Godzina dla Ziemi 2023. Światła gasły od Sydney po Rio de Janeiro

Aktualizacja:
Autor:
as//rzw
Źródło:
TVN24, earthhour.org, Reuters, tvnmeteo.pl
Godzina dla Ziemi 2023 w Szczecinie
Godzina dla Ziemi 2023 w SzczecinieTVN24
wideo 2/4
TVN24Godzina dla Ziemi 2023 w Szczecinie

Godzina dla Ziemi 2023. W sobotę o godzinie 20.30 lokalnego czasu zgasły światła w wielu rozpoznawalnych miejscach na całym świecie. Do inicjatywy dołączyły kraje z całego świata, od Australii, przez Polskę, po Brazylię i Stany Zjednoczone. W tym roku akcja zwracała uwagę na konieczność ochrony bioróżnorodności.

Godzina dla Ziemi to inicjatywa społeczna, która co roku gromadzi miliony ludzi na całym świecie. O godzinie 20.30 lokalnego czasu na godzinę gasną światła najbardziej rozpoznawalnych budynków, zwracając tym samym uwagę na problemy środowiska naturalnego.

Jako jedno z pierwszych - ze względu na strefę czasową - zareagowało australijskie Sydney, gdzie zgasły świata między innymi na słynnym gmachu Opery oraz na moście Harbour Bridge.

Podobne działania podejmowane były w kolejnych krajach, między innymi w Malezji, Tajlandii, Hongkongu czy Indiach. W Europie w ciemności pogrążyły się rzymskie Koloseum oraz Brama Brandenburska w Berlinie.

Polskie miasta także włączyły się w akcję. W Warszawie światła zgasły na Pałacu Kultury i Nauki, Pałacu Prezydenckim czy Belwederze, jak również na wielu mostach. W Szczecinie wygaszona została iluminacja budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

Godzina dla Ziemi 2023 w SzwajcariiPAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Światła zgasły także za Oceanem Atlantyckim. W Nowym Jorku wyłączono iluminację wieżowca Empire State Building, zaś w brazylijskim Rio de Janeiro - pomnika Chrystusa Zbawiciela.

Katastrofalny stan bioróżnorodności

Jak opowiadał w programie "Wstajesz i weekend" Dariusz Gatkowski z WWF Polska, tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi poświęcona jest ochronie oraz przywracaniu bioróżnorodności na obszarach chronionych.

- Różnorodność biologiczna to tak naprawdę całe bogactwo życia na naszej Ziemi - wyjaśnił. Dodał, że pojęcie to obejmuje wiele kwestii, od liczby gatunków i poszczególnych osobników, po różnorodność genetyczną i ekosystemów.

Z danych WWF wynika, że w ciągu ostatnich 50 lat monitorowane populacje zwierząt na całym świecie zmniejszyły się średnio o 69 procent. Gatkowski przyznał, że wskaźnik ten pokazuje, że stan bioróżnorodności jest "katastrofalny".

- W Polsce nie jest lepiej - wskazał. - Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, około 20 procent monitorowanych siedlisk przyrodniczych jest w stanie dobrym, reszta jest w stanie nieodpowiednim lub złym. Podobnie z gatunkami chronionymi: około 36 procent jest w stanie dobrym.

Czajka zwyczajna (Vanellus vanellus) - zdj. ilustracyjneShutterstock

Ptaki a gospodarka

Które rodzime gatunki są najbardziej zagrożone? Gatkowski wyjaśnił, że w Polsce i na świecie w najtrudniejszej sytuacji są zwierzęta i rośliny związane z wodami, szczególnie słodkimi. Poważnie kurczą się populacje wielu gatunków ptaków - w ciągu 23 lat spadek liczebności czajki zwyczajnej (Vanellus vanellus) w Polsce wyniósł około 75 procent. W przypadku przepiórki zwyczajnej (Coturnix coturnix) utraciliśmy 78 procent populacji, a słowika szarego (Luscinia luscinia) - 65 procent.

- Te wskaźniki mówią nie tylko o tym, jak mają się (...) konkretne gatunki zwierząt, one mówią tak naprawdę, jaki jest stan środowiska, w którym żyjemy - tłumaczył Gatkowski. - Pamiętajmy, że nasza gospodarka jest zależna od stanu środowiska. My tutaj tak naprawdę mówimy o ludziach, o tym, jakie mamy szanse rozwoju.

Ekspert dodał, że według danych Światowego Forum Ekonomicznego, około połowa globalnego PKB jest zależna od zasobów przyrody.

Przepiórka zwyczajna (Coturnix coturnix) - zdj. ilustracyjneAdobe Stock

Kluczowe obszary chronione

Godzina dla Ziemi zwraca uwagę na problemy, z jakimi boryka się różnorodność biologiczna, ale w jaki sposób możemy zatrzymać jej utratę? Gatkowski wskazał, że obszary chronione to jeden ze sposobów, w jaki możemy chronić cenne zasoby przyrodnicze.

- Te obszary służą nam jako miejsce, które jest takim magazynem dla całej naszej gospodarki - powiedział. - Są obszary, w których może być prowadzona gospodarka, oraz obszary ochrony ścisłej (...). Mówimy w petycji [na stronie WWF - red.], żeby zwiększyć obszary chronione w Polsce, na lądach i w morzu, do 30 procent. Chcemy też, żeby 10 procent Polski było chronione ściśle - dodał.

Godzina dla Ziemi 2023 - rozmowa z ekspertem
Godzina dla Ziemi 2023 - rozmowa z ekspertemTVN24

Autor:as//rzw

Źródło: TVN24, earthhour.org, Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości