Prognoza

Prognoza

W niedzielę pogoda dopisze, jednak nie znaczy to wcale, że nie da się we znaki kierowcom. Wysoka temperatura i słońce, które będzie świecić im prosto w twarz utrudnią jazdę.

Wyjątkowo ciepła i słoneczna będzie ostatnia niedziela kwietnia. Termometry mogą wskazywać prawdziwie letnią temperaturę - od 23 st. Celsjusza w Trójmieście aż po 30 st. C w Polsce południowej.

Nie ma mowy o tym, żeby w niedzielę alergicy mogli odetchnąć z ulgą. Bardzo wysoka temperatura i bezdeszczowa aura sprawią, że powietrze będzie gęste od pyłków drzew.

W polskich lasach mamy do czynienia z tzw. pogodą pożarową - informują pracownicy Instytutu Badawczego Leśnictwa. W wielu miejscach występuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jeśli macie w planach weekendową wycieczkę do lasu, zapomnijcie o rozpalaniu ogniska. Uważajcie także na to, żeby nie pozostawiać po sobie niedogaszonych zapałek ani niedopałków papierosów.

Do środy nosimy T-shirty i szorty, od poniedziałku wyciągamy parasole, a w czwartek założymy ciepłe bluzy i swetry - tym w praktyce będzie skutkować to, co przez cały długi weekend ma się dziać z pogodą. Warto dobrze wykorzystać sobotę i niedzielę. Choć do środy będzie bardzo ciepło, po weekendzie niektóre plany mogą nam popsuć deszcze i burze.

"Napływa do nas bardzo ciepła i sucha masa powietrza zwrotnikowego (PZ) z południa" - informuje Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. To dzięki tej cyrkulacji powietrza w najbliższych dniach będziemy mieli wymarzoną pogodę na majówkę.

Pogoda w całym kraju będzie dziś zachęcała do spędzenia czasu na powietrzu. Warto z tego skorzystać, bo sobota to według prognoz jeden z najcieplejszych dni długiego weekendu. Synoptycy zapowiadają pogodne niebo i słońce od rana do wieczora, a na termometrach powyżej 20 st. C.

Mamy nie najlepsze wieści dla tych, którzy w piątek nie mogli oddychać pełną piersią. Sobota będzie bardzo pogodna, przez co stężenie pyłków drzew w powietrzu może okazać się jeszcze wyższe. Sprawdźcie, które rośliny przyczynią się do tego, że nie będziecie rozstawać się z chusteczkami.

- Dzisiejsze przeliczenia wyraźnie dzielą długą majówkę na dwa okresy - przestrzega synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski. W najbliższych dniach możemy się spodziewać letniej pogody, z wysokimi temperaturami i dużą ilością słońca. Od czwartku zacznie do nas płynąć znacznie chłodniejsze powietrze z północy. Będzie padał deszcz.

To będzie bardzo ładny początek majówki w niemal całym kraju. W najbliższych godzinach tylko nad północny zachód wkroczy burzowy front znad Niemiec, który przez cały piątek będzie kształtował pogodę m.in. w Szczecinie. Na pozostałym obszarze kraju będzie słonecznie i bardzo ciepło. Odnotujemy nawet 26 st. Celsjusza.

Mamy dobre wiadomości dla kierowców w przeważającej części kraju. W piątek padać ma tylko na Pomorzu Zachodnim - tam drogi mogą być śliskie. Termometry natomiast pokażą nawet 26 st. C. Życzymy wszystkim udanej bezpiecznej podróży.

Piątek, ku utrapieniu alergików, będzie suchy i słoneczny. W powietrzu królować będą pyłki brzozy i to głównie za ich sprawą nadwrażliwi na ten alergen nie zaliczą dnia do udanych.

- Długoterminowa prognoza pogody zaczyna się klarować - zapowiada dzień przed rozpoczęciem bardzo długiego majowego weekendu Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Układ ciśnienia nad Europą sprawi, że nad Polskę będzie napływało ciepłe powietrze znad Afryki Północnej. Efekt? Nawet 30 stopni na termometrach. Niestety nowy tydzień przyniesie nieznaczne pogorszenie pogody.

Do Polski napływa ciepłe powietrze znad północnej Afryki. Przez najbliższe pięć dni nasz kraj ma być ciepły i to momentami bardzo, bo termometry pokażą do 29 st. C. Niestety miejscami też popada, a nawet zagrzmi. Zobacz prognozę TVN Meteo na najbliższe pięć dni.

Czwartek będzie wymarzonym dniem dla zmotoryzowanych. Synoptycy nie przewidują ani opadów deszczu, ani silnego wiatru, ani niekorzystnych warunków biometeorologicznych, które mogłyby utrudnić jazdę. Będzie ciepło i słonecznie.

Czwartkowa pogoda w niczym nie będzie przypominać wiosennej. Warunki atmosferyczne wskazują, że mamy już lato! Temperatura maksymalna w cieniu wyniesie dziś 24 st. C, wszędzie zaświeci słońce, biomet będzie korzystny.

- W środę 25 kwietnia modele synoptyczne potwierdziły wtorkowe optymistyczne przewidywania - mówi Wojciech Raczyński, meteorolog TVN Meteo. - Obszary występowania zjawisk pogodowych, jak również zakresy temperatur maksymalnych pozostają bez większych zmian - dodaje. To oznacza, że podczas majówki nadal możemy się spodziewać 15-30 st. Celsjusza i... burz.