Najnowsze

Wracają bociany, jest już pierwsza ofiara walk o terytorium

Najnowsze

Bociany wracają do Polski
TVN 24Bociany wracają do Polski

Bociany zaczęły wracać do Polski. W Pentowie, "Europejskiej Wsi Bocianiej" na Podlasiu już ponad 10 gniazd jest zamieszkałych. Niedługo rozpocznie się wysiadywanie jaj. Jest już pierwsza ofiara walki o terytorium.

Bociany wracają już na wiosnę do Polski. Widać to wyraźnie w miejscowości Pentowo w województwie podlaskim, około 30 kilometrów na zachód od Białegostoku. W miejscowości znajduje się 30 gniazd, z czego już około 13 jest obecnie zasiedlonych. W każdym przebywają przynajmniej dwa bociany.

Czas goni, czeka dużo pracy

Bociany zaraz rozpoczną składanie jaj. Powinno się to odbyć do końca kwietnia, każdy tydzień ma znaczenie. Ptaki czeka dużo pracy. Jaja trzeba złożyć i wysiedzieć. Po pewnym czasie pisklęta trzeba nauczyć żerować i latać.

Bociany bardzo walczą o swoje terytorium, jest już pierwsza ofiara zasiedlania gniazd. W poniedziałek, w efekcie walki o gniazdo, jeden z boćków ze złamaną nogą trafił do weterynarza. Później prawdopodobnie trafi do specjalnego ośrodka rehabilitacji dla zwierząt.

Pozostałe bociany lada chwila zaczną wysiadywać jaja i za kilka tygodni pojawią się pierwsze pisklęta.

"Europejska Wieś Bociania"

Na terenie Pentowa występuje duża liczba bocianów białych. Z tego względu w 2001 roku niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody EURONATUR przyznała wsi tytuł „Europejskiej Wsi Bocianiej". To wyróżnienie jest przyznawane od 1994 roku. W każdym kraju może je otrzymać tylko jedno miejsce.

W Pentowie w promieniu ok. 200 metrów znajduje się 30 gniazd bocianów. Obecnie już ponad 10 gniazd jest zasiedlonych, ale ta liczba zmienia się z dnia na dzień. Kolejne bociany przylatują każdego dnia.

Pentowo zyskało popularność po wichurze w 1991 roku. Na połamanych przez wiatr drzewach bociany zaczęły budować gniazda. Większość z nich miała jednak słabą konstrukcję i były słabo umocowane. Po niedługim czasie zaczęły się one rozpadać. Dzięki pomocy Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków gniazda udało się odrestaurować, a z roku na rok ich liczba wzrasta. Wieś jest położona nad rozlewiskami Narwi, co daje duże zasoby pokarmowe, dlatego duża liczba bocianów jest w stanie się tu wyżywić.

Mieszkańcy Borkowa koło Kolna w województwie Podlaskim uratowali młodego bociana. W czerwcu 2016 roku w trakcie nawałnicy w drzewo, na którym znajdowało się jego gniazdo, uderzył piorun:

Młody bocian uratowany po burzy
Młody bocian uratowany po burzytvn24

Autor: AP/rp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości