Chwilami letnio, ale też coraz ciemniej. "W Warszawie w ciągu miesiąca dzień skróci się o prawie dwie godziny"

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Od czwartku w Polsce możemy cieszyć się meteorologiczną jesienią. Jak przekazało Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, jej pierwszy miesiąc zapowiada się pięknie. W ciągu pierwszych 10 dni września jest szansa, że lokalnie temperatura zbliży się do upału. Z każdym kolejnym może robić się coraz chłodniej.

Według prognoz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wrzesień będzie piękny, a na początku również ciepły.

>>> Czytaj dalej: Jaka pogoda będzie we wrześniu? IMGW zaktualizował swoją prognozę

- Wrzesień będzie kolorowy, drzewa i krzewy przybiorą różne barwy, a dzień będzie się skracał w szybkim tempie. W Warszawie między pierwszym a trzydziestym września aż o jedną godzinę i 55 minut. Będzie to odczuwalne zwłaszcza o poranku - mówił Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. - Natura przygotowała nas do trochę chłodniejszych wrześniowych temperatur. Od kilku dni noce i poranki zrobiły się chłodne, nawet można powiedzieć, że zimne. W czwartek temperatura mierzona przy gruncie wyniosła w Białymstoku i Siedlcach tylko 3 stopnie Celsjusza - zwrócił uwagę.

Coraz chłodniej

Niestety każda z kolejnych dekad miesiąca będzie chłodniejsza. - W pierwszej dekadzie możemy liczyć jeszcze na temperaturę maksymalną dochodzącą do 26 stopni, a lokalnie nawet może być 28 stopni. Taką temperaturę prognozujemy na przyszły tydzień. Tym najcieplejszym dniem będzie prawdopodobnie wtorek, jednak nie w całej Polsce, lecz na zachodzie kraju - wyjaśnił.

Natomiast druga dekada - według prognoz Centrum Modelowania Meteorologicznego - ma być chłodniejsza - maksymalnie od 12 do 22 st. C., a minimalnie może to być od zaledwie 4 do 13 st. C.

Ostatnia dekada września jeszcze chłodniejsza - z temperaturą maksymalną od 10 do 20 st. C i minimalną, sięgającą od 1 do 12 st. C.

>>> Pogoda na najbliższe dni. Gwałtowne zjawiska mogą powrócić

Ile naprawdę jest za oknemPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Wrzesień w normie

- Średnia temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. To znaczy, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych, obserwowanych w tych latach - mówił Droździoł.

Tłumaczył, że aby ocenić, które z wrześni były typowe dla ostatnich 30 lat, bierze się pod uwagę dane dotyczące temperatur z ostatnich 30 tego typu miesięcy. - Sortujemy je od najniższej średniej temperatury, jaką zanotowano w tym miesiącu, do najwyższej. Powstaje swego rodzaju drabinka, w której 10 miesięcy z najniższą temperaturą to miesiące poniżej normy, 10 środkowych to wrześnie z temperaturą w normie i 10 najcieplejszych jest powyżej normy - wyjaśnił.

Wrzesień, który się zaczął, będzie w normie. To znaczy, że jego średnia miesięczna temperatura będzie w normie, i będzie się kształtować w przedziale między 13,3 a 14,9 st. C. Średnia opadów we wrześniu również ma być w normie, czyli dla centralnej Polski prognozowane są opady między 32,1 mm a 59,7 mm na metr kwadratowy.

Jesienne wędrówki ptakówMaria Samczuk/Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości