Alert RCB dla części kraju. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia"

Autor:
anw/dd
Źródło:
RCB
Pogoda w piątek 24.03
Pogoda w piątek 24.03tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. SMS-owy alert wysłano do osób przebywających na terenie dwóch województw. Eksperci apelują, aby w przypadku zagrożenia podtopieniem zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.

"Dziś (23.08) intensywne opady deszczu i silny wiatr. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - SMS o takiej treści otrzymały osoby przebywające na terenie województw:

- śląskiego, w powiatach: bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim i żywieckim;

- małopolskiego, w powiatach: gorlickim, limanowskim, myślenickim, nowosądeckim, nowotarskim, Nowy Sącz, suskim, tatrzańskim i wadowickim.

Obowiązują ostrzeżenia IMGW, także drugiego stopnia.

Alert RCB

RCB apeluje, aby w przypadku zagrożenia podtopieniem zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem, przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku, a pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca.

"Pamiętaj, że o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - ostrzegają eksperci.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw/dd

Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości