Możliwe alerty IMGW. Pogoda może być niebezpieczna w całym kraju

Aktualizacja:
Autor:
kw,as,dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW wydał prognozę zagrożeń na nadchodzące dni. Synoptycy ostrzegają, że niebezpieczna aura może dawać się we znaki we wszystkich regionach kraju. Spodziewane są przymrozki, oblodzenie oraz opady śniegu - miejscami o intensywnym charakterze.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali prognozę zagrożeń.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na niedzielę

W niedzielę mogą pojawić się przymrozki. Alerty przed tym zjawiskiem mogą zostać wydane w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz w północnych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Niewykluczone są także oblodzenia. IMGW może ostrzegać przed nimi na terenie woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i północnych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na poniedziałek

W poniedziałek przymrozki mogą ogarnąć już cały kraj - wszędzie prognozowane jest wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem.

Tego dnia w południowych powiatach województw podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego mogą zostać wydane alarmy przed opadami śniegu.

W powiatach nowosądeckim i tatrzańskim w woj. małopolskim opady mogą być intensywne.

W województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim obowiązywać mogą alarmy przed oblodzeniem.

Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na wtorek

We wtorek, podobnie jak dzień wcześniej, w całej Polsce mogą zostać wydane alarmy przed przymrozkami.

W części województw śląskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego niewykluczone są alarmy przed opadami śniegu.

Dodatkowo w dniu możliwe są oblodzenia. Alarmy przed nimi są spodziewane w woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych IMGW na środę

W środę także pojawią się przymrozki, obejmą jednak mniejszą część kraju. Ostrzeżenia przed nimi wystąpią w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i południowych powiatach woj. śląskiego.

Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw,as,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości