Polska

Polska

Śnieg w środku lata. W Tatrach "zdarza się"

Zamiast słońca i upału, turystów w Tatrach przywitał śnieg. Na Kasprowym Wierchu leży już kilkucentymetrowa warstwa białego puchu, a temperatura spadła tam do kilku stopni. - To się zdarza - przyznaje synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. Wszystkim wybierającym się w góry radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Niż zapewni nam senność i nadwrażliwość

Nad Europą dominują układy niżowe. Jedynie północną część Skandynawii obejmuje arktyczny wyż. Polska znajduje się pod wpływem pochmurnego niżu z centrum nad Lubelszczyzną.

Wrocław: ulice i dworzec pod wodą

Gwałtowne ulewy, a potem podtopienia (m.in. ulic i dworca głównego we Wrocławiu). Takie obrazy rejestrują Reporterzy 24, którzy na swoich profilach w Kontakcie 24 zamieszczają filmy pokazujące skutki kapryśnej aury.

Cała paleta kolorów na mazurskiej łące

Maki, chabry, rumianki - czerwcowa łąka jest piękna. Na Kontakt Meteo otrzymaliśmy zdjęcia mazurskich krajobrazów. I kto powiedział, że polskie lato nie jest piękne?

W Tatry wróciła zima

Choć mamy początek lipca, w Tatry wróciła zima. W sobotę rano Kasprowym Wierchu leżało 8 cm śniegu, a temperatura na szczycie wyniosła pół stopnia poniżej zera.

7 lipca zacznie się prawdziwe lato

W te deszczowe dni mamy dla Was dobre wiadomości. Lato zbliża się wielkimi krokami. Już od 7 lipca możemy liczyć na prawdziwą wakacyjną pogodę. Temperatura podskoczy do 30, a nawet 35 stopni Celsjusza.

Żołnierze wyłapią quady w lasach

Leśnicy, policjanci, żołnierze, a także członkowie organizacji ekologicznych biorą udział w akcji, której celem jest wyeliminowanie wjazdów samochodów terenowych, quadów i motocykli crossowych do lasów i na tereny chronione. Akcja potrwa przez cały weekend.

Po kieliszku za ster? Wodne odholowanie gwarantowane

Statek, żaglówka lub rower wodny, którym kieruje osoba pod wpływem środków odurzających, będzie można usunąć z akwenu - przewiduje uchwalona w piątek ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Szajka bursztyniarzy w rękach policji

Na terenie Nadleśnictwa Gdańsk funkcjonariusze Straży Leśnej ujęli trzy osoby, które nielegalnie wydobywały bursztyn z okolicznych lasów. To proceder, który zagraża przyrodzie i kosztuje państwo kilka setek tysięcy złotych.

Deszcze zaleją Pomorze Zachodnie

W ciągu najbliższej doby na Pomorzu Zachodnim mogą padać intensywne deszcze - ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

Zerwany most, zalane drogi i piwnice

Zalane piwnice, zrujnowana droga, podmyte przyczółki i zerwany most to efekty ulewy w Lipowej koło Skrzycznego na żywiecczyźnie. Miejscowy potok zmienił się rwącą rzekę.

Błękitna Flaga powiewa nad Świnoujściem

Na nadmorskiej plaży w Świnoujściu od piątku powiewa Błękitna Flaga. Jest to wyróżnienie nadawane kąpieliskom, które spełniają najwyższe światowe standardy pod względem czystości wody i bezpieczeństwa.

Polska zmaga się ze skutkami burz

Burze i obfite opady deszczu wyrządziły wiele szkód m.in w woj. śląskim. Minionej doby strażacy interweniowali ponad 360 razy. Przez cały dzień trwa usuwanie szkód. W większości gospodarstw udało się przywrócić prąd. Liczba zgłoszeń ciągle jednak wzrasta.

Rzeki się podnoszą. Możliwe podtopienia

Po ulewnych deszczach został przekroczony stan ostrzegawczy wody w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla rejonów zagrożonych podtopieniami.

Garaże zmiecione w kilkanaście sekund

Gwałtowny atak trąby powietrznej w centrum Bydgoszczy (os. Szwederowo) zniszczył w czwartek wieczorem kilkanaście garaży. Na skutek ulewy, która przeszła w pobliżu miasta zalanych zostało też część ulic w podbydgoskiej gminie Białe Błota (woj. kujawsko-pomorskie). O zdarzeniu poinformowali nas Reporterzy 24.

Zalane szkoły i piwnice. Skutki burz na Śląsku

W czwartek w godzinach popołudniowych nad Śląskiem przeszły gwałtowne burze z opadami do 40 l/m kw. i silnym wiatrem do 90 km/h. Ofiar nie ma, ale strażacy musieli usuwać na bieżąco skutki nawałnic.

Dzieciaki ratują środowisko

Właśnie zakończyła się akcja pod patronatem Biura Nasiennictwa Leśnego "Drzewko za butelkę". Dzieci, które się w nią włączyły, zebrały ponad 3 miliony sztuk niepotrzebnych opakowań.

Ostrzeżenia powodziowe na południu Polski

Po intensywnych opadach deszczu w ostatnich dniach wzrósł poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 2 i 3 stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody na południu Polski. Zagrożone podtopieniami jest także Mazowsze.

Burze wróciły i jeszcze z nami zostaną

Oberwanie chmury, intensywny wiatr i wyładowania atmosferyczne. Tak sytuacja pogodowa będzie przedstawiać się w większości kraju. Nawałnice przeszły już w środę nad wieloma miejscami w Polsce. Zgłoszenia o gwałtownych zjawiskach otrzymujemy od Reporterów 24.

Krajobraz po burzy

Godz. 3:35. Ciepło, wszędzie kałuże po wczorajszej nawałnicy. Nad parującą uliczką unosi się śpiew kosa. Przed dworcem w Skierniewicach siedzi czarno-biały kot, umorusany niemiłosiernie, chyba nie znalazł w nocy suchego miejsca.

"Zaczynam w tym roku kurs nurkowania"

Wczoraj o godzinie 15 z uśmiechem na twarzy pojawiłam się w siedzibie TVN. O godzinie 16:00 zaczynamy wieczorny dyżur, wiec mamy godzinę na to żeby się przygotować do nagrań.

Pogodowe maszty na Mazurach przeszły test

Pomyślnie zakończyło się testowanie systemu ostrzegania pogodowego na Mazurach. System zacznie działać na początku lipca, ale - jak zaznaczają specjaliści - z powodu niedokładnych prognoz dla tego regionu jego działanie może być zawodne.

Na świat wybiera się gromadka żubrów

Pod koniec czerwca i na początku lipca w Bieszczadach rodzą się żubry. W tym roku wyjątkowo dużo. Leśnicy szacują, że na świat może przyjść nawet 25-30 cieląt – poinformował Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Parki narodowe staną się osobami (prawnymi)

Parki narodowe mają stać się państwowymi osobami prawnymi. Ma to im pozwolić na gospodarowanie zarobionymi przez nie pieniędzmi - poinformował na posiedzeniu sejmowych komisji wiceminister środowiska Janusz Zaleski.

Pogoda nie sprzyja sianokosom

Tym, którzy już wyjechali na wieś, by tam cieszyć się urokami lata, i tym, którzy na wsi mieszkają, pogoda w nadchodzących dniach nie będzie sprzyjać ani w pracy, ani w odpoczynku na powietrzu. A tu czas sianokosów!

Zostań cudotwórcą, zagłosuj na Mazury

Jeszcze przez ponad sto dni można oddać swój głos na Mazury. Skarb polskiej przyrody jest wśród 28 finalistów konkursu na Nowe Siedem Cudów Natury. Wszyscy miłośnicy Krainy Wielkich Jezior powinni wziąć się za klikanie, bo póki co do czołówki jest daleko, a konkurencja nie śpi.

Powrót sokoła na Warmię i Mazury

Po kilkudziesięciu latach nieobecności sokoły wędrowne znów zawitają na warmińskim i mazurskim niebie. Miejscowi leśnicy dokładają starań, żeby w nowym domu żyło im się jak najlepiej.