Najnowsze

Ziemia płonie. Liczba pożarów jest zatrważająca

Najnowsze

[object Object]
Mapa pożarów na ZiemiNASA
wideo 2/3

Ziemia stoi w ogniu - do takiego wniosku można dojść, patrząc na mapę satelitarną opublikowaną przez NASA. Na obraz przedstawiający całą planetę naniesiono miejsca, w których w czwartek szalał pożar.

Czerwone kropki pokazujące miejsca występowania aktywnych pożarów szczelnie pokrywają wiele rejonów Ziemi - zwłaszcza Afrykę Środkową i Madagaskar. Jak tłumaczy NASA, pożary w tych miejscach są zazwyczaj wywoływane celowo. Płoną głównie obszary uprawne. Rolnicy często używają ognia, aby wprowadzić do gleby substancje odżywcze oraz oczyścić ziemię z niepożądanych gatunków roślin. Tereny mają zostać później wykorzystane jako pastwiska.

Podobne pochodzenie pożarów dotyczy Brazylii. Według obrazowania NASA, w granicach kraju widać rozsiane czerwone punkty, zwłaszcza w Amazonii. Miejscowa ludność wypala tam ziemię, żeby uzyskać grunt pod rolnictwo i hodowlę bydła. Niestety, ogień często wymyka się spod kontroli.

Klęska suszy sprzyja pożarom

W Chile, Stanach Zjednoczonych i na wyspach Pacyfiku ogień wywołała klęska suszy.Podobnie w Australii. W Nowej Południowej Walii, gdzie znajdują się między innymi Sydney i Canberra, okres od stycznia do lipca bieżącego roku był najgorętszy od 1910 roku - poinformowały australijskie Służby Meteorologiczne. Według NASA coraz gorętsze i suchsze lata w tym kraju będą oznaczać dłuższe sezony pożarowe. Ogień może stwarzać zagrożenie dla życia ludzi.

Więcej o 78 dni z pożarami

Jak tłumaczyła profesor Cassandra Moseley, zastępca dyrektora ds. badań z University of Oregon, pożary stają się coraz bardziej niszczycielskie. Powodów upatruje nie tylko w zmianach klimatu, lecz także w obecnych i dawnych praktykach w zakresie gospodarki leśnej i przeciwpożarowej, budownictwie, nacisku na ochronę ludności i profesjonalizacji zarządzania pożarami.

Sezony pożarowe wydłużają się na całym świecie. Według amerykańskiej Służby Leśnej zmiany klimatyczne sprawiły, że sezon pożarów trwa średnio o 78 dni w ciągu roku dłużej niż w roku 1970.

Portal Worldview NASA, dzięki któremu możemy oglądać mapę pożarów, przedstawia obraz satelitarny Ziemi. Użytkownik ma do dyspozycji ponad 700 nakładek, które umożliwiają obserwowanie różnego rodzaju zjawisk i pozyskiwanie z nich danych.

Autor: ao/map / Źródło: NASA, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości