Zaćmienie Księżyca - jak wygląda? Kiedy można je oglądać w Polsce?

Autor:
aw//mro
Źródło:
NASA, PWN
Zaćmienie Księżyca - animacja
Zaćmienie Księżyca - animacja NASA
wideo 2/5
NASA Zaćmienie Księżyca - animacja

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, do którego dochodzi stosunkowo rzadko. Kiedy ma miejsce całkowite zaćmienie Księżyca, przybiera on krwawy, czerwony kolor. Podpowiadamy, kiedy będzie można oglądać zaćmienie Księżyca w Polsce.

● Zaćmienie Księżyca to zjawisko, do którego dochodzi stosunkowo rzadko. Kiedy ma miejsce całkowite zaćmienie Księżyca, przybiera on krwawy, czerwony kolor. Podpowiadamy, kiedy będzie można oglądać zaćmienie Księżyca w Polsce. ● Rozróżnia się trzy rodzaje zaćmienia Księżyca - całkowite, częściowe i półcieniowe. ● W listopadzie 2021 roku w Polsce widoczne będzie zaćmienie częściowe. ● Do oglądania zaćmienia Księżyca nie potrzebujesz żadnych przyrządów.

Zaćmienie Słońca to zjawisko, do którego dochodzi, gdy Księżyc zasłania część lub całą tarczę Słońca. Zaćmienie Księżyca natomiast ma miejsce wtedy, gdy Księżyc przechodzi przez cień lub półcień Ziemi.

Zaćmienie Księżyca - na czym polega?

Zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii, a Księżyc wchodzi w obszar, gdzie znajduje się cień rzucany przez Ziemię. W takim układzie tworzą się dwa ważne obszary - stożek półcienia i stożek cienia całkowitego. Są one widoczne na poniższym schemacie. Stożek półcienia to obszar po prawej stronie od Ziemi zaznaczony kolorem jasnoszarym. Stożek cienia całkowitego to mniejszy obszar po prawej stronie od Ziemi zaznaczony kolorem czarnym.

Całkowite zaćmienie Księżyca ma miejsce, kiedy cały Księżyc znajduje się w stożku cienia całkowitego. Częściowe zaćmienie Księżyca ma natomiast miejsce, kiedy jakikolwiek fragment Księżyca znajduje się poza obszarem stożka cienia całkowitego, ale jednocześnie jest on na obszarze stożka półcienia. Zaćmienie półcieniowe natomiast ma miejsce w sytuacji, kiedy Księżyc przechodzi przez stożek półcienia Ziemi i nie wchodzi w obszar stożka cienia całkowitego.

Zaćmienie Księżyca - schemat

Nietypowe zaćmienie Księżyca PAP

Co ile jest zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca jest zjawiskiem rzadszym niż zaćmienie Słońca. Wiele osób uważa, że jest odwrotnie. Może się do tego przyczyniać fakt, że zaćmienie Słońca jest widoczne tylko z niewielkiego obszaru Ziemi, więc jest wyjątkowe. Zaćmienie Księżyca można natomiast obserwować z całego obszaru, gdzie jest noc.

Jak wygląda zaćmienie Księżyca?

Zaćmienie Księżyca - animacja
Zaćmienie Księżyca - animacja NASA

Zaćmienie Księżyca 2021 - kiedy?

Rok 2021 przyniósł tylko dwa zaćmienia Księżyca. Pierwsze miało miejsce 26 maja i było całkowitym zaćmieniem Księżyca. Było jednak niewidoczne z Polski.

Drugie zaćmienie, tym razem zaćmienie częściowe, będzie miało miejsce 19 listopada. Nie będzie jednak całkowicie widoczne z Polski. Na obszarze zachodniej i środkowej Polski zobaczyć będzie można jedynie początek zaćmienia półcieniowego.

ZOBACZ >> Fazy Księżyca - ile ich jest, kiedy jest pełnia w 2021 roku? 

Krwawy Księżyc

Podczas całkowitego zaćmienia Księżyca do naturalnego satelity Ziemi dociera światło załamane przez ziemską atmosferę, przez co Księżyc staje się czerwony. 

Najbliższe całkowite zaćmienie Księżyca, które częściowo podczas zachodu Słońca, będzie można oglądać z Polski, przypada na 16 maja 2022 roku. Pełnym spektaklem na terenie Polski będzie można się cieszyć dopiero 20 grudnia 2029 roku. Wtedy z obszaru Polski będzie można zobaczyć wszystkie etapy całkowitego zaćmienia Księżyca.  

Co oznacza czerwony Księżyc?

Kiedyś wierzono, że czerwony, krwawy Księżyc jest zwiastunem wojny, śmierci czy apokalipsy. 

Do oglądania zaćmienia Księżyca nie są potrzebne żadne przyrządy. Jeżeli chcesz obejrzeć Księżyc ze szczegółami, warto jednak zaopatrzyć się w lornetkę.

Autor:aw//mro

Źródło: NASA, PWN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości