Wirusolog o szczepionce: to jest wspaniałe otwarcie okna na przyszłość

[object Object]
"Szczepienia stanowią taki mur, blokadę i zaczęliśmy to budować"tvn24
wideo 2/21

- Jestem o nią spokojna - mówiła na antenie TVN24 wirusolog, profesor doktor habilitowana Krystyna Bieńkowska-Szewczyk o szczepionce firmy Pfizer na koronawirusa SARS-CoV-2. Z punktu widzenia wirusologów, biologów molekularnych, to jest wspaniałe otwarcie okna na przyszłość - dodała.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę o 11 497 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz śmierci 502 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 1 126 700 osób, spośród których 22 676 zmarło.

15 lub 16 grudnia przedstawimy mapę punktów szczepień - zapowiedział w sobotę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił szczegóły programu szczepień.

"Najlepiej przebadana"

Pierwsza ze szczepionek, jaka została zatwierdzona do użycia, jest produkowana przez firmy BioNTech i Pfizer. Zgodę na jej stosowanie wydały między innymi Wielka Brytania, Kanada czy Meksyk.

- Szczepionka Pfizera jest w tej chwili chyba najlepiej przebadana i jest w tej chwili używana w praktyce. Wydała na nią autoryzację amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Spodziewamy się, że lada chwila Europejska Agencja Leków (EMA) wyda podobną opinię. W Wielkiej Brytanii szczepienia są już prowadzone - mówiła na antenie TVN24 wirusolog profesor doktor habilitowana Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. - Jakiekolwiek by ludzie nie mieli obawy przed szczepionką, to wydaje mi się, że mamy większe obawy przed kilkaset zgonami dziennie. To jest naprawdę bardzo dużo - mówiła. - Odkładanie tych szczepień jest w tej chwili narażeniem tysięcy ludzi na ciężką chorobę i śmierć - dodała.

Bezpieczeństwo szczepionek

Zdaniem wirusolog szczepionka jest bezpieczna. - Chciałabym sprostować, że ciągle mówimy o tym, że to jest nowa szczepionka. Ona jest nowa w tym sensie, że ten wirus jest także nowy. Ona nie była zastosowana w masowej wersji do tej pory nigdy, ale ta szczepionka była badana od lat. To jest kulminacja wieloletnich badań nad szczepionką tego typu. Od dłuższego czasu było sugerowane, że to jest najlepsza forma szczepionki, która może być zastosowana w tego typu gwałtownych epidemiach - tłumaczyła wirusolog. - To jest najszybsza do skonstruowania szczepionka, co nie znaczy, że jest w jakiś sposób niedopracowana albo że testy są niedokończone - doda.

"Wspaniałe otwarcie okna na przyszłość"

Produkt Pfizera został opracowany z zastosowaniem nowej technologii z wykorzystaniem matrycowego RNA - mRNA - rodzaju kwasu rybonukleinowego, którego funkcją jest przenoszenie informacji genetycznej.

- Szczepieni jesteśmy przeciwko polio żywym wirusem, który zawiera RNA. Nie powoduje to żadnych innych konsekwencji jak to, że jesteśmy chronieni przed tą straszną chorobą - dodała. - Ja wiem, że ta szczepionka wzbudza różne obawy, ale jestem o nią spokojna - podkreśliła wirusolog. - Z punktu widzenia wirusologów, biologów molekularnych, to jest wspaniałe otwarcie okna na przyszłość - dodała Bieńkowska-Szewczyk.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 (Maciej Zieliński/PAP/AFP)Maciej Zieliński/PAP/AFP

Posłuchaj całej rozmowy z prof. dr hab. Krystyną Bieńkowską-Szewczyk:

Autor: anw/dd / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości