Czym są ciała niebieskie i jak określić ich pozycje

Źródło:
Encyklopedia PWN
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemi
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemitvn24
wideo 2/4
NASA odkryła nowe planety, są podobne do Ziemitvn24

Patrząc w niebo możemy dojrzeć niezwykłe zjawiska. Przy ich interpretacji nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, wystarczy odrobina praktyki i proste wskazówki, które pozwolą nam określać pozycje gwiazd i innych ciał niebieskich. W artykule podpowiadamy, czym są ciała niebieskie, czy Słońce jest ciałem niebieskim i jakie ciało niebieskie znajduje się najbliżej Ziemi.

● Ciała niebieskie to ogólna nazwa obiektów znajdujących się w przestrzeni Wszechświata.

● Ciałem niebieskim nazywa się każdy obiekt istniejący w kosmosie, zwłaszcza planetę, gwiazdę lub księżyc.

● Do opisu kierunku ciał niebieskich stosuje się współrzędne astronomiczne – współrzędne sferyczne.

Czym jest ciało niebieskie?

Niejako wbrew przytoczonej powyżej definicji, nie wszystkie obserwowane na niebie zjawiska nazywamy ciałami niebieskimi. Część z nich to po prostu elementy pogody, czyli lokalnych czynników zachodzących w atmosferze, jak np. tęcza czy zorza polarna. Czym więc są ciała niebieskie? Są to obiekty w przestrzeni kosmicznej, a więc znajdujące się poza atmosferą ziemską. Nasuwa się zatem pytanie – jakie ciało niebieskie znajduje się najbliżej Ziemi? Jest to Księżyc, czyli jedyny naturalny satelita ziemski i jedyny do tej pory obiekt w kosmosie, do którego dotarł człowiek.

Inne ciała niebieskie to znane wszystkim Słońce, czyli najbliższa nam gwiazda, wokół której krążą Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Wszystkie one, wraz ze swoimi satelitami, również są ciałami niebieskimi, a wiele z nich można dojrzeć z Ziemi bezpośrednio, jak np. Jowisza, Wenus, Marsa, Merkurego, albo za pośrednictwem teleskopu (Urana, Neptuna). Również wszystkie gwiazdy, mgławice, planetoidy, komety nazywamy ciałami niebieskimi. Obserwując ich położenie, układy, pozorny ruch na nieboskłonie, można dokonywać pomiarów w czasie i przestrzeni.

Astronawigacja, czyli jak rozpoznać wybrane ciała niebieskie

Od zarania dziejów ludzie obserwowali zjawiska widoczne na niebie. Astronawigacja to umiejętność określenia pozycji m.in. statku czy samolotu na podstawie pomiarów i obserwacji ciał niebieskich. Jest to najstarsza metoda nawigacyjna, używana już w starożytności.

Noc spadających gwiazd Kijek w Kosmosie/ TVN24 GO

Łatwo nauczyć się np. wyznaczania kierunku północnego: wskazuje go widoczna na półkuli północnej Polaris – czyli Gwiazda Polarna. Wystarczy odnaleźć gwiazdozbiór Wielkiego Wozu (będący częścią konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy). Jeśli spojrzymy na dwie gwiazdy tworzące jego tylną ścianę i przedłużymy tworzoną przez nie odległość na kolejnych pięć odcinków w linii prostej, to trafimy idealnie na Gwiazdę Polarną, będącą końcem dyszla konstelacji Małego Wozu. Ponieważ gwiazda ta wskazuje kierunek północny, z łatwością ustalimy w bezchmurną noc pozostałe strony świata, nawet bez pomocy kompasu.

Astronawigacja w historii

Od wieków obserwacja nieba, zwłaszcza tego nocnego, służyła ludziom wszelkich kultur do określania się w czasie i przestrzeni. Pierwsze kalendarze były konstruowane na podstawie zmieniających się faz księżyca, a polinezyjscy i greccy żeglarze potrafili tak dobrze nawigować za pomocą gwiazd, że bez problemu docierali w odległe zakątki i rozprzestrzeniali swoją kulturę na znacznych obszarach.

Najstarszym znanym przyrządem służącym między innymi do astronawigacji jest pochodzący z drugiego stulecia przed naszą erą tzw. mechanizm z Antykithiry. Znaleziony został na wraku starożytnego rzymskiego statku na terenie dzisiejszej Grecji, a jego możliwości technologiczne wydają się nieprawdopodobnie zaawansowane jak na czasy, w których powstał. Podobne mechanizmy w Europie zaczęły powstawać dopiero pod koniec średniowiecza, a pomysłodawcą podobnych maszyn liczących był Leonardo da Vinci.

Astrolabium

Urządzeniem również służącym do nawigacji od czasów starożytnych aż do XVIII wieku było astrolabium, używane między innymi przez polskiego uczonego, Mikołaja Kopernika, a także przez arabskich żeglarzy w średniowieczu czy europejskich podróżników z czasów wielkich odkryć geograficznych. Umiejętność określenia pozycji ciał niebieskich i astronawigacji za pomocą precyzyjnie skonstruowanych mechanizmów były podstawą jednych z najważniejszych dla naszej cywilizacji i nauki odkryć. WIĘCEJ: Astrolabium – do czego służy, jak działa i jak wykonać je samodzielnie?

Obserwacja ciał niebieskich w obecnych czasach

Umiejętność rozpoznawania ciał niebieskich i pozycjonowania się na ich podstawie może służyć bardzo zaawansowanym celom, co pokazuje nam historia wielkich odkrywców i żeglarzy. Może też jednak być dla nas czystą przyjemnością w świadomej obserwacji nieba. Warto wybrać się z atlasem nieba i teleskopem na nocne obserwacje, najlepiej z dala od miasta, ponieważ sztuczne światła znacznie utrudniają (a czasem wręcz uniemożliwiają) obserwację nieboskłonu. Spoglądając w przestworza pełne gwiazd, planet i innych ciał niebieskich, możemy poczuć się jak nasi przodkowie, pragnący poznać tajemnice stojące za ich położeniem i wędrówką gwiazd po firmamencie.

Mgławica Tarantula uchwycona przez teleskop Jamesa WebbaNASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Production Team

ZOBACZ TEŻ: Co to jest heliograf i do czego służy?

Źródła: Encyklopedia PWN https://ciekawostkihistoryczne.pl nightscapes.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Encyklopedia PWN

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 07.04. Noc w prawie całym kraju będzie mroźna - tylko na północnym zachodzie temperatura nie spadnie poniżej zera. Lokalnie może prószyć śnieg. Również dzień przyniesie nam niskie wartości na termometrach, pochmurne niebo i opady.

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek 07.04. Nocą poprószy śnieg i ściśnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całej Polsce nadchodzące noce będą mroźne - przy gruncie temperatura może spadać nawet do -6 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą w mocy aż do czwartku.

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters