Polska

Polska

Wirusolog: najważniejsze, żeby jak najwięcej osób pozostało w domach

Od soboty obowiązują w Polsce nowe restrykcje związane z ograniczaniem liczby zakażeń koronawirusem. Zdaniem profesor Agnieszki Szuster-Ciesielskiej, na efekty wprowadzonych w Polsce obostrzeń trzeba poczekać około dwóch tygodni. - Dzisiaj 70 procent zakażeń to są przede wszystkim zakażenia domowe, najtrudniejsze do opanowania - mówiła.

Profesor Antczak: od tygodni mówię, że potrzebny jest całkowity lockdown

Zdaniem profesora Adama Antczaka z Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na najpoważniejsze skutki zakażenia koronawirusem narażone są osoby z przewlekłymi chorobami płuc oraz palacze. Wysokie liczby nowych przypadków skłaniają do podjęcia zdecydowanych działań. Ekspert opisał także jak wygląda sytuacja w szpitalu, w którym pracuje.

GIS podał nową definicję przypadku COVID-19

Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował informacje dotyczące nowej definicji przypadku zakażenia koronawirusem. Zmiany są konsekwencją zatwierdzenia testów antygenowych jako podstawy do potwierdzenia choroby COVID-19.

Posłuchajcie, jak beczą daniele

Okres godowy danieli, nazywany bekowiskiem, jest na półmetku. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym możemy posłuchać dźwięków wydawanych teraz przez te zwierzęta.

Choroby serca a SARS-CoV-2. " Jeżeli dojdzie do zakażenia, przebieg może być dramatycznie ciężki"

Czynniki ryzyka, jak między innymi otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, rozpoznana choroba sercowo-naczyniowa czy choroba niedokrwienna serca lub niewydolność serca, zwiększają drastyczne ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - tłumaczył profesor Maciej Banach, kardiolog. Przypomniał też, jak ważne jest przyjmowanie leków na podstawowe choroby w dobie pandemii.

W Bieszczadach wciąż można natknąć się na niedźwiedzia

Słoneczna i ciepła pogoda w Bieszczadach sprawia, że gatunki zwierząt, które niebawem rozpoczną przygotowania do zimowego snu, wciąż są widywane. Tamtejsi leśniczy poinformowali, że natknąć się można na świeże tropy i ślady niedźwiedzi. Jak uniknąć spotkania z tymi zwierzętami?

"Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu"

- Fala zachorowań może zacząć wygasać dopiero w maju lub czerwcu przyszłego roku - uważa prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dr hab. Ernest Kuchar, odnosząc się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Zdaniem podkarpackiego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Andrzeja Cieśli, zmniejszenie liczby infekcji zależy nie tylko od "ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas".