Afrykańskie słonie leśne walczą ze zmianą klimatu

Autor:
anw
Źródło:
PAP, slu.edu
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Afrykańskie słonie leśne odgrywają bardzo ważną rolę w kształtowaniu lasów, które intensywnie pochłaniają dwutlenek węgla - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Jeśli afrykańskie słonie leśne wyginą, a gatunek ten już teraz jest krytycznie zagrożony, wówczas lasy w środkowej i zachodniej Afryce utracą 6-9 procent zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla (CO2). Artykuł na ten temat pojawił się w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences" pod koniec stycznia tego roku.

Zmiany klimatyczne i ich konsekwencje na świecie PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński

Afrykańskie słonie leśne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu lasów

Lasy deszczowe środkowej i zachodniej Afryki są drugim co do wielkości obszarem leśnym na Ziemi. Odgrywają zatem ogromną rolę w pochłanianiu atmosferycznego dwutlenku węgla, jednego z gazów cieplarnianych. Okazuje się, że afrykańskie słonie leśne odgrywają istotną rolę w kształtowaniu tych ekosystemów leśnych. Dzięki zwyczajom żywieniowym tych zwierząt w lasach dominują drzewa o większym potencjale do wchłaniania CO2. Niektóre gatunki drzew w lasach deszczowych rosną szybko, mają przez to mniejszą gęstość drewna i tym samym mniej wchłaniają CO2. Ich dynamiczny wzrost sprawia, że z kolei gorzej sobie radzą drzewa o większej gęstości drewna, rosnące wolniej, za to pochłaniające więcej CO2. Słonie żywią się pędami tych pierwszych, ograniczając ich liczebność, przez co większe szanse na wzrost mają gatunki pochłaniające więcej CO2.

Słonie afrykańskie zagrożone wyginięciemShutterstock

Zagrożony gatunek

Kilka wieków temu Afrykę zamieszkiwało około 10 milionów słoni leśnych, dzisiaj jest ich około 500 tysięcy, przy czym żyją one w niepowiązanych ze sobą enklawach. "Ludzie od tysiącleci polowali na słonie. Skutkiem tego afrykańskie słonie leśne są obecnie krytycznie zagrożone" - opisuje Stephen Blake z Saint Louis University (USA). Jak dodaje, wskazania na pożyteczną rolę słoni w ekosystemie leśnym, a zarazem w kontekście zmian klimatu, może być ważnym argumentem w zwiększeniu wysiłków na rzecz ich ochrony. "Słonie są ogrodnikami lasów" - podsumowuje Blake.

Autor:anw

Źródło: PAP, slu.edu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości