Najnowsze

"Jesienny krajobraz się przeobrazi"

Najnowsze

Autor:
ps
Źródło:
PAP, met.hu
Prognozowana temperatura dla Węgier na najbliższe dwa dni
VentuskyPrognozowana temperatura dla Węgier na najbliższe dwa dni

Na Węgrzech średnia temperatura trzech jesiennych miesięcy w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła o prawie jeden stopień Celsjusza w stosunku do poprzednich 25 lat - wynika z danych Krajowego Urzędu Meteorologicznego. Przez ciepłą jesień wydłuża się okres wegetacji roślin - zaznaczyła meteorolog Anna Kis.

Przeciętna temperatura jesiennych dni w latach 1996-2020 na Węgrzech wynosiła 10,8 stopnia Celsjusza, podczas gdy w latach 1971-1995 9,9 s. C. Jeszcze wyraźniej widać ocieplenie, gdy przeanalizuje się dane z ostatnich 10 lat. W latach 2011-2020 średnia temperatura jesienią przekroczyła już 11 st. C.

W latach 1971-1995 jesienią było przeciętnie 16 dni z przymrozkami, a w ostatnich 25 latach tylko 11.

"Jesienny krajobraz się przeobrazi"

"Chociaż ciepła jesień może cieszyć, można planować wakacje w późniejszym terminie i wydłuża się okres wegetacji, to wraz ze wzrostem temperatury zmienia się cykl naturalny - zaznaczyła meteorolog Anna Kis na portalu masfelfok.hu. Wskazała między innymi na późniejsze opadanie liści i zmianę dynamiki gatunków współzależnych od siebie. Podkreśliła, że mogą się łatwiej przenosić szkodniki i choroby, a także zmieniać termin wędrówek ptaków. Jak zaznaczyła Kis "jesienny krajobraz, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, przeobrazi się, bo poszczególne gatunki różnie reagują na zmiany klimatu".

Czytaj też: Lato 2021 w Europie rekordowo ciepłe

Autor:ps

Źródło: PAP, met.hu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości