Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.
W swojej pracy grupa australijskich naukowców posłużyła się koncepcją "kosztów życia". W przypadku jaszczurki są one związane z temperaturą jej ciała, która decyduje zarówno o tym, ile pokarmu potrzebuje, jak i o tym, czy może wyjść na zewnątrz, aby się pożywić. Jak piszą autorzy artykułu opublikowanego na łamach "Science", gady żyjące na pustyni są szczególnie zagrożone, ponieważ pożywienia jest niewiele, a często jest zbyt gorąco, aby żerować.
- Koszt życia to koncepcja, której ludzie są aż nadto świadomi, ale ta sama koncepcja dotyczy zwierząt zmiennocieplnych, takich jak jaszczurki. Musimy po prostu zmienić walutę z pieniędzy na energię i zdać sobie sprawę, że w przypadku jaszczurek koszty te i ich zdolność do ich pokrycia zależą od temperatury - powiedział kierownik badań, dr Kristoffer Wild z University of Melbourne.
Model oparty na historycznych danych
Naukowcy byli w stanie przewidzieć koszty utrzymania za pomocą modelu łączącego fizykę z biologią i wykorzystującego historyczne dane. Dzięki temu precyzyjnie określono, w jaki sposób ocieplenie klimatu wpływa na gady pustynne na różnych kontynentach. Co ciekawe, nie dla wszystkich gatunków wzrost temperatury będzie zagrożeniem.
- Nasze badanie ujawnia, że w miarę nagrzewania się pustyni dzienne (aktywne w ciągu dnia - przyp. red.) jaszczurki stają w obliczu trudności - potrzebują więcej pożywienia, mając jednocześnie mniej czasu na jego znalezienie. Z drugiej strony nocne (aktywne w nocy - przyp. red.) jaszczurki mogą skorzystać na cieplejszych nocach, które zapewniają więcej czasu na polowanie. Innymi słowy, to tak, jakby dzienne jaszczurki płaciły wyższe rachunki, pracując mniej godzin, podczas gdy nocne jaszczurki mogą sobie z nimi radzić, zyskując dodatkowe godziny pracy w cieplejsze noce - dodał Wild.
"Skutki będą poważniejsze w Afryce"
Naukowcy odkryli również, że obszary, które historycznie doświadczyły większego ocieplenia, staną w przyszłości przed większymi wyzwaniami.
- Możemy oczekiwać, że przyszłe skutki ocieplenia będą poważniejsze w Afryce niż w Australii, a afrykańskie jaszczurki pustynne będą potrzebowały więcej pożywienia, mając mniej czasu na jego znalezienie - powiedział kierownik badań.
Wpływ ocieplenia na budżety energetyczne jest dodatkowo potęgowany przez inne czynniki związane ze zmianą klimatu, w tym dostępność pożywienia i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w środowiskach suchych.
- Naszym kolejnym krokiem będzie uwzględnienie zasobów pożywienia i wody w naszych obliczeniach i przełożenie wyników na wzrost i reprodukcję, co pomoże nam przewidzieć, czy populacje przetrwają dalsze zmiany w wyniku ocieplenia - podsumował Wild.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock