Polska

Polska

Lekarz o świętach: nie dajmy się zabić na ostatniej prostej

- To są, mam nadzieję, już ostatnie momenty, ostatnie miesiące epidemii. Nie dajmy się zabić na ostatniej prostej - apelował w TVN24 doktor Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Tłumaczył, jak zachować bezpieczeństwo w trakcie nadchodzących świąt.

"Stan bezpośredniego zagrożenia życia". Coraz więcej dzieci choruje na PIMS

Od przełomu października i listopada w naszym kraju gwałtownie przybywa dzieci cierpiących na PIMS. Objawy tego wieloukładowego zespołu zapalnego są bardzo pospolite, dlatego często zdarza się, że dzieci trafiają do szpitala już w bardzo ciężkim stanie. O ile w pierwszych dniach choroba przebiega łagodnie, potem chory staje się coraz bardziej osłabiony.

Narodowy Instytut Onkologii: tylko 14 procent kobiet zrobiło cytologię w czasie pandemii

Pandemia odcisnęła swoje piętno na i tak bardzo niskim poziomie wykonywania badań przesiewowych. Jak podał Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, przez ostatnie kilka miesięcy, jedynie 14 procent kobiet w Polsce zrobiło cytologię. W ostatnich latach na takie badanie zgłaszało się 30 procent pacjentek. Dla porównania, w krajach skandynawskich badania przesiewowe wykonuje ponad 70 procent kobiet.

Kiedy koniec obostrzeń? "Nie możemy sobie pozwolić na chwilę nieostrożności"

Eksperci zauważają, że w polskim społeczeństwie wyraźnie widać znużenie panującymi obostrzeniami, związanymi z epidemią COVID-19. Jednak, jak mówił na antenie TVN24 doktor Konstanty Szułdrzyński z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, z decyzją o luzowaniu restrykcji powinno się wstrzymać do czasu zaszczepienia dużej grupy osób.

Sarna utknęła w płocie

Nietypowa akcja strażaków w Karczewie (województwo mazowieckie). Uratowali młodą sarnę, która utknęła w przęśle ogrodzenia.

"Zgony, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, są wynikiem zakażeń sprzed 2-3 tygodni"

W Polsce panuje pewna niechęć do diagnozowania się i testowania. - Wiele osób z objawami choroby COVID-19 stara się ją leczyć w warunkach domowych i jeśli już stan się na tyle pogarsza, że trzeba trafić do szpitala, no to często ten stan jest taki, że nie pozwala tego pacjenta uratować - mówił na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Andrzej Trybusz, były główny inspektor sanitarny.

20 dzieci z PIMS w Centrum Zdrowia Matki Polki. Czym jest PIMS i jak się objawia?

Do łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w krótkim czasie trafiło 20 dzieci, u których stwierdzono zespół PIMS. Pediatrzy tłumaczą, że jest to następstwo zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. - W przyspieszonym trybie poznajemy jednostkę chorobową, której do tej pory nie było i której musimy się nauczyć - powiedział prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii.

Epidemiolog o najnowszych statystykach zakażeń: patrzę z pewną rezerwą na te dane

Powieje optymizmem dopiero po tygodniu takiej tendencji, jaką obserwujemy dzisiaj - powiedziała w TVN24 profesor Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii. Wyraziła też wątpliwości wobec sposobu przekazywania przez Ministerstwo Zdrowia danych dotyczących nowych przypadków infekcji koronawirusem oraz śmierci osób chorych na COVID-19 oraz przeprowadzanych testów. Uznała, że "my raportujemy w sposób niejednakowy".

Dr Rzymski o szczepieniach: brak przeciwwskazań dla zakażonych bezobjawowo czy ozdrowieńców

Zdaniem dra hab. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nie ma obecnie dowodów na to, by szczepionka przeciwko koronawirusowi była niebezpieczna. Także zakażeni bezobjawowo i osoby, u których COVID-19 dopiero się rozwija, mogą i powinni z niej skorzystać. Zapewnił również, że produkt Pfizer/BioNTech przeszedł wszystkie niezbędne testy bez wystąpienia poważnych, niepożądanych objawów.

"Liczby są o tyle zafałszowane, że za mało ludzi zgłasza się do lekarzy rodzinnych na testy"

W ostatnim czasie w Polsce obserwuje się spadek liczby zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza, że epidemia COVID-19 jest w odwrocie? Jak podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor nauk medycznych Michał Sutkowski, na statystyki wpływa kilka kwestii, w tym mniejsza liczba wykonywanych testów. - My tutaj trochę tej pandemii po prostu nie widzimy w liczbach do końca - ostrzegł.

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Kontrole policyjne na stokach narciarskich. "Ten sezon jest dość wyjątkowy"

W Szczyrku, Zieleńcu i Zakopanem rusza sezon narciarski. Chętnych na zimowe szaleństwa nie brakuje, jednak w tym roku będą musieli liczyć się z obostrzeniami. Obiekty są patrolowane przez policję, która nie tylko dba o fizyczne bezpieczeństwo gości, ale także sprawdza przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, związanych z epidemią.

Ekspert: rozpoczęcie szczepień nie będzie gwarancją końca obostrzeń

- Epidemię opanujemy za pomocą szczepień, ale wraz z ich rozpoczęciem nadal należy kontynuować testowanie, śledzenie kontaktów oraz przestrzeganie obostrzeń epidemicznych - uważa prof. Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej. Jego zdaniem, jeśli kraj wycofa obostrzenia, pojawi się jeszcze jedna fala zakażeń, która może być większa niż wcześniejsze.

Mroźna noc na Podhalu. W Zakopanem termometry pokazały -12 stopni

Noc z wtorku na środę była mroźna w południowych regionach kraju. Temperatura w Zakopanem spadła do -12 stopni Celsjusza. Jak mówił Andrzej Gąsienica-Józkowy, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z obserwatorium na Kasprowym Wierchu, w prognozach na kolejne dni widać ocieplenie, ale pojawi się wiatr halny.