TVN Meteo | Nauka

To była noc, kiedy z nieba "zniknął" Uran

TVN Meteo | Nauka

Autor:
kw
Źródło:
space.com
Pełnia Wilczego Księżyca
Pełnia Wilczego KsiężycaKontakt 24
wideo 2/27
Księżyc - pełnie, zaćmienia, koniunkcje

W nocy ze środy na czwartek mieliśmy do czynienia z fascynującym zjawiskiem. Uran - szósta planeta Układu Słonecznego - przestał być widoczny na nocnym niebie. A to za sprawą Księżyca.

Uran to szósta planeta Układu Słonecznego. Można go zaobserwować z Ziemi za pomocą prostych sprzętów. Jednak w nocy ze środy na czwartek w niektórych miejscach na Ziemi planeta zniknęła całkowicie z pola widzenia na trzy i pół godziny. Co się stało?

Zniknął i się pojawił

Zniknięcie Urana związane było z naturalnym zjawiskiem. Planeta po prostu schowała się za Księżycem. To zjawisko, znane jako okultacja księżycowa, polega na ustawieniu jednego ciała niebieskiego w taki sposób, że przysłania inne. W ten sposób obiekt znajdujący się dalej od obserwatora, staje się na pewien czas niewidoczny.

Wydarzenie, do jakiego doszło ostatniej nocy, można było podziwiać w całej Europie, w północnej Afryce i zachodniej Azji. Uran zaczął "znikać" około godziny 22.41 i ponownie pokazał się po godzinie 2 w nocy. Proces zakrywania, a potem odkrywania planety przez Księżyc, nie był widoczny gołym okiem - konieczne było wykorzystanie lornetki lub teleskopu.

Uran. Zdjęcie wykonane przez sondę Voyager 2NASA/JPL
42 największe planetoidy widoczne na swoich orbitach w głównym pasie planetoid pomiędzy orbitami Marsa a JowiszaESO/M. Kornmesser/Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS)

Nie mylić z zaćmieniem

Okultacja to bardzo częste zjawisko, ponieważ Księżyc w swojej codziennej wędrówce wciąż zasłania kolejne obiekty w przestrzeni kosmicznej. Nie powinno się mylić jej z zaćmieniem, ponieważ w przypadku drugiego zjawiska chodzi o rzucenie cienia jednego obiektu na drugie ciało niebieskie, a nie przysłonięcie na niebie.

Uran. Zdjęcie wykonane przez sondę Voyager 2 dnia 25 stycznia 1986 rokuNASA/JPL

Autor:kw

Źródło: space.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL

Pozostałe wiadomości