Najnowsze

Wyślij swoją "focię" w kosmos

Najnowsze

Twoje zdjęcia lub film powędrować daleko w przestrzeń kosmiczną

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Czasu wcale nie zostało tak wiele.

Akcja promująca polskie satelity naukowe jest częścią projektu BRITE-PL, w ramach którego Polska wyśle na orbitę okołoziemską dwa satelity naukowe. Będą to pierwsze takie obiekty w kosmosie latające pod polską "banderą".

W ubiegłym roku na orbicie znalazł się już polski satelita PW-Sat, ale nie miał on zadań naukowych, a był tylko testem technologicznym.

W długą podróż

Polskie satelity powstają w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity Heweliusz i Lem będą działać we współpracy z satelitami kanadyjskimi i austriackimi, tworząc razem konstelację do prowadzenia obserwacji pulsacji najjaśniejszych gwiazd w galaktyce. Będzie obserwowanych kilkaset gwiazd Drogi Mlecznej, a analiza uzyskanych danych pozwoli lepiej poznać wewnętrzną budowę tych ciał niebieskich.

Na pokładzie Heweliusza

W ramach akcji "Zdjęcie w kosmos" można nadsyłać zdjęcia i materiały filmowe na adres zdjeciewkosmos@gmail.com w terminie do 25 stycznia br. Materiały, które będą spełniały warunki regulaminu, zostaną umieszczone na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie satelity Heweliusz i poleci w kosmos.

Specjalne certyfikaty

Zdjęcia nie mogą przekraczać 300 kB, a materiały filmowe 1 MB. Preferowane są pliki w formatach JPG oraz mp4. Każdy chętny może nadesłać do 5 zdjęć oraz 1 film. Uczestnicy akcji otrzymają e-mailowo certyfikaty potwierdzające wysłanie zdjęcia w przestrzeń kosmiczną.

Akcję promującą start polskich satelitów naukowych przygotowały Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Spółdzielnia Socjalna "Fajna Sztuka".

Autor: adsz/rs / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości