Najnowsze

WWF: w pożarach buszu 2019/2020 zginęły prawie trzy miliardy zwierząt

Najnowsze


Prawie trzy miliardy kangurów, koali i innych zwierząt zginęło lub utraciło siedliska w wyniku pożarów australijskiego buszu w 2019 i 2020 roku - wynika z badań przeprowadzonych przez organizację pozarządową WWF.

Około 143 milionów ssaków, 2,46 miliardów gadów, 180 milionów ptaków i 51 milionów żab zostało dotkniętych skutkami największych pożarów buszu w kraju od dziesięcioleci - podaje WWF. Projekt dotyczący skutków tej katastrofy w Australii prowadzony jest przez doktor Lily Van Eeden, a nadzorowany przez profesora Chrisa Dickmana z Uniwersytetu w Sydney.

Katastrofalne pożary buszu

Jak podała organizacja, naukowcy nie są w stanie stwierdzić, ile zwierząt zginęło. Zdaniem profesora Chrisa Dickmana, perspektywy życia zwierząt, które uciekły przed płomieniami, były "prawdopodobnie niezbyt dobre", między innymi z powodu braku pożywienia i schronienia. W styczniu prof. Dickman, we współpracy z naukowcami z WWF, przedstawił wczesne szacunki, według których w wyniku pożarów ucierpiało 1,25 miliarda zwierząt. Jednak obliczenia te dotyczyły tylko stanów Nowa Południowa Walia i Wiktoria. Doktor Van Eeden wyjaśniła, że zespół zbadał teraz cały obszar zniszczony przez pożary, czyli ponad 11 milionów hekatarów. "To jedna z największych katastrof naturalnych we współczesnej historii" - stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny WWF-Australia Dermot O'Gorman. Po latach suszy od września 2019 do marca 2020 roku Australia walczyła z jednym z najgorszych pożarów buszu w historii. W jego wyniku zginęły 34 osoby, a prawie trzy tysiące domów zostało zniszczonych.

Aktywne pożary w Australii z ostatnich 12 godzin (myfirewatch.landgate.wa.gov.au)myfirewatch.landgate.wa.gov.au

Autor: anw/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości