"Jesienny krajobraz się przeobrazi"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, met.hu
Prognozowana temperatura dla Węgier na najbliższe dwa dni
Prognozowana temperatura dla Węgier na najbliższe dwa dni
Ventusky
VentuskyPrognozowana temperatura dla Węgier na najbliższe dwa dni

Na Węgrzech średnia temperatura trzech jesiennych miesięcy w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła o prawie jeden stopień Celsjusza w stosunku do poprzednich 25 lat - wynika z danych Krajowego Urzędu Meteorologicznego. Przez ciepłą jesień wydłuża się okres wegetacji roślin - zaznaczyła meteorolog Anna Kis.

Przeciętna temperatura jesiennych dni w latach 1996-2020 na Węgrzech wynosiła 10,8 stopnia Celsjusza, podczas gdy w latach 1971-1995 9,9 s. C. Jeszcze wyraźniej widać ocieplenie, gdy przeanalizuje się dane z ostatnich 10 lat. W latach 2011-2020 średnia temperatura jesienią przekroczyła już 11 st. C.

W latach 1971-1995 jesienią było przeciętnie 16 dni z przymrozkami, a w ostatnich 25 latach tylko 11.

"Jesienny krajobraz się przeobrazi"

"Chociaż ciepła jesień może cieszyć, można planować wakacje w późniejszym terminie i wydłuża się okres wegetacji, to wraz ze wzrostem temperatury zmienia się cykl naturalny - zaznaczyła meteorolog Anna Kis na portalu masfelfok.hu. Wskazała między innymi na późniejsze opadanie liści i zmianę dynamiki gatunków współzależnych od siebie. Podkreśliła, że mogą się łatwiej przenosić szkodniki i choroby, a także zmieniać termin wędrówek ptaków. Jak zaznaczyła Kis "jesienny krajobraz, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, przeobrazi się, bo poszczególne gatunki różnie reagują na zmiany klimatu".

Czytaj też: Lato 2021 w Europie rekordowo ciepłe

Autor:ps

Źródło: PAP, met.hu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości