Zabójcza Lekima. Bilans jej ofiar śmiertelnych wzrósł


Burza tropikalna Lekima odebrała życie 44 osobom. Poprzedni bilans mówił o 33 ofiarach śmiertelnych.

Do 44 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych potężnego tajfunu Lekima, który nawiedził wschodnie wybrzeże Chin - podały chińskie media. Bilans ten może jeszcze wzrosnąć, bo 16 osób jest zaginionych.

Ekipy ratunkowe ewakuowały pontonami ludzi uwięzionych w swoich domach z powodu zalania okolicy przez powódź błyskawiczną. Większość ofiar znajdowała się w wiosce w prowincji Zhejiang. Ulewnym deszczom towarzyszyły tam osunięcia ziemi, w wyniku czego śmierć poniosły 23 osoby. Pozostałe ofiary zginęły w innym miejscu w Zhejiang, jedna osoba poniosła śmierć w sąsiedniej prowincji Anhui.

Wiele ofiar zginęło po zawaleniu się naturalnej tamy w Zhejiang.

Więcej o szczegółach przejścia Lekimy przeczytasz tutaj.

Zalania i zniszczenia

Lekima miała status tajfunu, jednak po zejściu na ląd w sobotę we wczesnych godzinach porannych osłabła na tyle, aby nazywać ją burzą tropikalną.

W Szanghaju oraz w prowincjach Zhejiang i Jiangsu kataklizm dotknął łącznie ponad czterech milionów osób i spowodował przerwy w dostawie prądu do ponad trzech milionów mieszkań. Z powodu tajfunu zawaliło się około 700 budynków, a 14 tysięcy innych zostało w różnym stopniu uszkodzonych. Odnotowano również zniszczenia na 103 tysiącach hektarów pól uprawnych.

Służby zarządzania kryzysowego w Szantungu poinformowały, że w prowincji ewakuowano ponad 180 tysięcy osób; wcześniej ewakuowano około miliona osób w prowincjach Zhejiang i Jiangsu, a także w samym Szanghaju, który jest ośrodkiem finansowym Chin.

Utrudnienia

Lekima to dziewiąty tajfun, który nawiedził Państwo Środka w tym roku. Chiński nadawca państwowy przekazał w niedzielę, że z jego powodu w kraju odwołano ponad 3200 lotów i wiele połączeń na liniach kolei dużych prędkości

Według szacunków burza dotknęła ponad pięć milionów ludzi. Rząd zaoferował wsparcie finansowe w wysokości 30 milionów juanów (ponad 16 milionów złotych) na pokrycie strat w prowincji Zhejiang spowodowanych żywiołem.

Tajfun spowodował straty w wysokości 18 miliardów juanów (2,55 mld USD), na co m.in. składają się zniszczenie 364 tysięcy hektarów upraw i ponad 36 tysięcy domów. W samym Szantungu straty w rolnictwie oszacowano na 939 milionów juanów.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Lekima (hurricanezonehurricanezone.net

Autor: kw,anw/map / Źródło: APTN, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA XIANG QI

Pozostałe wiadomości