ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Lawina kamieni w Tatrach. Nagranie i relacja Reportera 24

Źródło:
PAP, Kontakt 24
Obryw kamieni w rejonie Morskiego Oka
Obryw kamieni w rejonie Morskiego OkaKontakt 24/Piotrek
wideo 2/3
Obryw kamieni w rejonie Morskiego OkaKontakt 24/Piotrek

Tatry, rejony Morskiego Oka. W piątek doszło tam do obrywu skalnego, który spowodował lawinę głazów. W poniedziałek na miejsce wysłano służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, by ocenili skalę zjawiska i ewentualne zniszczenia. Nagraniem zjawiska podzielił się z nami na Kontakcie 24 pan Piotr.

- Służby terenowe i monitoringowe Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) sprawdzą rozległość i ewentualne uszkodzenia szlaków po spektakularnym obrywie skalnym w rejonie Morskiego Oka - poinformowała w poniedziałek Paulina Kołodziejska z TPN.

Naturalne zjawisko

Piątkowy obryw skalny ze ścian Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego w kierunku Przełęczy pod Chłopkiem, choć wywołał spektakularną lawinę spadających głazów, nie był czymś niezwykłym.

- Obrywy skalne są zjawiskiem naturalnym, powszechnie występującym w górach typu alpejskiego. Ich przyczyny są zróżnicowane. Najczęściej na wystąpienie obrywu składa się kilka czynników, jak na przykład lokalna geologia, tektonika czy warunki atmosferyczne - wyjaśniła Kołodziejska.

Obryw kamieni w rejonie Morskiego Oka
Obryw kamieni w rejonie Morskiego OkaKontakt 24/Piotrek

Obryw skalny. Relacja Reportera 24

Moment zejścia skalnej lawiny w kierunku Morskiego Oka został sfilmowany. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24 od pana Piotra z Warszawy, który w piątek przebywał w Tatrach i był świadkiem obrywu kamieni.

- Widziałem tę sytuację od samego początku. Było to około godziny 16, ale nie było tłumów na szlaku. Schodziliśmy akurat z Czarnego Stawu. Byliśmy tuż przed schroniskiem w Morskim Oku i zaczął się huk - opowiadał pan Piotr.

Mężczyzna zaznaczył, że obryw był głośny. - Najpierw był pierwszy obryw, a za chwilę był potężny huk. Spadały ogromne skały wielkości samochodu - mówił.

Nagrałeś coś ciekawego? Wyślij nam swoją relację na Kontakt 24

Jak dodał, nie czuł się zagrożony. - My byliśmy daleko, po drugiej stronie jeziora. Nawet jakby zleciały te skały na sam dół, to byliśmy po drugiej stronie. Potem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadziło tam działania, sprawdzało, jak to wygląda - relacjonował.

Pan Piotr przekazał, że samo zdarzenie trwało bardzo krótko. - Było bardzo głośno, ale krótko. Chwilę to trwało, jakieś dwie, albo trzy minuty - powiedział.

Zaznaczył, że taką sytuację widział po raz pierwszy. - Dużo chodzę po górach, ale z takim obrywem, na własne oczy spotkałem się pierwszy raz - dodał.

Poprzedni, sporych rozmiarów obryw skalny w Tatrach, miał miejsce w rejonie Niebieskiej Turni w maju 2018 roku. Wówczas został zniszczony fragment popularnego szlaku między Świnicą, a Przełęczą Zawrat.

Obryw kamieni w rejonie Morskiego Oka
Obryw kamieni w rejonie Morskiego OkaKontakt 24/Piotrek

Autorka/Autor:kw,dd

Źródło: PAP, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce w piątek spodziewane są opady śniegu, które miejscami potrwają cały dzień. Lokalnie spaść może nawet 25 centymetrów śniegu.

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Obficie dosypie śniegu. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Niż Telse wpływa na pogodę w Polsce. Nadchodzący czas przyniesie klasyczną, jesienno-zimową aurę z opadami i napływem chłodnego powietrza. Jak prognozują synoptycy tvnmeteo.pl, w górach może dosypać naprawdę sporo śniegu.

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hiszpański rząd zatwierdził wprowadzenie płatnego "urlopu pogodowego". Cztery dodatkowe dni będą przysługiwały osobom mieszkającym na terenach dotkniętych przez ekstremalne warunki pogodowe. Przepisy zostały zatwierdzone prawie miesiąc po tragicznych powodziach, które spustoszyły Walencję.

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Po tragicznych powodziach wprowadzono "urlop pogodowy"

Źródło:
PAP, The Guardian, Europa Press

Archeologom udało się odnaleźć ślady stóp należące do dwóch gatunków homininów, które zostały pozostawione w tym samym miejscu i w tym samym czasie. Oznacza to, że nasi dawni "kuzyni" mogli współdzielić jedno terytorium, a nawet wchodzić ze sobą w interakcje.

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Te ślady mają ponad milion lat. Stanowią dowód niezwykłego spotkania

Źródło:
CNN, Rutgers University

Pogoda na dziś. W piątek 29.11 na znacznym obszarze Polski będzie przelotnie padać deszcz, a w górach mocno sypnie śniegiem. Termometry wskażą od 4 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 29.11. W wielu regionach spadnie deszcz, w górach dużo śniegu

Pogoda na dziś - piątek 29.11. W wielu regionach spadnie deszcz, w górach dużo śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wysoką temperaturę zmierzono na początku tygodnia we Francji. W Pau u podnóży Pirenejów było ponad 26 stopni Celsjusza, i to w nocy. Meteorolodzy wyjaśniają, że to efekt wiatru fenowego.

26 stopni. W nocy w listopadzie

26 stopni. W nocy w listopadzie

Źródło:
meteofrance.com, The Guardian, tvnmeteo.pl

Norweskie lodowce topnieją w rekordowo szybkim tempie - alarmują badacze. Najszybciej znikają te najdalej na północy, ale podobny los spotyka położone w innych częściach kraju. Znika między innymi schodzący wprost do jeziora lodowiec Nigardsbreen, jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Sogn og Fjordane.

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Tej atrakcji turystycznej już nie ma

Źródło:
PAP, nrk.no

Co najmniej 15 osób zginęło, a 113 jest uznawanych za zaginione po osunięciu się ziemi w wyniku ulew na wschodzie Ugandy - poinformowała w czwartek policja.

Znaleziono 15 ciał, ponad 100 osób jest zaginionych

Znaleziono 15 ciał, ponad 100 osób jest zaginionych

Źródło:
PAP

Weekend w większości kraju będzie pochmurny i chłodny. Początek grudnia nie przyniesie zmiany pogody na bardziej zimową. Śnieg w najbliższych dniach spadnie tylko w górach.

Niż Telse odejdzie. Co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie

Niż Telse odejdzie. Co czeka nas w kolejnych dniach w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej pięć osób zginęło w rzadkim ataku zimy w Korei Południowej - podała agencja Yonhap. Ekstremalne warunki pogodowe w prowincji Gangwon doprowadziły do karambolu z udziałem ponad 50 aut, w którym zostało rannych 11 osób.

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Rekordowe śnieżyce. Co najmniej pięć osób nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Korea Herald, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne powodzie wywołane ulewami spowodowały, że prawie 40 tysięcy mieszkańców północnej Malezji musiało się ewakuować. W stanie Kelantan, który został najbardziej dotknięty przez żywioł, w wyniku porażenia prądem zmarły dwie osoby. Pod wodą znalazły się też południowe prowincje Tajlandii.

"Miasto jest całkowicie sparaliżowane"

"Miasto jest całkowicie sparaliżowane"

Źródło:
Bangkok Post, The South China Morning Post, AFP

Z powodu opadów śniegu przejście graniczne Jakuszyce - Harrachow zostało zamknięte dla pojazdów ciężarowych - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia dla kierowców mogą potrwać nawet 30 godzin.

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Pada śnieg, zamknięto przejście graniczne

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Dawną tajną bazę amerykańskiej armii znaleźli naukowcy NASA podczas badań radarowych lodowca na Grenlandii. Odkrycia dokonano przypadkowo, podczas testowania możliwości nowej technologii przy badaniu wnętrza lodowców. Istnienie tej zimnowojennej bazy, znanej jako Camp Century, nie było już tajemnicą, jednak nowa technologia po raz pierwszy ukazała jej konstrukcję.

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Szukali dna lodowca, znaleźli dawną tajną bazę

Źródło:
NASA, tvn24.pl

Bolid przeciął niebo we wtorek rano w okolicach Kołbieli (woj. mazowieckie). Efektowna, jasna kula światła została uchwycona przez kamerkę samochodową Reportera24. Zjawisko można zobaczyć na nagraniu.

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Skytinel

Wał szkwałowy zawisł w czwartek nad Oleśnicą (woj. dolnośląskie). - Zwiastuje on zazwyczaj porywisty wiatr oraz intensywne opady deszczu, a latem silne burze - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

"Wyjątkowo spektakularne zjawisko" nad Oleśnicą

"Wyjątkowo spektakularne zjawisko" nad Oleśnicą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Mikroorganizmy zostały znalezione na próbce asteroidy Ryugu. Nie pochodzą one jednak spoza Ziemi - kosmiczna skała została skolonizowana przez nasze rodzime bakterie. Do zasiedlenia doszło pomimo szczegółowych procedur bezpieczeństwa, co pokazuje, jak doskonale mikrofauna radzi sobie z adaptacją do nieprzyjaznych środowisk.

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

Źródło:
Science X Network, space.com

Ponad półtora miliona zgonów rocznie na całym świecie jest wynikiem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego pożarami. Najbardziej cierpią mieszkańcy krajów rozwijających się, głównie w Afryce i Azji. Dym i popioły mają szczególnie niszczycielski wpływ na układ krążenia i oddechowy.

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Zabijają ponad półtora miliona ludzi rocznie. W nieoczywisty sposób

Źródło:
AFP, The Lancet

Co najmniej 27 osób zginęło na skutek ulew, jakie nawiedziły Sumatrę. Powodzie i lawiny błotne uwięziły wiele ludzi w pojazdach, na miejscu wciąż trwają poszukiwania zaginionych. Niebezpieczna aura wzmocniona została przez zjawisko La Nina.

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Źródło:
PAP. Reuters

Rok 2024 był w Belgii rekordowy pod względem opadów deszczu. Od 1 stycznia spadło w kraju 1088,8 litra na metr kwadratowy - poinformował Królewski Instytut Meteorologiczny. W czwartek sąsiednią Holandię nawiedziła szósta w tym roku burza.

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

Źródło:
ENEX, brusselstimes.com, dutchnews.nl

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziły w ostatnich dniach część Sri Lanki. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a osiem jest poszukiwanych.

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Źródło:
Reuters, Associated Press

Astronomowie po raz pierwszy z bliska przyjrzeli się umierającej gwieździe spoza naszej galaktyki. Chodzi o WOH G64, którą dzieli od nas 160 tysięcy lat świetlnych. Jak podkreślają naukowcy, to "rzadka okazja bycia świadkiem gwiezdnej ewolucji w czasie rzeczywistym".

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Źródło:
ESO

Pismo alfabetyczne może być o pół tysiąclecia starsze, niż sądzono - twierdzą naukowcy, który odkryli gliniane cylindry na terenie Syrii. Wydaje się, że są na nich wyryte jedne z najstarszych alfabetycznych zapisów wykonanych w historii ludzkości.

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

Źródło:
PAP, jhu.edu

Burze śnieżne przetoczyły się przez Turcję. W wyniku gwałtownego pogorszenia pogody zmarły dwie osoby, na śmierć zamarzło kilkaset owiec. Opady doprowadziły do paraliżu na drogach, wielu kierowców utknęło w zaspach i wymagało pomocy służb.

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Źródło:
PAP, Duvar

Powalone przez wiatr ogromne drzewo runęło na dom i wpadło do środka w Kingston w stanie Waszyngton. Budynek został zniszczony. Na szczęście nikogo nie było wtedy w środku - informują amerykańskie media.

Drzewo przecięło dom na pół

Drzewo przecięło dom na pół

Źródło:
CNN, KING 5 News

W jednej z dzielnic położonych w pobliżu miasta Honolulu na Hawajach z niewiadomego powodu umierają dzikie ptaki. Władze amerykańskiego stanu mają zbadać zwłoki padłych zwierząt, aby ustalić przyczynę ich śmierci.

Tajemnicza śmierć ptaków. "Coś tu jest nie tak"

Tajemnicza śmierć ptaków. "Coś tu jest nie tak"

Źródło:
Hawaii News Now, tvnmeteo.pl

Smugi opadowe pojawiły się we wtorek nad Białymstokiem. Widok ten, zwany też zjawiskiem virga, uchwycił na zdjęciach Reporter24 pan Szymon. - Przypomina włókna wystające z chmury - skomentował autor fotografii.

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Silnik na paliwo stałe, który ma napędzać małą rakietę Epsilon S, stanął we wtorek w płomieniach podczas testu w centrum kosmicznym Tanegashima w Japonii - poinformowała agencja kosmiczna JAXA. Policja i straż pożarna podały, że nie było ofiar w ludziach.

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Źródło:
PAP

Orki pojawiły się w wąskiej zatoce False Creek położonej w sercu Vancouver. Cztery osobniki zostały uchwycone na nagraniu z promu. Te morskie ssaki rzadko wpływają do tych wód.

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Źródło:
Reuters

Naukowcy zaobserwowali u kaberu etiopskiego, zwanego też szakalem, nieznane wcześniej u drapieżników zachowanie: spożywanie nektaru kwiatów. W ten sposób zwierzęta te mogą pełnić funkcję zapylaczy - piszą badacze na łamach "Ecology".

Szakale jako zapylacze? Lubią jeść nektar

Szakale jako zapylacze? Lubią jeść nektar

Źródło:
sciencedaily.com