Prognoza

Prognoza

Pogodą w Polsce rządzi układ niskiego ciśnienia. Choć nie dla wszystkich jest to dobra informacja, alergicy powinni być zadowoleni. Niż zazwyczaj przynosi ze sobą deszcze, które wymywają wszędobylskie pyłki drzew. Ponieważ od czasu do czasu będzie się przejaśniać, warto jednak żebyście sprawdzili, jak silnie pylą poszczególne drzewa.

Wzrosną w tym roku ceny truskawek. Wiele plantacji truskawek w województwie kujawsko-pomorskim wymarzło z powodu silnych mrozów w styczniu i lutym przy jednoczesnym braku śniegu.

Przez najbliższe pięć dni będzie słonecznie i ciepło. Ale nie ciągle, bowiem na terenie całej Polski przez ten czas będą występować przelotne deszcze. Pod tym terminem kryją się dodatkowe okoliczności - nagłe zmiany pogody i burze.

Sezon burzowy w Polsce już rozpoczęty. Grzmiało wczoraj, grzmi też od rana. W TVN Meteo na bieżąco relacjonujemy, gdzie nad naszym krajem biją pioruny. Przygotowaliśmy też mapę, na której nasi synoptycy zaznaczyli procentowe prawdopodobieństwo pojawienia się burz w sobotę i niedzielę.

Alergikom w Polsce nie jest obecnie wesoło. Na cztery pylące drzewa, trzy robią to bardzo mocno i obecne są w całym kraju. Są to: brzoza, topola i jesion. Tylko alergenu wierzby stężenie w powietrzu jest bardzo niskie.

Piątkowe burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę, taką pełnokrwistą, jaka powinna być, z burzami i ciepłem. Kończy się okres zimna i chłodu. Napłynęło nareszcie ciepłe powietrze z południowego-wschodu, z rejonu Morza Czarnego.

Piątek okaże się pod względem pogody urozmaicony. Będzie padać, jednak od czasu do czasu powinno się również przejaśniać. Na termometrach zobaczymy nawet 19 st. Celsjusza. Tak wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć burze.

Piątkowe deszcze mogą ucieszyć alergików. Wilgoć w powietrzu oczyści powietrze z pyłków roślin wywołujących nieprzyjemne reakcje. Niestety niektóre drzewa m.in. topola i brzoza będą bardzo intensywnie pylić.

Czwartkowe powietrze będzie pełne pyłków topoli, brzozy, a gdzieniegdzie - jesionu. Na szczęście, dzięki prognozowanym na całym obszarze kraju opadom deszczu, cierpienia alergików okażą się nie takie straszne.

W czwartek nastała deszczowa aura, która potrwa co najmniej do początku nowego tygodnia. Nad Polską pojawiły się burze. Pocieszeniem dla spragnionych wiosennej i słonecznej pogody będzie temperatura. Słupki rtęci sięgną nawet 21 kresek.