wiążą się często z "agonią" wiru polarnego, który wraz z silniejszym przenikaniem nad biegun północny promieni słonecznych, traci siły i wypychany jest w niższe szerokości geograficzne przez umacniający się nad biegunem wyż.

Wir polarny pokręci się jeszcze nad Europą i Ameryką Północną, niosąc zagrożenie spływami arktycznego zimna. Nad Północnym Atlantykiem sprzyjać ma tzw. cyklogenezie w rejonie Labradoru, czyli powstawaniu żywotnych wirów niżowych, sunących na wschód między Grenlandią i Islandią, a następnie nurkujących w głąb Europy. Niże takie ściągać mają masy powietrza prosto z północy do 10-11 kwietnia. W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu GFS mało przyjemnie wygląda prognozowana około 5-6 kwietnia fala chłodu, dobrze widoczna w silnym odchyleniu od normy na minus temperatury na wysokości 1,5 km. Przenikliwe zimno wlać się ma aż w rejon Sycylii i Tunezji.

Fala chłodu 5-6 kwietnia, prognozowane odchylenie temperatury od normy na wysokości 1,5 kmGFS/wetter3.de

Powrót opadów mokrego śniegu

To odbije się w temperaturze przy ziemi. Napływowi chłodu między 1 a 6 kwietnia towarzyszyć ma spore zachmurzenie z występującymi okresami opadami deszczu i mokrego śniegu. Popołudniami temperatura w Polsce powinna wzrastać do 5-10 st. C, a nocami dzięki chmurom utrzymywać się powyżej 0 st. C, ale przy rozpogodzeniach spadać może do -3/-5 st. C. Jednak około 6 kwietnia nie można wykluczyć silnego spadku lokalnie do nawet -8/-10 st. C, kiedy nad zachodnią Europą rozwinie się pogodny wyż i dosięgnie Polski, wymuszając rozpogodzenia w zimnym powietrzu.

Oczywiście w tej chwili nie można przywiązywać się mocno do wartości temperatury i dat, ale model GFS jasno wyznacza trend zmian i wskazuje, że pierwszy tydzień kwietnia będzie dla jednych zimny, dla innych - chłodny. Wyznaczony dziś średni tzw. poziom zamarzania (temperatura poniżej 0 st. C) zdecydowanie sięga gruntu około 6 kwietnia od Murmańska po Łódź.

Poziom zamarzania (temperatura poniżej 0 st. C) prognozowany na 6 kwietniaGFS/meteologix

To nie koniec chłodu

Kolejna fala chłodu rysuje się jeszcze między 9 a 11 kwietnia, kiedy następny zimny wir zsunąć się ma nad Finlandię, Polskę i Rosję. Tym samym w tak dynamicznej sytuacji na powrót konkretnego ciepła liczyć należy raczej w połowie miesiąca. Co do opadów śniegu, w czasie wpadania w nasz rejon pochmurnych zimnych niżów, te występować mają na zmianę z przejaśnieniami. W sumie w pierwszym tygodniu kwietnia spaść może do 1-5 centymetrów śniegu na wschodzie i południu kraju, a w górach do 20 cm. Na trwałą pokrywę nie ma co liczyć, śnieg będzie się topił.

Prognozowana skumulowana suma opadów śniegu do 6 kwietniaGFS/tropicaltidbits.com

Co "widzi" model ECMWF

Tę kwietniową falę chłodu "widzi" również model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Wylicza bowiem odchylenie średniej temperatury od normy na minus na przeważającym obszarze kraju w okresie od 31 marca, kiedy będzie jeszcze ciepło, do 6 kwietnia. Zsuwający się z północy chłód ma być odczuwalny szczególnie w zachodniej i południowej części Polski, ale również we Włoszech i na Bałkanach. Na zachodzie kraju Polski będzie to raczej suchy chłód, z niewielka sumą opadów, których natomiast sporo ma być w południowo wschodniej i południowej części Polski, właśnie w postaci mokrego śniegu.

Odchylenie średniej temperatury na minus w Polsce, we Włoszech i na BałkanachECMWF/Copernicus

Pogoda na Wielkanoc. Wstępne przewidywania

Po fali chłodu widać w modelach łagodne ocieplenie, które jednak nie będzie trwałe. W okolicach Wielkanocy zanosi się według modelu ECMWF na kolejne ochłodzenie i opady deszczu. Ale z kwietniem pletniem bywa różnie, w prognozach ten miesiąc może z nas zażartować. W wydanym w Polsce w 1983 roku "Kalendarzu przyrody" Henryka Sandnera i Zdzisławy Wójcik wyraźnie napisano" "kwiecień jest na ogół w Polsce miesiącem chłodnym". Wprawdzie wiele się przez ostatnie dziesięciolecia zmieniło, a słowa "większymi rzekami zwykle wówczas spływa kra" straciły na aktualności, bo kry w kwietniu dawno nikt na oczy nie widział, to wciąż jednak rytm natury widać i czuć. Stwierdzenie "rzadko tylko zima przeciąga się do połowy kwietnia" pozostaje aktualne, bo zima o łagodnym obliczu przeciągnie się jeszcze.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: GFS/meteologix

Pozostałe wiadomości

Dziś w całej Polsce będziemy mieli okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Sprawdź, gdzie zjawisko będzie najlepiej widoczne i jak się do niego odpowiednio przygotować. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", to "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych tego roku".

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. "Emocje gwarantowane"

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. "Emocje gwarantowane"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W sobotę czekają nas prawie dwie godziny z częściowym zaćmieniem Słońca. Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", mówił na antenie TVN24, czego można użyć do jego obserwacji.

Jak oglądać zaćmienie Słońca przez durszlak

Jak oglądać zaćmienie Słońca przez durszlak

Źródło:
TVN24

Tajlandzkie ekipy ratunkowe zintensyfikowały w sobotę swoje działania, aby wydobyć uwięzione pod gruzami zawalonego wieżowca osoby. W piątek budynek zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi, do jakiego doszło w sąsiedniej Birmie. Bilans ofiar śmiertelnych katastrofy w Bangkoku wzrósł w sobotę do dziesięciu osób.

Czekają na wieści o rodzinie i znajomych. Wzrósł bilans zabitych

Czekają na wieści o rodzinie i znajomych. Wzrósł bilans zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Sobota 29.03 w większości kraju przyniesie pogodne niebo z niewielkim, kłębiastym zachmurzeniem. W niektórych regionach czekają nas jednak przelotne opady deszczu. Termometry pokażą od 14 do 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 29.03. Gdzie aura będzie sprzyjać obserwacjom zaćmienia?

Pogoda na dziś - sobota 29.03. Gdzie aura będzie sprzyjać obserwacjom zaćmienia?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach będzie pochmurno, okresami także popada. Najcieplejszym dniem będzie sobota, kiedy termometry pokażą nawet 17 stopni Celsjusza w cieniu.

Najcieplejsza będzie sobota. Co nas czeka później

Najcieplejsza będzie sobota. Co nas czeka później

Źródło:
tvnmeteo

Trwające od środy ulewne deszcze doprowadziły do powstania powodzi w Teksasie. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. W pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem przeprowadzono dziesiątki akcji ratunkowych.

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

Źródło:
PAP, ABC News

Dlaczego piątkowe trzęsienie ziemi w Birmie było aż tak niszczycielskie? Jak wyjaśnił sejsmolog Grzegorz Lizurek z Instytutu Geofizyki PAN, wynika to z charakterystyki geologicznej regionu. W skorupie ziemskiej występują tam olbrzymie naprężenia, mogące gwałtownie uwolnić zgromadzoną energię.

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Źródło:
PAP, CNN

Rośnie tragiczny bilans ofiar trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło Birmę (Mjanmę). W sobotę rano państwowa telewizja MRTV podała, że zginęło ponad 1000 osób, a 2376 zostało rannych. Przywódca junty Min Aung Hlaing wydał rozkaz przeprowadzenia szybkiej akcji ratunkowej we wszystkich nawiedzonych przez kataklizm rejonach.

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Zginęło ponad tysiąc osób. Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Co najmniej 28 osób zginęło w pożarach, które od tygodnia szaleją w Korei Południowej. Walkę strażaków z żywiołem, który pochłonął około 48 tysięcy hektarów lasów, wspomogły nocne opady deszczu. Płomienie pochłonęły wiele historycznych obiektów, bezcennych dla dziedzictwa kulturowego kraju.

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, Korea Herald

Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

W sobotę na polskim niebie będziemy mogli oglądać zaćmienie Słońca. Zanim chwycimy za specjalistyczne okulary lub filtry, warto odświeżyć wiedzę o tym fascynującym zjawisku i dowiedzieć się, jak postrzegały je różne kultury.

Już w sobotę zaćmienie Słońca. Tego na pewno nie wiecie

Już w sobotę zaćmienie Słońca. Tego na pewno nie wiecie

Źródło:
skyatnightmagazine.com, astronomy.com, space.com, nationaleclipse.com, NASA

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. - Stanowi jedno z największych zagrożeń naszych czasów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

Źródło:
PAP, WHO

Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W mieście Abydos odkryto duży grobowiec nieznanego faraona sprzed około 3600 lat. O znalezisku, którego dokonali egipscy i amerykańscy badacze, informuje w czwartek "New York Times".

W Egipcie odkryto duży grobowiec nieznanego faraona

W Egipcie odkryto duży grobowiec nieznanego faraona

Źródło:
PAP, New York Times

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Źródło:
NASA, livescience.com

T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Źródło:
BBC, CNN, tvnmeteo.pl

Stos cennych przedmiotów z epoki żelaza został odnaleziony w Wielkiej Brytanii. Niektóre z nich zaskoczyły naukowców. Odkrycie daje cenny wgląd w to, jak tysiące lat temu żyły elity na Wyspach Brytyjskich.

To znalezisko może zmienić historię brytyjskich elit

To znalezisko może zmienić historię brytyjskich elit

Źródło:
LiveScience, The Guardian, Durham University

W Chorwacji obowiązują ostrzeżenia przed wiatrem bora. Powstaje on w wyniku różnicy ciśnień między Morzem Adriatyckim a otaczającymi je pasmami górskimi. Wiatr jest znany z gwałtownego charakteru, a na wodach może być śmiertelnie niebezpieczny.

Nadciąga bora. Porywy mogą dochodzić do prawie 150 kilometrów na godzinę

Nadciąga bora. Porywy mogą dochodzić do prawie 150 kilometrów na godzinę

Źródło:
tvnmeteo.pl, croatia.hr

Korea Południowa zmaga się z rekordowymi pożarami. W czwartek zajęty przez płomienie obszar podwoił się, zagrażając miastom oraz zabytkom. Chociaż nadchodzące godziny mają przynieść opady deszczu, meteorolodzy ostrzegają, że będzie zbyt skąpy, by pomóc w walce z żywiołem.

Największy pożar w historii kraju. Ogień szaleje z "bezprecedensową szybkością"

Największy pożar w historii kraju. Ogień szaleje z "bezprecedensową szybkością"

Źródło:
Reuters, The Korea Herald, tvnmeteo.pl

Stan wyjątkowy został ogłoszony w Boliwii na skutek rozległych powodzi. Podtopienia objęły swoim zasięgiem wszystkie dziewięć departamentów kraju. Na skutek ulew od listopada zginęło 51 osób, a tysiące domów zostało uszkodzonych.

Stan wyjątkowy w całym kraju. Nie żyje 51 osób

Stan wyjątkowy w całym kraju. Nie żyje 51 osób

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo

Tegoroczny atlantycki sezon huraganowy może być tak niszczycielski jak ten ubiegłoroczny. Według wstępnych prognoz na oceanie może utworzyć się od 13 do 18 nazwanych cyklonów, z czego nawet 10 przekształci się w huragany. Powstawaniu żywiołów ma sprzyjać wysoka temperatura powierzchni wód.

Rok temu huragany przyniosły wielomiliardowe straty. Ten sezon może być gorszy

Rok temu huragany przyniosły wielomiliardowe straty. Ten sezon może być gorszy

Źródło:
PAP, USA Today, AccuWeather, tvnmeteo.pl

Lokalne służby oraz eksperci obawiają się, że opuszczone baseny po pożarze Eaton Fire w Kalifornii mogą stać się siedliskami komarów. Mętna woda zalegająca w przydomowych zbiornikach stwarza idealne warunki do rozwoju insektów. Rosną obawy władz o ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych chorób.

"Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca"

"Jeden basen może wyhodować do miliona komarów w ciągu miesiąca"

Źródło:
CBS News, CNN

W wyniku intensywnych opadów deszczu zawaliła się ściana jednego z domów w chorwackim Dubrowniku. Spadający gruz uszkodził kilka samochodów i zatarasował drogę. Meteorolodzy przewidują, że gwałtowna aura tak szybko w tym regionie szybko się nie skończy.

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Po ulewie w Dubrowniku zawaliła się ściana domu. Może spaść więcej deszczu

Źródło:
dnevnik.hr, 24sata.hr, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że pewien gatunek rekina wydaje specyficzne odgłosy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ryby te uchodzą za niewydające intencjonalnych dźwięków. Specjaliści nie do końca wiedzą, co oznacza nowo odkryte zachowanie.

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Po raz pierwszy usłyszano dźwięki wydawane przez rekiny

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Mężczyzna uratował kota, który znalazł się na środku wezbranej rzeki Vizcarra w Peru. Południowoamerykański kraj zmaga się z trudnymi warunkami pogodowymi od kilku tygodni.

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Powódź w Peru. Kot znalazł się w śmiertelnej pułapce

Źródło:
Reuters, ReliefWeb

Jak wyglądała kosmiczna spirala w różnych częściach kraju? Nagranie wykonane przez kamery sieci obserwacyjnej Skytinel pokazuje to niezwykłe zjawisko z perspektywy obserwatorów w różnych częściach Polski. W poniedziałek mogliśmy je obserwować dzięki manewrowi, na jaki zdecydowało się SpaceX.

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Za chmurami, nad lasem i miastami. Kosmiczny wir na nagraniach

Źródło:
Skytinel, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pod piramidami w Gizie kryje się ogromne podziemne miasto - takie doniesienia w ostatnim czasie zaczęły krążyć w internecie. Odkrycia miało dokonać dwóch badaczy, którzy w połowie marca zwołali konferencję prasową. Doniesienia te skrytykował jednak właśnie znany egipski archeolog Zahi Hawass. - Są całkowicie błędne i nie mają żadnych podstaw naukowych - podkreślił.

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Ogromne podziemne miasto pod piramidami? Słynny archeolog komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do wybrzeży Santorini przybił pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Na początku roku życie na wyspie sparaliżowała seria trzęsień ziemi. Przybycie turystów dodało otuchy mieszkańcom, którzy obawiali się, że wstrząsy negatywnie wpłyną na sezon turystyczny.

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Turyści nie przestraszyli się trzęsień. Wracają na Santorini

Źródło:
PAP, Reuters