Zima odwołuje lekcje na Podlasiu. Szkoły zamknięte do środy lub dłużej

13 szkół zamkniętych na Podlasiu z powodu śniegu (TVN24)
13 szkół zamkniętych na Podlasiu z powodu śniegu (TVN24)
13 szkół zamkniętych na Podlasiu z powodu śniegu (TVN24)

Około 30 cm śniegu spadło przez dwie doby w Łubinie Kościelnym. To jedna z wielu miejscowości na Podlasiu, w których ze względu na zasypane drogi odwołano lekcje szkolne. Kłopot z dojazdem do Łubina miały nawet pługi śnieżne - we wtorek pierwszy dotarł tam dopiero przed południem.

Po zasypanych drogach mieszkańcy woleli przemieszczać się pieszo, niż próbować pokonać je samochodami. Niektórzy próbowali udrożnić trasy, podczepiając pługi do ciągników rolniczych.

Wiatr i półmetrowe zaspy

- Dojechać jest tutaj bardzo trudno, nie ma zasięgu telefonów komórkowych - relacjonował reporter TVN24 Adam Krajewski. - Co więcej, silny wiatr sprawia, że miejscami ten śnieg ma więcej niż pół metra - dodał. To właśnie wiatr tworzący zaspy stał się po południu największym problemem, bo opady śniegu w ciągu dnia ustały.

Takie warunki utrudniają, a nawet uniemożliwiają miejscowym uczniom dotarcie do szkoły. Dlatego zapadła decyzja o czasowym zamknięciu 13 placówek w regionie: trzech w gminie Turośl, dwóch w gminie Bielsk Podlaski, sześciu na terenie gminy Brańsk, dwóch w gminie Wyszki.

Jedną z nich jest podstawówka im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym. Jej dyrektor Jerzy Zimnoch mimo takiej sytuacji nie tracił optymizmu.

"To nie powód do troski"

- Szkoła jest zamknięta, ale to nie jest akurat powód do troski. Troską było bezpieczeństwo dzieci - wyjaśniał. Na razie w placówce odwołano wtorkowe i środowe lekcje. - W zależności od tego, czy będą drogi odśnieżone, czy będą przejezdne, czwartek też stoi pod znakiem zapytania.

W łubińskiej szkole uczy się 118 dzieci. Dojeżdżają dwoma gimbusami z 14 okolicznych miejscowości. Już w poniedziałek jednak miały problemy z dotarciem na lekcje. - Wczoraj było około 30 proc. uczniów - przyznał Jerzy Zimnoch. - Dzieci nie były puszczane przez rodziców z racji na warunki. I gimbusy miały problem z dojazdem, bo drogi, te boczne, były nieodśnieżone - wyjaśnił.

Problemy już od poniedziałku

Zapowiedział też, że zajęcia, które zostały odwołane przez śnieg, zostaną odrobione już w nowym roku, kiedy warunki na to pozwolą. Budynek szkoły jest ogrzewany, żeby lekcje można było wznowić, jak tylko da się do niej dotrzeć.

Podlaskie szkoły zamknięte przez śnieg (TVN24)
Podlaskie szkoły zamknięte przez śnieg (TVN24)

Autor: js/ŁUD / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości