Wyspa na jeziorze na wyspie na jeziorze na wyspie

Wyspa Wiktorii
Wyspa Wiktorii
Google Earth
Google EarthWyspa Wiktorii

Trudno ją wypatrzyć i być może nikt nigdy na niej nie stanął. Ten "pieg" na mapie budzi jednak zainteresowanie miłośników geografii jako "wyspa trzeciego stopnia", być może największa na Ziemi.

Wysepka, o której mowa, położona jest na jeziorze znajdującym się na innej wyspie. Ale to nie koniec tej geograficznej konstrukcji. Ta druga wyspa leży bowiem na kolejnym jeziorze, a ono - na Wyspie Wiktorii na Oceanie Arktycznym, ósmej co do wielkości na świecie (jest większa na przykład niż Wielka Brytania) i drugiej w Kanadzie.

Wysepkę "trzeciego stopnia" wypatrzył pisarz i informatyk Ken Jennings, godzinami badając - jak stwierdził - powierzchnię Ziemi na mapach Google Earth.

Wyspa dziewicza?

Wiadomo, że nie jest to jedyna taka wyspa na świecie. Inna, podobnie usytuowana znajduje się na przykład na jeziorze w kraterze wulkanu Taal, będącego wyspą na jeziorze Taal położonym na wyspie Luzon na Filipinach. Wyspa dostrzeżona w Kanadzie jest jednak większa niż filipińska; niewykluczone, że jest największa tego typu na świecie.

Prawdopodobnie nigdy nie stanęła na niej stopa człowieka. Najbliższe budynki mieszkalne znajdują się bowiem w oddalonej o około 145 kilometrów miejscowości Cambridge Bay, skąd w pobliże wyspy nie prowadzą żadne drogi.

Wyspa na wyspie, umieszczona jeszcze na kolejnej wyspie (NASA/Josh Stevens)NASA/Josh Stevens

Zobacz animacje z satelity GEOS:

Animacja z satelity GOES-16
Animacja z satelity GOES-16NOAA/NASA (goes-r.gov)

Autor: wd//rzw / Źródło: www.atlasobscura.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Josh Stevens

Pozostałe wiadomości