Zgoda na odstrzał 140 kormoranów. Wnioskowano o 300 sztuk

Kormorany wyjadają dwukrotnie więcej ryb, niż rybacy wyławiają - mówią specjaliści.

140 kormoranów będzie można odstrzelić w 2012 r. w Podlaskiem w okolicach jezior na Suwalszczyźnie. Zgodę na odstrzał wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku (RDOŚ).

O zgodę na odstrzał 300 kormoranów wnioskował Polski Związek Łowiecki w Suwałkach oraz Gospodarstwo Rybackie w Augustowie. Kormorany powodują straty w gospodarstwach rybackich, bo wyjadają ryby.

RDOŚ zgodziła się na redukcję 140 tych ptaków.

Plan na odstrzał

Redukcje będą możliwe do realizacji zgodnie z najnowszymi zasadami, jakie przyjęła w lutym w tej sprawie Regionalna Rada Ochrony Przyrody. Zgodnie z nimi, odstrzał i płoszenie odbywa się według precyzyjnych, szczegółowych kryteriów związanych m.in. z odległością od miejsc lęgowych kormoranów - informuje rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku Małgorzata Wnuk.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zdecydowała, że do 10 kormoranów można odstrzelić na każdym z jezior m.in.: Gaładuś, Serwy, Białe, Studzieniczne, Sajno, Gremzdy, Długie, Krasnopolskie. W poszczególnych przypadkach zastosowano różne obostrzenia, np. odstrzał poza okresem lęgowym czy też odstrzał tylko osobników dwuletnich.

Rybacy narzekają

O tym, że kormorany powodują coraz więcej szkód w gospodarce rybackiej, rybacy z północno-wschodniej mówią coraz częściej. Taki był m.in. wniosek z ankiety jaką na ten temat przeprowadziło w 2011 r. stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka (LGR) "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie". Grupa działa na terenie trzech powiatów: augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego oraz na terenie gminy Rajgród w powiecie grajewskim. Grupa dysponuje na lata 2007-2013 sumą 53,5 mln zł z UE z programu "Ryby" na wspieranie rozwoju rybactwa.

Rybacy wypowiadali się też m.in. w ankiecie, że należy podejmować działania mające na celu zmniejszenie negatywnych skutków obecności kormoranów, np. takie jak odstrzał.

Populacja rośnie i sporo wyjada

Według danych specjalistów z Zakładu Rybactwa Jeziorowego przy Instytucie Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, od lat 90-tych liczba gniazd kormoranów wzrosła 3,5-krotnie, a populacja kormorana rozwija się.

Jak podaje prof. Tadeusz Krzywosz z tego Zakładu, według ogólnokrajowej inwentaryzacji kormorana, w 1992 roku było ponad 8 tys. gniazd w całym kraju, a w 2010 roku było ich już ponad 29 tys. Na terenie wschodniej Polski: Mazur, regionu ełckiego i suwalskiego populacja kormorana to ok. 6,5 tys. gniazd, a na samym terenie LGR "Pojezierze Suwalsko-Augustowskie" jest ich ponad tysiąc.

Krzywosz informował, że kormorany wyjadają niemal dwukrotnie więcej ryb, niż rybacy wyławiają. W minionych latach RDOŚ wydawała zgody na redukcje kormoranów, np. w 2010 roku można było odstrzelić 175 kormoranów, ale faktycznie odstrzelono jedynie 22 sztuki.

Pozostałe wiadomości