Czym są ciała niebieskie i jak określić ich pozycje

Źródło:
Encyklopedia PWN
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemi
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemitvn24
wideo 2/4
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemitvn24

Patrząc w niebo możemy dojrzeć niezwykłe zjawiska. Przy ich interpretacji nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, wystarczy odrobina praktyki i proste wskazówki, które pozwolą nam określać pozycje gwiazd i innych ciał niebieskich. W artykule podpowiadamy, czym są ciała niebieskie, czy Słońce jest ciałem niebieskim i jakie ciało niebieskie znajduje się najbliżej Ziemi.

● Ciała niebieskie to ogólna nazwa obiektów znajdujących się w przestrzeni Wszechświata.

● Ciałem niebieskim nazywa się każdy obiekt istniejący w kosmosie, zwłaszcza planetę, gwiazdę lub księżyc.

● Do opisu kierunku ciał niebieskich stosuje się współrzędne astronomiczne – współrzędne sferyczne.

Czym jest ciało niebieskie?

Niejako wbrew przytoczonej powyżej definicji, nie wszystkie obserwowane na niebie zjawiska nazywamy ciałami niebieskimi. Część z nich to po prostu elementy pogody, czyli lokalnych czynników zachodzących w atmosferze, jak np. tęcza czy zorza polarna. Czym więc są ciała niebieskie? Są to obiekty w przestrzeni kosmicznej, a więc znajdujące się poza atmosferą ziemską. Nasuwa się zatem pytanie – jakie ciało niebieskie znajduje się najbliżej Ziemi? Jest to Księżyc, czyli jedyny naturalny satelita ziemski i jedyny do tej pory obiekt w kosmosie, do którego dotarł człowiek.

Inne ciała niebieskie to znane wszystkim Słońce, czyli najbliższa nam gwiazda, wokół której krążą Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Wszystkie one, wraz ze swoimi satelitami, również są ciałami niebieskimi, a wiele z nich można dojrzeć z Ziemi bezpośrednio, jak np. Jowisza, Wenus, Marsa, Merkurego, albo za pośrednictwem teleskopu (Urana, Neptuna). Również wszystkie gwiazdy, mgławice, planetoidy, komety nazywamy ciałami niebieskimi. Obserwując ich położenie, układy, pozorny ruch na nieboskłonie, można dokonywać pomiarów w czasie i przestrzeni.

Astronawigacja, czyli jak rozpoznać wybrane ciała niebieskie

Od zarania dziejów ludzie obserwowali zjawiska widoczne na niebie. Astronawigacja to umiejętność określenia pozycji m.in. statku czy samolotu na podstawie pomiarów i obserwacji ciał niebieskich. Jest to najstarsza metoda nawigacyjna, używana już w starożytności.

Noc spadających gwiazd Kijek w Kosmosie/ TVN24 GO

Łatwo nauczyć się np. wyznaczania kierunku północnego: wskazuje go widoczna na półkuli północnej Polaris – czyli Gwiazda Polarna. Wystarczy odnaleźć gwiazdozbiór Wielkiego Wozu (będący częścią konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy). Jeśli spojrzymy na dwie gwiazdy tworzące jego tylną ścianę i przedłużymy tworzoną przez nie odległość na kolejnych pięć odcinków w linii prostej, to trafimy idealnie na Gwiazdę Polarną, będącą końcem dyszla konstelacji Małego Wozu. Ponieważ gwiazda ta wskazuje kierunek północny, z łatwością ustalimy w bezchmurną noc pozostałe strony świata, nawet bez pomocy kompasu.

Astronawigacja w historii

Od wieków obserwacja nieba, zwłaszcza tego nocnego, służyła ludziom wszelkich kultur do określania się w czasie i przestrzeni. Pierwsze kalendarze były konstruowane na podstawie zmieniających się faz księżyca, a polinezyjscy i greccy żeglarze potrafili tak dobrze nawigować za pomocą gwiazd, że bez problemu docierali w odległe zakątki i rozprzestrzeniali swoją kulturę na znacznych obszarach.

Najstarszym znanym przyrządem służącym między innymi do astronawigacji jest pochodzący z drugiego stulecia przed naszą erą tzw. mechanizm z Antykithiry. Znaleziony został na wraku starożytnego rzymskiego statku na terenie dzisiejszej Grecji, a jego możliwości technologiczne wydają się nieprawdopodobnie zaawansowane jak na czasy, w których powstał. Podobne mechanizmy w Europie zaczęły powstawać dopiero pod koniec średniowiecza, a pomysłodawcą podobnych maszyn liczących był Leonardo da Vinci.

Astrolabium

Urządzeniem również służącym do nawigacji od czasów starożytnych aż do XVIII wieku było astrolabium, używane między innymi przez polskiego uczonego, Mikołaja Kopernika, a także przez arabskich żeglarzy w średniowieczu czy europejskich podróżników z czasów wielkich odkryć geograficznych. Umiejętność określenia pozycji ciał niebieskich i astronawigacji za pomocą precyzyjnie skonstruowanych mechanizmów były podstawą jednych z najważniejszych dla naszej cywilizacji i nauki odkryć. WIĘCEJ: Astrolabium – do czego służy, jak działa i jak wykonać je samodzielnie?

Obserwacja ciał niebieskich w obecnych czasach

Umiejętność rozpoznawania ciał niebieskich i pozycjonowania się na ich podstawie może służyć bardzo zaawansowanym celom, co pokazuje nam historia wielkich odkrywców i żeglarzy. Może też jednak być dla nas czystą przyjemnością w świadomej obserwacji nieba. Warto wybrać się z atlasem nieba i teleskopem na nocne obserwacje, najlepiej z dala od miasta, ponieważ sztuczne światła znacznie utrudniają (a czasem wręcz uniemożliwiają) obserwację nieboskłonu. Spoglądając w przestworza pełne gwiazd, planet i innych ciał niebieskich, możemy poczuć się jak nasi przodkowie, pragnący poznać tajemnice stojące za ich położeniem i wędrówką gwiazd po firmamencie.

Mgławica Tarantula uchwycona przez teleskop Jamesa WebbaNASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

ZOBACZ TEŻ: Co to jest heliograf i do czego służy?

Źródła: Encyklopedia PWN https://ciekawostkihistoryczne.pl nightscapes.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Encyklopedia PWN

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Pozostałe wiadomości

Przed nami dynamiczny pogodowo weekend. Miejscami termometry pokażą nawet 32 stopnie, ale nad krajem będzie wędrował front przynoszący opady i burze. Kolejne dni przyniosą spokojniejszą, ale miejscami chłodniejszą aurę.

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

W weekend nadciągnie żar. A co czeka nas później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. W sobotę do części kraju zawita skwar, który miejscami pozostanie z nami przez cały weekend. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Fala gorąca wkroczy nad Polskę. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 27.07. Noc w większości regionów będzie pogodna, jednak lokalnie spodziewane są przelotne opady deszczu i burze. Pochmurne niebo towarzyszyć nam będzie także w dzień. Na termometrach zobaczymy do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - sobota 27.07. Nocą lokalnie przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Filipińska Straż Przybrzeżna walczy ze skutkami zatonięcia tankowca MT Terra Nova u wybrzeży prowincji Bataan. Jak podały lokalne media, na wodach Zatoki Manilskiej rozciąga się plama ropy sięgająca kilku kilometrów. Chociaż uszkodzenie statku miało być stosunkowo niewielkie, służby przygotowują się na najgorszy scenariusz.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
BBC, inquirer.net

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

Ponad 60 tysięcy hektarów lasu spłonęło już w pożarze Park, który w środę wybuchł w północnej Kalifornii. Żywioł rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Lokalne służby poinformowały o zatrzymaniu mężczyzny, który jest podejrzewany o wywołanie pożaru.

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Niebo czerwone jak krew, dziesiątki tysięcy hektarów w ogniu

Źródło:
Reuters, CNN, AP

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian

Oceany stają się zbyt głośne dla zwierząt. Badania przeprowadzone przez australijskich naukowców wykazały, że dźwięki emitowane przez źródła antropogeniczne mogą zagłuszać naturalne odgłosy oceanu. Utrudnia to życie m.in. ostrygom, które mają problemy z kierowaniem się w optymalne miejsca do żerowania.

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Hałas nie daje żyć mieszkańcom oceanów

Źródło:
University of Adelaide, EEA

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się sfotografować planetę, która nie była wcześniej obserwowana z Ziemi. Dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba ich oczom ukazała się niezwykła egzoplaneta, sklasyfikowana jako super-Jowisz.

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Ta planeta jest sześć razy cięższa niż Jowisz. Naukowcom udało się ją sfotografować

Źródło:
PAP, mpia, National Geographic

Naukowcy opisali "nowe El Nino" - anomalię pogodową kształtującą pogodę na świecie. Pojawia się na Pacyfiku nieopodal Australii i ma wpływ na całą półkulę południową. Jak twierdzą badacze, odkrycie może pomóc w tworzeniu dokładniejszych modeli klimatycznych i prognozowaniu pogody.

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Naukowcy odkryli "nowe El Nino"

Źródło:
University of Reading, tvnmeteo.pl

W Parku Narodowym Yellowstone w USA wybuchł gejzer, gdy w pobliżu stała grupa ludzi. Na dużą wysokość z ziemi wystrzeliła gorąca para i fragmenty skał. Świadkowie zarejestrowali ten moment na nagraniu. Według służb nikomu nic się nie stało. Obszar w pobliżu gejzeru jest tymczasowo zamknięty.

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Nagła eksplozja w parku narodowym. Ludzie rzucili się do ucieczki

Źródło:
CNN, volcanoes.usgs.gov, tvnmeteo.pl

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się w środę w Pszczynie (województwo śląskie). Nagranie, na którym widać chmurę w kształcie leja zniżającą się ku ziemi, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Zalążek trąby powietrznej na Śląsku

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Poniedziałek 22 lipca to najcieplejszy dzień na świecie w historii pomiarów - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Tym samym dzień ten wyprzedził niedzielę 21 lipca, która zdobyła ten tytuł zaledwie wczoraj.

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Ziemia się gotuje. Kolejny dzień, kolejny rekord

Źródło:
Reuters