TVN Meteo | Nauka

Misja Lucy się rozpoczęła. Sonda zbada asteroidy trojańskie

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
Misja Lucy wystartowała
ReutersMisja Lucy wystartowała

NASA wystrzeliła rakietę Atlas V, wynosząc na orbitę sondę Lucy. Misja będzie pierwszą, która zbada asteroidy trojańskie Jowisza. Według naukowców to pozostałości materiału biorącego udział w formowaniu zewnętrznych planet Układu Słonecznego.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy wystartowała z Przylądku Canaveral na Florydzie w sobotę o godzinie 6.34 czasu lokalnego (godz. 11.34 w Polsce). Na orbitę wyniosła ją rakieta Atlas V.

Misja Lucy to 12-letnia ekspedycja, której celem jest zbadanie rekordowej liczby asteroid. Lucy będzie pierwszą sondą, która zbada asteroidy trojańskie Jowisza, nazywane też trojańczykami.

Trojańczycy to tysiące planetoid, nazwanych na cześć wojowników z mitologii greckiej, krążących wokół Słońca po orbicie Jowisza w dwóch rojach, znajdujących się po obu stronach planety. Zdaniem badaczy największe mierzą nawet 225 kilometrów średnicy.

Misja Lucy

Naukowcy mają nadzieje, że sonda Lucy dostarczy informacji, które pogłębią wiedzę na temat tego, jak powstały zewnętrzne planety Układu Słonecznego (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) około 4,5 miliarda lat temu i co spowodowało, że obecnie wyglądają tak, a nie inaczej.

Badacze twierdzą, że asteroidy te są bogate w związki węgla. Zdaniem amerykańskiej agencji kosmicznej, mogą dać wskazówki na temat pochodzenia materiałów organicznych i życia na Ziemi.

Autor:ps/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości