Najnowsze

"Życzę Ci żebyś zaczął puszczać pąki, był zdrowy i nigdy nie czuł się samotny"

Najnowsze

fot. J. WilanowskiKartki z życzeniami powrotu do zdrowia odkryte na pniu spalonego najstarszego dębu w Polsce

Kartki z życzeniami powrotu do zdrowia oraz szczęścia zamieściły dzieci na ogrodzeniu sędziwego Chrobrego. Pod koniec ubiegłego roku dąb, który rośnie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, został podpalony.

W ubiegłym tygodniu na ogrodzeniu Chrobrego Jerzy Wilanowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Szprotawa, znalazł aż 40 kartek z życzeniami od najmłodszych mieszkańców okolicy.

"Kochany Dębie..."

"Kochany Dębie Chrobry, życzę Ci żebyś zaczął puszczać pąki, był zdrowy i nigdy nie czuł się samotny" - to jedna z wielu kartek z życzeniami, które przygotowały dzieci dla wiekowego drzewa, które, według pomiarów przeprowadzonych w 2012 r., ma około 720 (plus-minus 40) lat.

Chrobry, najstarszy dąb szypułkowy w Polsce, został podpalony 18 listopada 2014 r. W akcji gaśniczej brało udział aż 13 jednostek straży pożarnej z dziewięciu miejscowości. Choć ugaszenie płomieni nastąpiło stosunkowo szybko, jednak dogaszanie zarzewia ognia trwało kilka godzin.

Stan witalny Chrobrego

Już dzień po pożarze w Nadleśnictwie Szprotawa odbyła się narada. Eksperci dokonali oględzin drzewa i określili harmonogram dalszych działań, m.in. pobrano materiał genetyczny (pączki) w celu szczepienia przez arboretum w Sycowicach, zrobiono badania glebowe i fitopatologiczne, a w połowie lutego wykonano skaning laserowy.

Już niedługo, bo na początku okresu wegetacyjnego, zostanie określony stan witalny drzewa.

Autor: mb/mk / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: fot. J. Wilanowski

Pozostałe wiadomości