Najnowsze

Woda i połamane drzewa w Wiecznym Mieście

Najnowsze


Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

Za załamanie pogody we Włoszech odpowiada front Kleopatra, który powstał na skutek zderzenia zimnych mas powietrza, które napłynęły z Arktyki nad zachodnią część Morza Śródziemnego, z ciepłymi masami pochodzącymi znad Sahary.

Powalone drzewa, zerwane linie

Po burzy z ulewnym deszczem i wiatrem, która w poniedziałek późnym wieczorem przeszła przez Rzym, jego mieszkańcy zmagają się z utrudnieniami.

Problemy sprawiają powalone pnie i połamane gałęzie. Osiągający prędkość 70 km/h wieczorem i w nocy przetrzebił zwłaszcza starsze rośliny, zrywał także linie energetyczne. Upadające drzewo zraniło czworo mieszkańców regionu Lacjum.

Rozpadlina jak pokój

Na Via Portuense ruch poważnie spowolniła rozpadlina, która powstała w jezdni i osiągnęła rozmiar sporego pokoju. W nocy runął dach pięciopiętrowego budynku, na szczęście nikt nie ucierpiał.

Nocą z powodu zalania zamknięto Lanciani - wschodnią obwodnicę miasta. Funkcjonariusze Obrony Cywilnej interweniowali 59 razy w przypadku powalonych i uszkodzonych drzew oraz 49 razy w związku z zalaniami. Podtopienia dotknęły zwłaszcza zabytkowych budynków, zalane zostały także niektóre perony metra.

Z zalanymi ulicami zmagali się też mieszkańcy położonego bardziej na południe Neapolu.

10 cm śniegu

Z kolei w Lombardii silne opady deszczu na obszarach górskich przechodziły w śnieg. Na przełęczy Tonale odnotowano go 10 cm. Kierowcy w tych okolicach musieli korzystać z łańcuchów. Cienka pokrywa śnieżna pojawiła się także w rejonie Livigno i Madesimo.

Obfite opady deszczu przeszły również przez Ligurię i Toskanię. Złym warunkom atmosferycznym w środkowych i północnych regionach kraju towarzyszył spadek temperatur. Termometry pokazały tam 11-19 st. C.

Autor: js/rs / Źródło: Corriere della Sera

Pozostałe wiadomości