Najnowsze

Zobacz zasypany Rzym z lotu ptaka. We Włoszech już 9 ofiar zimy

Najnowsze

Śnieg nie oszczędził też Ołtarza Ojczyzny przy Placu Weneckim

Zima daje się we znaki Włochom. Na Półwyspie Apenińskim nie padało tak od końca lat 80. XX wieku. Rzym udało się odkopać spod śniegu dopiero w sobotę wieczorem. W całym kraju zginęło dziewięć osób, a w wyniku awarii 160 tys. ludzi było bez prądu.

We włoskiej stolicy występują poważne utrudnienia w ruchu. Po piątkowych i sobotnich śnieżycach Wieczne Miasto znalazło się okowach kilkustopniowego mrozu. Z powodu oblodzenia ulic przedłużono zakaz jazdy samochodem bez opon zimowych i łańcuchów.

Cześć ulic zamknięto z powodu oblodzenia. Inne są nieprzejezdne z powodu ogromnych gałęzi, które runęły pod ciężarem śniegu. W odśnieżaniu głównych dróg uczestniczy wojsko z ciężkim sprzętem.

Ogromne opóźnienia notuje komunikacja miejska. Wiele autobusów nie wyjechało na trasy.

Władze apelują do rzymian, by sami odśnieżali chodniki na osiedlach i przed swoimi domami.

Zamkniętych jest wiele sklepów spożywczych, a nieliczne otwarte przeżywają prawdziwe oblężenie. Ludzie masowo kupują zapasy jedzenia.

Nieczynne są muzea. Burmistrz Rzymu podjął decyzję o tym, że w poniedziałek będą zamknięte wszystkie szkoły i urzędy oraz sądy.

Dziewięć ofiar

W całym kraju zginęło dziewięć osób. Wśród ofiar jest dwóch narciarzy, którzy zginęli w sobotę w lawinie w Val Pusteria przy granicy z Austrią, bezdomna ukraińska imigrantka, która zmarła z wyziębienia w podrzymskiej Ostii, oraz mężczyzna, znaleziony w samochodzie niedaleko miasta L'Aquila. Zasnął on w aucie, z którego nie mógł wysiąść z powodu śnieżycy i zatruł się tlenkiem węgla. We Frosinone w środkowych Włoszech mężczyzna zginął w zawalonym pod naporem śniegu magazynie rolnym. W Ostii pod Rzymem znaleziono w niedzielę ciało mężczyzny w parku, prawdopodobnie bezdomnego, który zamarzł.

Stan kryzysowy ogłosiły w niedzielę władze zasypanego śniegiem i sparaliżowanego regionu Abruzja.

Obfite opady spowodowały też serię awarii sieci elektrycznej. W sobotę 160 tysięcy ludzi nie miało prądu w czterech regionach kraju: w Lacjum, Kampanii i Molise. Awarie usuwało 1000 techników.

Rzymskie narty

Pierwszy taki od ponad ćwierćwiecza atak zimy w Wiecznym Mieście ma też inne oblicze: na licznych wzgórzach i pagórkach, od antycznego stadionu Circus Maximus po wzgórze Monte Mario rzymianie zjeżdżają na sankach i nartach.

Autor: //rs,ŁUD / Źródło: PAP, APTN, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości