Polska

Polska

O połowę mniej wykrytych zakażeń HIV. "To nie znaczy, że zmniejszyła się liczba zakażonych"

- W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV. A po ich otwarciu zaobserwowaliśmy mniejszą frekwencję - zwróciła uwagę specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych doktor Maria Jankowska, komentując ogromny spadek liczby wykrytych zakażeń HIV w Polsce względem ubiegłego roku. Według szacunków, rzeczywista liczba może być nawet o 10 tysięcy wyższa.

Tak rodzi się myszojeleń. "Narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił"

Myszojeleń przyszedł na świat we wrocławskim zoo. Już same narodziny są wielkim wydarzeniem, ponieważ to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. A to, że moment ten udało się sfilmować, ogród określił jako sensację. - Nikt wcześniej nie widział, jak przebiegają narodziny, czy matka chowa się na czas porodu, czy rodzi na stojąco, ile trwa poród. Dzięki nagraniu na większość pytań znamy odpowiedź - przekonuje prezes placówki Radosław Ratajszczak.

Profesor Fal: coś zmieniło się w przebiegu wirusa i nie potrafimy tego naukowo zdefiniować

Ponad 16 tysięcy nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem i kolejnych 580 zmarłych osób chorych na COVID-19 - takie dane podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. - W ostatniej dobie Polska jest piątym krajem na świecie, jeśli chodzi o przyrost nowych przypadków zgonów. I my poza dziesiąte miejsce nie wychodzimy od dwóch tygodni - podkreślił na antenie TVN24 profesor Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie.

Wirusolog: szczepionki są bezpieczne, przeszły niezbędne badania

Część polskiego społeczeństwa obawia się szczepionek przeciwko COVID-19, argumentując, że szybkie tempo ich powstania może świadczyć, że niekoniecznie są w pełni bezpieczne. Specjaliści, tacy jak wirusolog molekularny z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Medycznego dr Alicja Chmielewska uspokajają, że substancje przeszły wszystkie niezbędne testy.

Dr Rzymski o niechęci do szczepień: uprawianie darwinizmu społecznego

- Nie tyle obawiam się o samą skuteczność szczepionki [...] obawiam się, że nastawienie do szczepień w Polsce będzie mocno zróżnicowane - mówił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak dodał, dane statystyczne dotyczące nastrojów co do szczepień nie napawają optymizmem, przez co nabycie odporności zbiorowej na koronawirusa SARS-CoV-2 może być wydłużone w czasie.

Śnieg przykrył część Polski

Minionej nocy w Polsce były miejsca, gdzie poprószył śnieg. To o poranku zaowocowało białymi krajobrazami, które pokazujecie na Kontakt 24. Według prognozy pogody na piątek, to nie koniec opadów.

Są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Naukowcy apelują o zmianę przepisów

Próba przeskoczenia przez ogrodzenie dla jeleni, łosi czy saren nie zawsze kończy się szczęśliwie. Naukowcy zwracają uwagę, że ostre elementy płotów są dla nich śmiertelnym zagrożeniem, zwierzęta bowiem często giną w męczarniach, zawieszone na nich. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zmiany przepisów. To miałoby pozwolić uniknąć takich zdarzeń.

Badanie pulsoksymetrem. O czym pamiętać, by pomiar wyszedł poprawnie?

Ministerstwo Zdrowia postanowiło uruchomić system zdalnego monitoringu parametrów u chorych na COVID-19. Pacjenci z grup podwyższonego ryzyka mają otrzymywać pulsoksymetry, by badać poziom tlenu w krwi tętniczej. Resort podzielił się infografiką, w której poinformował, jakie czynniki mogą wpłynąć na nieprawidłowy pomiar urządzeniem.

Kontynuacja obostrzeń. Jak wpłynie na rozwój epidemii w Polsce?

Jakiego rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce można spodziewać się, zakładając, że nadal będzie obowiązywać tak zwany częściowy lockdown, czyli aktualne obostrzenia? Eksperci z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali prognozę na następne tygodnie.

Doktor Sutkowski: jesteśmy blisko lockdownu, przespaliśmy kilka miesięcy

Polska nieuchronnie zmierza w kierunku całkowitego lockdownu, ponieważ wciąż wiele osób lekceważy obostrzenia - przekazał Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Ekspert zwrócił także uwagę, że zarówno dzienna liczba nowych przypadków zakażeń, jak i dzienny bilans śmierci ustabilizowały się na bardzo wysokim poziomie.

Jak leczyć COVID-19? Profesor Flisiak przedstawił najnowsze rekomendacje

Leczenie choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 zależy od stadia choroby, w którym jest pacjent. Pierwsze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe, drugie powinno już być leczone w szpitalu. W stadium trzecim dochodzi do burzy cytokinowej, a w czwartym toczy się już walka o życie - wylicza profesor Robert Flisiak.