12 miliardów lat świetlnych od nas też krążą cząstki organiczne. Zaobserwował je teleskop Jamesa Webba

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
Start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaNASA
wideo 2/4
Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył zaskakujące znalezisko w galaktyce oddalonej od nas o 12 miliardów lat świetlnych. Okazało się, że nawet z takiej odległości instrument jest w stanie wykryć pierścień z cząstek organicznych.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykrył złożone cząsteczki organiczne w odległej o 12 miliardów lat świetlnych galaktyce. Jak donosi międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopisma naukowego "Nature", teleskop pozwolił na odróżnienie podczerwonych sygnałów emitowanych przez te substancje od tych, które pochodzą od dużo większych i masywniejszych cząstek galaktycznego pyłu.

- Projekt ten rozpoczął się, gdy byłem na studiach magisterskich, badając trudne do wykrycia, bardzo odległe galaktyki zakryte właśnie przez pył - mówił jeden z naukowców, prof. Joaquin Vieira z amerykańskiego Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign. - Ziarna kurzu pochłaniają i ponownie emitują około połowy promieniowania gwiazd produkowanego we Wszechświecie, co sprawia, że podczerwień pochodząca od odległych obiektów staje się niezwykle słaba lub niewykrywalna za pomocą teleskopów naziemnych - wyjaśnił.

Badacze wykorzystali również naturalne, potężne, powiększające obraz narzędzie obserwacyjne, jakim jest soczewkowanie grawitacyjne. - Takie powiększenie następuje, gdy dwie galaktyki są prawie idealnie ułożone w jednej linii z punktu widzenia Ziemi. Światło z dalszej galaktyki jest wtedy zakrzywiane i powiększane przez galaktykę pierwszoplanową i przybiera w kształt pierścienia, znanego jako pierścień Einsteina - tłumaczył Vieira.

Galaktyka SPT0418-47. Cząstki organiczne oznaczono kolorem pomarańczowymJ. Spilker/S. Doyle, NASA, ESA, CSA

Powiększona kilkadziesiąt razy

Wspomniana galaktyka to SPT0418-47 odkryta przez South Pole Telescope (SPT), silnie zasłaniana przez pył i powiększana 30-35 razy przez soczewkowanie grawitacyjne. Istniała już w czasie, gdy wszechświat miał zaledwie około 1,5 miliarda lat.

- Przed uzyskaniem dostępu do łącznej mocy soczewkowania grawitacyjnego i JWST nie mogliśmy ani zobaczyć, ani przestrzennie opisać tej galaktyki właśnie z powodu tego pyłu - mówił badacz.

Dane z Teleskopu Jamesa Webba wskazują między innymi, że galaktyka ta jest wzbogacona o cięższe pierwiastki, co oznacza, że kolejne generacje gwiazd już w niej powstawały i umierały.

Badacze szczególną uwagę zwrócili jednak na wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - złożone substancje organiczne. Na Ziemi można je znaleźć na przykład w spalinach, czy dymie z innych źródeł. Jednocześnie uważa się, że stanowiły podstawę dla powstania życia na naszej planecie.

- Nie spodziewaliśmy się tego - podkreślił Vieira. - Wykrycie tych skomplikowanych cząsteczek organicznych z tak ogromnej odległości jest przełomowe, jeśli chodzi o przyszłe obserwacje. Ta praca jest dopiero pierwszym krokiem. Dopiero uczymy się, jak z niej skorzystać i poznajemy jej potencjał. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, jak to się może rozwinąć - podsumował.

Teleskop Jamesa WebbaPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: J. Spilker/S. Doyle, NASA, ESA, CSA

Pozostałe wiadomości