Stodoła przygniotła kobietę, wiatr powalił słupy wysokiego napięcia. Nawałnice w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24
Zerwany dach na szkole w Barłogach
Zerwany dach na szkole w BarłogachTVN24
wideo 2/6
Zerwany dach na szkole w BarłogachTVN24

Niedziela minęła w Polsce pod znakiem nawałnic. Podmuchy wiatru niszczyły budynki i powalały drzewa. W Wielkopolsce uszkodzona przez burzę ściana stodoły przewróciła się na kobietę, zaś na Górnym Śląsku wichura powaliła słupy wysokiego napięcia. Łącznie strażacy interweniowali ponad 2100 razy.

W niedzielę oraz w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Polskę przechodziły silne nawałnice. W pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę, po Opolszczyznę obowiązywały alarmy IMGW najwyższego stopnia, a dla całego kraju wydano alert RCB.

Ponad 2100 interwencji

W niedzielę strażacy odnotowali 2134 zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic - poinformował w poniedziałek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.

Najwięcej akcji strażacy przeprowadzili w województwie wielkopolskim - 622, pomorskim - 280, śląskim - 260, łódzkim - 228, opolskim - 176, dolnośląskim - 139, kujawsko-pomorskim - 123. Odnotowano 138 zgłoszeń dotyczących uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Nawałnice nad Wielkopolską

Według mł. asp Martina Halasza z KW PSP w Poznaniu, wielkopolscy strażacy najczęściej wyjeżdżali do interwencji w powiatach: kolskim, pilskim i tureckim. Ponad 70 zgłoszeń dotyczyło zerwanych dachów - w miejscowości Barłogi silny podmuch wiatru zerwał część dachu szkoły podstawowej.

- Na godzinę 6 mieliśmy informację, że w wyniku tych zdarzeń jedna osoba została poszkodowana. (...) W powiecie kolskim runęła stodoła, a mury i pozostałości dachu przygniotły starszą kobietę - przekazał w rozmowie z TVN24.

Jak opowiadał Halasz, w powiecie kolskim sytuacja była na tyle trudna, że strażaków musiały wesprzeć siły z sąsiednich powiatów. Chociaż w poniedziałek sytuacja nieco się uspokoiła, do służb od rana wpływają kolejne zgłoszenia.

Pełne ręce roboty mieli strażacy w Pile. Jak przekazał oficer prasowy tamtejszej PSP młodszy brygadier Paweł Kamiński po godzinie 15.30 nad miastem wystąpiły dwie burze. - Druga nawałnica trwała trzy i pół minuty, ale wyrządziła dużo szkód. Kilka dachów zostało zerwanych, są powalone drzewa, na szczęście nikt nie został poszkodowany - powiedział. Dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA przekazał, że około godz. 16.30 na 178. kilometrze drogi krajowej nr 11, na odcinku między Piłą a Krępskiem, powalone drzewa zablokowały jezdnię w obu kierunkach. Normalny ruch na trasie przywrócono około godz. 18.

Wiatrołomy zanotowano także na terenach leśnych.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Piły, na których widać połamane i powyrywane przez silny wiatr drzewa. "Burza trwała kilka minut, a takie szkody" - napisała internautka.

Nawałnica w Pile (Wielkopolskie)

PRZECHODZIŁY U CIEBIE BURZE? PODZIEL SIĘ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Wichury na Górnym Śląsku

Wiatr dał się we znaki również mieszkańcom woj. śląskiego. W miejscowości Lutrowskie (pow. kłobucki) wskutek burz uszkodzone zostały linie energetyczne, a wiatr powalił dwa słupy wysokiego napięcia. W poniedziałek rano prądu nie miało 3262 odbiorców.

Zniszczenia po burzy w m. Lutrowskie (pow. kłobucki)klobucka.pl

Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, wskutek burz, które nadciągnęły nad region w niedzielę po godz. 17., najwięcej szkód odnotowano w powiecie kłobuckim, nieopodal Częstochowy. Zniszczony został tam jeden dach na budynku gospodarczym, a uszkodzeniom uległo 25 (spośród 30 ogółem w woj. śląskim).

Zniszczenia po burzy w m. Lutrowskie (pow. kłobucki)klobucka.pl

Wiatr zerwał dachy na Pomorzu

Na Pomorzu najtrudniejsza sytuacja była w powiecie człuchowskim. - W miejscowości Uniechów w powiecie człuchowskim pozrywało kilka dachów z budynków - powiedział rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku kpt. Jakub Friedenberger. Jak dodał, nikt w wyniku tych zdarzeń nie został poszkodowany.

Na jednej z posesji w trakcie nawałnicy zniszczona została stodoła. - Chwila moment i nawet nie było widać kiedy. Patrzyłem się i nawet nie widziałem, jak odleciała - mówił właściciel. - Taki szum się zrobił, ciemno, deszcz tak padał, że nie było widać nic - opowiadał.

Wiatr uszkodził dachy i zniszczył stodołę w miejscowości Uniechów
Wiatr uszkodził dachy i zniszczył stodołę w miejscowości UniechówTVN24

Kilka interwencji zgłoszono także w Sopocie.

Piorun trafił w dom na Dolnym Śląsku, ewakuacja obozu na Opolszczyźnie

W województwie dolnośląskim strażacy wyjeżdżali głównie do połamanych gałęzi, najczęściej w pow. oleśnickim. Miejscami woda wdzierała się na posesje.

W Domaszkowie w pow. kłodzkim piorun uderzył w dom jednorodzinny, w wyniku czego doszło do spalenia się instalacji elektrycznej. Trzy osoby dorosłe zostały lekko poszkodowane i trafiły do szpitala. Po przyjeździe na miejsce strażacy nie zastali pożaru.

Na trasie Grabowno Wielkie-Bukowice Trzebnickie, w związku z przejściem burzy i gałęziami znajdującymi się na sieci trakcyjnej, wstrzymano ruch pociągów, a przewoźnikom zalecono wprowadzenie komunikacji zastępczej. 

Z powodu burzy przed godziną 17 ewakuowano turystów z Jeziora Nyskiego. "Natychmiast przystąpiliśmy do działań ratunkowych pomagając dopłynąć do brzegu. Zholowaliśmy także kilka jednostek do przystani" - poinformowało WOPR Nysa.

Akcja ratunkowa na Jeziorze NyskimWOPR Nysa

Na najwięcej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Tam w wyniku przewrócenia się drzewa uszkodzonych zostało sześć aut. W jednym ze sklepów oderwał się fragment dachu. Ponadto około godziny 20.10 w Kucobach trzeba było ewakuować 115 uczestników obozu harcerskiego. Kierownik obozu, znając prognozę pogody, podjął decyzję o ewakuacji do wcześniej przygotowanych budynków. Uczestnicy obozu są bezpieczni, nie ma poszkodowanych.

Duży grad

Przemieszczającym się przez kraj nawałnicom towarzyszą opady dużego gradu. Kule gradu o średnicy kilku centymetrów spadły między innymi w miejscowości Mariak w woj. wielkopolskim.

Grad w miejscowości Mariak, woj. wielkopolskieSieć Obserwatorów Burz/Beata
Grad w miejscowości Łakociny, woj. wielkopolskieSieć Obserwatorów Burz/Mateusz
Grad w miejscowości Czartki, woj. łódzkieSieć Obserwatorów Burz/Ola
Obfite opady gradu w miejscowości Drągów, woj. dolnośląskieAndżelika Rosa
Obfite opady gradu w miejscowości Drągów, woj. dolnośląskieAndżelika Rosa

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy również zdjęcia i nagrania, na których widać skutki burz między innymi w Lęborku i Ustce. W wyniki ulew doszło do podtopień, silny wiatr łamał gałęzie.

Gwałtowna burza i ulewny deszcz nad Ustką
Malbork na chwilę przed burzą
Burza w Kole (Wielkopolskie)

Niebezpieczna noc

W nocy front burzowy przeszedł nad południową i centralną Polską, kierując się na wschód. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Burza w Bielsku-Białej
Burza w Cieszynie (Śląskie)

Autorka/Autor:ps,as

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: klobucka.pl

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Na weekend dla północnych regionów Chin prognozowane są wichury. W Pekinie alarmami objęto kilkudziesięciu milionów mieszkańców. W mieście zamknięto atrakcje turystyczne, władze doradzają ludziom zostanie w domach. Występują utrudnienia w lotach samolotów.

Takich alertów nie było tam od dekady. Mogą paść rekordy sprzed 70 lat

Takich alertów nie było tam od dekady. Mogą paść rekordy sprzed 70 lat

Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w kolejnych dniach można spodziewać się przymrozków oraz burz. Synoptycy planują wydać alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie spodziewać się tych zjawisk.

Tutaj w kolejnych dniach możliwe są burze

Tutaj w kolejnych dniach możliwe są burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Pogoda na dziś. W sobotę 12.04 pojawią się miejscami opady deszczu lub mżawki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Warunki biometeo w północnej połowie kraju będą niekorzystne, w południowej - neutralne.

Pogoda na dziś - sobota 12.04. Zrobi się cieplej, termometry pokażą 18 stopni

Pogoda na dziś - sobota 12.04. Zrobi się cieplej, termometry pokażą 18 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć weekend zapowiada się pochmurno, z lokalnymi słabymi opadami deszczu, to przyniesie ocieplenie. Nabierze ono na sile w nowym tygodniu, kiedy napłynie do nas powietrze znad Morza Śródziemnego i północnej Afryki.

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Czeka nas "wrzut" gorącego powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now

Fala upałów nawiedziła Indie. W środę w stolicy kraju - Nowym Delhi - temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał ostrzeżenia przed spiekotą.

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Ponad 40 stopni. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters

Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie

Źródło:
Kontakt24

Dwóch mężczyzn zginęło na polu golfowym w amerykańskim stanie Georgia. Jak donoszą lokalne media, kiedy próbowali znaleźć schronienie przed burzą, spadło na nich drzewo.

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Ojciec i syn zginęli na polu golfowym

Źródło:
CNN, fox5atlanta.com, people.com

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Z danych amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) wynika, że około 10-20 procent dorosłych na całym świecie jest uczulonych na koty. Co za tym stoi? I czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Czy istnieją rasy kotów, które nie uczulają?

Źródło:
The Conservation, NIH, PetMD

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24